Een straatverbod voor die 'stronteigenwijze ouderen'? 9 CORONAVIRUS I Minister biedt excuses over harde woorden aan met oog op de toekomst Zuidelijke landen zijn boos over vraag waarom ze geen buffer hebben voor zware tijden Dat de ruzie over een verkeerde woordkeuze zo hoog opliep, ver baast EU-kenner en hoogleraar Adriaan Schout, verbonden aan In stituut Clingendael en de Radboud Universiteit, niet. Natuurlijk is de crisis enorm. Maar hij ziet ook veel 'heethoofderij'. Dat Nederland niet solidair is, wat de zuidelijke landen roepen, klopt niet, benadrukt Schout. De Europese Centrale Bank heeft al 750 miljard euro ingezet om schuldpapier op te kopen - met steun van Nederland. ,,Dat ^s Euro pese solidariteit. Ook van Italië, een nis van velen telkens op dat de Ne derlandse belastingbetaler niet voor de schulden van bijvoorbeeld Griekenland kon blijven opdraaien. En Jeroen Dijsselbloem moest ook al eens excuses aanbieden aan het Zuiden voor zijn uitspraak: 'Ik kan niet al mijn geld aan drank en vrou wen uitgeven om daarna om hulp te vragen'. Stoppen met preken Goed dat Hoekstra de rel nu pro beert te smoren, zegt oud-minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot, jarenlang de hoogste ambtenaar van Nederland bij de EU. ,,Want deze rel is in potentie veel schade lijker dan de vorige keren dat een minister op tenen ging staan. Een paar maanden geleden was het nog terecht Italië en Spanje aan te spre ken op begrotingsdiscipline. Maar dit is zó'n wereldcrisis, nu moeten we even stoppen met preken. Het is echt alle hens aan dek.'' Bot waarschuwt voor de gevol gen. Nu al wordt er door sommigen op sociale media opgeroepen tot een boycot van Nederlandse pro ducten. ,,Nederland is voor 70 pro cent van zijn inkomen afhankelijk van handel met de Europese unie. Over een paar maanden is deze cri sis weer over en willen we onze producten weer verkopen. We zijn niet gebaat bij tegenmaatregelen. Landen hebben een lang en giftig geheugen.'' Dat Hoekstra nu zijn hand uit steekt, lag volgens Schout in de lijn der verwachting. ,,In de vorige eco nomische crisis zag je ook dat Ne derland naast Frankrijk en Duits land heel actiefis, in het hart van de discussie wil staan en uiteindelijk overal aan meedoet - al zeggen we soms eerst 'nee'.'' Minister Wopke Hoekstra (Finan ciën) gaat door het stof. Hij vindt dat hij vorige week te hard was in de discussie over een Europese aanpak van de coronacrisis. ,,We waren te weinig empathisch, zo eerlijk moe ten we zijn'', zei hij gisteren. De excuses komen nadat Neder land werd bedolven onder een la wine van verwensingen uit Zuid- Europese landen. Na eerdere ver wijten van onder anderen de Por tugese premier, riepen Italiaanse politici - onder wie de burgemees ter van het zwaar getroffen Ber gamo - Duitsland in een pagina grote advertentie op niet zo 'bene pen en egoïstisch' te zijn als Neder land bij het bedenken van een financieel antwoord op de corona crisis. Hoekstra stelde in een overleg met zijn Europese collega's hardop de vraag waarom andere landen geen buffer hadden aangelegd voor zware tijden. Nederland, en overi gens ook Duitsland, staat niet te trappelen om zonder beperkingen de portemonnee te trekken. Dat is Hoekstra nog steeds niet. Geza menlijke Europese leningen (euro bonds) vindt hij 'het verkeerde middel op dit moment'. Wel valt er met hem te praten over andere fi nanciële hulp. Het is 'logisch' dat er nu een beroep wordt gedaan op so lidariteit. land dat feitelijk failliet is, worden schulden opgekocht zonder vragen te stellen, waardoor er direct liqui diteiten zijn. Die economische air bag is nu al ingezet.'' Bijnaam Hoekstra is niet de eerste Neder landse minister van Financiën die op zuidelijke tenen ging staan. Ger- rit Zalm kreeg de bijnaam 'il duro', de harde, omdat hij hardop aan drong op strengere begrotings maatregelen van de Italianen. Jan Kees de Jager hamerde er tot erger- Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE Ergens in een van de vele apps waar ik in zit, werd net gepleit voor een totaal straatverbod voor 60-plussers. Voor u brieven gaat schrijven: het is maar geapp, de men sen moeten hun emoties kwijt. Maar de onvoorzichtigheid waarmee seni oren zich deze quarantaineweken op straat begeven, schijnt legendarisch te zijn. Een collega hoorde een AH- medewerkster klagen over 'stront eigenwijze ouderen', die maar geen afstand willen houden bij de kassa. Kinderen hebben het over het 'her opvoeden' van hun ouders. Een vriend vertelde dat de zijne, krasse zeventigers, opgetogen hadden ver nomen van het ouderenuurtje bij de supermarkt. Zijn moeder: 'Ik had eigenlijk niets nodig, maar ik ben toch maar even gaan kijken.' Als je het over risicobeheer hebt. Ik zit, zoals u weet, in de derde week van een zelfopgelegd straatver bod. En dat conditioneert me meer dan ik had kunnen voorzien. De as tronaut André Kuipers vertelde vo rige week wat zes maanden quaran taine in de ruimte met je doet. Ik ben verbaasd hoe tweeënhalve week in mijn eigen woonhuis mijn gevoel voor veiligheid volledig op z'n kop heeft gezet. Buiten is serieus eng. Oploopje Ik moest gisteren echt de straat op, op klaarlichte dag. Wat ik gewoonlijk nooit doe omdat het me dan te druk is. Iets met de auto en alleen ik kon dat ding brengen (bovendien heeft de garagist een oogje op mijn vrouw, dus ik doe het ook liever zelf). Enfin, ik naar buiten, links en rechts kij kend of er niet toevallig iemand in de buurt was. Alsof ik mijn eigen auto aan het stelen was. Toen naar de garage, waar ze ge tuige het gezellige oploopje bij de werkbank, wel van de meisjes van Pi relli maar van corona nog nooit had- Ik maak er nu een geintje van, maar ik voelde me serieus onveilig den gehoord. Ik gooide de sleutels naar de man die mijn vrouw wil heb ben, en schreeuwde: 'Ik kom 'm van middag weer halen.' Hij knikte slechts hautain. Moest ik helemaal te ruglopen naar huis. Ik maak er nu een geintje van, maar ik voelde me seri eus onveilig. Terwijl het onzin is, al thans grotendeels. Een goede collega van me, qua qua rantaine een ervaringsexpert, voor spelde onlangs dat als aan dit alles een einde is gekomen, we met z'n al len enorm zullen moeten afkicken. Hij heeft vele weken in serieuze af zondering gezeten vanwege een me dische conditie (en het gaat nu geluk kig goed met hem). 'Nog weken na afloop van mijn quarantaine schrok ik me dood wanneer iemand me de hand wilde schudden.' woensdag 1 april 2020 Nederland zegt snel sorry tegen Zuid-Europa Minister Wopke Hoekstra (Financiën) gaat door het stof. ,,We waren te weinig empa- thisch, zo eerlijk moeten we zijn.'' FOTO ANP 'Nederlander' is een scheld woord in Zuid-Europa dezer dagen. Om de schade te beper ken, neemt minister Wopke Hoekstra (Financiën) zijn woor den terug. Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9