CORONAVIRUS arii 8 Duizenden huisartsen in opleiding zijn de afgelopen jaren getraind op een grote virusuitbraak. Met dank aan een spel van een Brabantse huisarts. Dat praktijkspel lijkt héél erg op de huidige coronacrisis. We leven in 2020 Het doel van deze game (vervolg) Dat dacht Alfons Olde Loohuis ook, toen hij het coronavirus Nederland een maand geleden binnen zag stor men. Bovenstaand scenario is na melijk aan zijn brein ontsproten. Olde Loohuis is geen waarzegger, maar een gepensioneerde huisarts in Herpen, Noord-Brabant. Hij be dacht de uitbraak in 2010. In plaats van het coronavirus liet hij het (be staande) westnijlvirus Nederland teisteren. Olde Loohuis, ook verbonden aan de huisartsenopleiding in Nijme gen, vormde zijn idee met behulp van een bevriende dierenarts, ga- memaker Salsaparilla en zijn stu denten om tot een spel, dat in de loop der jaren onderdeel is gewor den van de Nederlandse huisartsen opleiding. Liefst 3500 studenten hebben de 'Preventie Game' ge speeld. Een dag lang kropen zij in de rol van huisarts en/of medewerker van de GGD en moesten ze reage- ren op een vreemd, onbekend virus dat Nederland verovert. Ze moesten signalen bij patiënten herkennen, met de juiste partijen overleggen, de pers te woord te staan. Zo wer den ze zich bewust van het latente gevaar van een virus. Altijd op de loer Hoewel er ook verschillen zijn - de brandhaard van het virus in de op leiding is Lelystad, het virus wordt overgedragen door muggen en de oudere mensen sterven aan hersen vliesontsteking - komt de spelsitua tie akelig overeen met de huidige realiteit, beseft ook de arts. Dat is natuurlijk toeval. Maar tegelijk is de uitbraak van het nieuwe corona virus voor hem geen grote verras sing. ,,Een virusuitbraak ligt altijd op de loer. Ik heb mijn spel ook la ten zien op het provinciehuis hier in Brabant en in Den Haag. En ik heb altijd gezegd: het is niet de vraag of we te maken krijgen met een virus, maar wanneer.'' In 2020 dus. De alertheid van de voormalig huisarts stamt uit de tijd dat hij nog een praktijk had, in Her pen dus. Rond 2007 werd hij gecon fronteerd met patiënten die op het eerste oog onverklaarbare klachten hadden. Koorts met koude rillingen, hoofdpijn, hoesten, spierpijn, enzo voort. Partikeltjes Het bleek Q-koorts te zijn, een virus dat van mens op dier wordt overgedragen. Belangrijkste bron van besmetting bleken geitenhou- derijen. Het virus was niet van mens op mens overdraagbaar. Toch raakten in Nederland naar schatting enkele tienduizenden mensen be- smet. Niet alle patiënten merkten dat. Een aantal wel. Er vielen offici eel 95 doden, aangenomen wordt dat dat er in werkelijkheid veel meer waren. Nog steeds kampt een aantal mensen met een chronisch vermoeidheidssyndroom. Het drama speelde zich groten deels regionaal af, landelijk werd Q-koorts nooit een groot onder werp. Dat is bij het coronavirus wel anders. Het is goed dat Nederland er serieus mee omgaat, vindt Olde Loohuis. ,,Het is niet zo dat er nooit is nagedacht over infectieziekten, dat we niet voorbereid waren, maar dit soort ziekten heeft nooit heel veel aandacht gehad. Het nieuwe coronavirus is nu heel hevig, en het gaat hopelijk voorbij. Maar in de toekomst zal het weer terugkomen. Niet in deze vorm, maar wel in een andere.'' Ik heb altijd gezegd: het is niet de vraag of we te maken krijgen met een virus, maar wanneer Het heeft er alles mee te maken dat we in een 'global village' leven, zoals Olde Loohuis het uitdrukt. Iedereen is overal en heeft contact met ieder een. Dieren en mensen leven op sommige plekken door elkaar heen, zoals op de markt in Wuhan. Op an dere plekken, Brabant bijvoorbeeld, staan er megastallen vol dieren in een gebied waar ook veel mensen wonen. „Virussen die van dier op mens over gaan, zoönosen, zullen dus blijven bestaan. Daar moeten we op voorbe reid zijn.'' Ook nu, bij de coronauitbraak, is het gebied Noord-Oost Brabant, waar veel vee is, weer de klos. Precies op de plekken waar tien jaar geleden de Q-koorts woekerde, vindt nu het coronavirus vaste grond. Relatief veel mensen raken besmet, veel mensen overlijden. Regioziekenhuis Bern- hoven in Uden staat onder hoogspan ning. Ook Olde Loohuis ontkomt niet aan de vergelijking met toen, en dus ook niet aan de mogelijke link tussen de verspreiding van het virus en de omvang van de veestapel. Hij vindt het een moeilijk onderwerp, want het is heel moeilijk te bewijzen. ,,We zijn klein-China hier, ik roep het al jaren. Heel dichtbevolkt, en by far het meeste vee. We weten dat in gebie den met veel intensieve veehouderij relatief veel longontstekingen voor komen. Maar hoe dat precies komt? Door bepaalde bacteriën, of omdat het immuunsysteem is aangetast? Door welke dieren precies? Daar moet echt onderzoek naar worden gedaan.'' Nazorg Eerst het coronavirus maar eens de baas worden. Wat daarna zeker niet vergeten mag worden: nazorg voor de patiënten. ,,Dat is zo ontzettend be langrijk. Na een ernstige infectie ziekte kun je heel lang moeilijk je weg vinden in het normale leven. Bruno Bruins heeft, toen hij nog mi nister was, gelukkig al gezegd dat dit geregeld moet worden. Het heeft zo veel impact. Er is een soort leegte... Alleen ex-patiënten kunnen vertel len hoe dat voelt.'' woensdag 1 april 2020 GO Southern Ocean De artsen in opleiding werden voorbereid op een wereldwijd actief virus. privéfotos Huisarts 'voorspelde' komst van coronavirus Leren over Vakinhoudelijk Communicatie Organisatie Leiderschap Samenwerking Maatschappij Sander van Mersbergen Herpen Stel: er is een virusuitbraak. In 2020. Het EK voetbal moet erdoor worden ver schoven. Het is door dieren overgedragen op mensen. Mensen krijgen longklach ten. Bij een deel zijn de klachten mild, bij een deel erg hevig. En een klein per centage, vooral oudere men sen, kan komen te overlij den. Nederland raakt in pa niek en slaat aan het ham steren. Komt bekend voor, nietwaar? Alfons Olde Loohuis: ,,Het coronavirus komt in de toekomst weer terug. Niet in deze vorm, wel in een andere. FOTO VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE -Alfons Olde Loohuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8