Deze gevangenisstraf gaat zeker nog tot Pasen duren CORONAVIRUS I Politie haalt tien malafide webshops offline die inspelen op angstgevoelens 7 Zogenaamd 'antibacteriële' bankpassen, afpersingsmails of mondkapjes die nooit aankomen. Met slinkse trucs proberen cybercriminelen een slaatje te slaan uit de coronacrisis. (21 Het Landelijk Meldpunt Internet- oplichting van de politie heeft de afgelopen weken al tien malafide webshops offline gehaald. Die bo den tegen betaling mondkapjes, zelftesten en andere preventieve ar tikelen tegen het coronavirus aan, maar leverden die niet. Sommige leken sprekend op bestaande web winkels. Er gaan zelfs afpersingsmails rond waarin wordt gedreigd de fa milie van de ontvanger te infecte ren met corona als er niet wordt be taald. Zo zijn er talloze nieuwe vormen van oplichting die inspelen op angstgevoelens tijdens de corona crisis, blijkt uit inventarisaties van de politie en de Fraudehelpdesk. Bijvoorbeeld een mail namens het RIVM waarin kwaadaardige soft ware zit ingebouwd. En via Whats- App wordt zogenaamd een uitke ring aangeboden aan mensen die als gevolg van corona zonder werk zitten. In werkelijkheid proberen criminelen zo bank gegevens te ontfutselen. Hoewel het aantal aangiften van cybercrime nog niet toe neemt, signaleert de politie dat de coronacrisis veelvul dig wordt misbruikt om mensen op te licht Schandalig dat criminelen tijdens deze crisis nog extra slachtoffers maken deze periode zijn mensen kwets baarder. Ze trappen sneller in dit soort trucs dan normaal", waar schuwt Theo van der Plas, Pro grammadirecteur Digitalisering en Cybercrime van de politie. Gemotiveerd Zo gaat er een mail van de bank rond waarin mensen wordt ge vraagd hun bankpas op te sturen, zodat die kan worden omgeruild voor een zogenaamde antibacteri- ële pas. ,,Het is schandalig dat cri minelen tijdens deze crisis nog ex tra slachtoffers maken", zegt hij. ,,We zijn daarom extra gemotiveerd om deze mensen aan te pakken." Het Landelijk Meldpunt Internet- oplichting, de tien cybercrime- teams en het team High Tech Crime van de politie zijn daarom extra actief om coronafraude te dwarsbomen en op te sporen. Ook de Fraudehelpdesk ontvangt meldingen van oplichting en gege- vensdiefstal die verband houden met het virus. ,,We zien dat oplich- ters inspringen op gevoelens van angst, maar ook op de behoefte de medemens te helpen", zegt direc teur Marloes Kolthof. ,,Fans van André Rieu worden opgeroepen geld te doneren zodat kinderen in Turkije niet met het coronavirus worden besmet." Het management van André Rieu heeft laten weten niets met die berichten te maken te hebben. In tijden van corona moet je el kaar steunen, dacht Frank ruim een week geleden. Dus toen een bui tenlandse toeriste voor het Rotter dam Centraal Station niet met de bus kon, omdat daar geen contant geld wordt aangenomen, wilde hij graag helpen. Hij wist niet dat hij via een uiterst gewiekste truc een kleine 15.000 euro zou kwijtraken. Frank nam een briefje van 5 euro aan, dat hij elektronisch zou over boeken. Een derde persoon, die de toeriste leek te helpen, wist daar 'een nieuwe manier' voor. ,,Hij pakte mijn telefoon en scande een QR-code. Ik vond het wel vreemd, maar zag dat er inderdaad 5 euro was afgeboekt, dus het leek te klop pen." In werkelijkheid had de persoon bij het station zijn mobiele tele foon razendsnel via de QR-code gekoppeld aan Franks ING-reke- ning. Een dag later bleek zijn dagli miet verhoogd, was al zijn spaar geld naar zijn betaalrekening over gezet en overgeboekt naar een vreemd rekeningnummer. ,,Ik ben nog in gesprek, maar vooralsnog wil de bank de schade niet vergoe den", zegt Frank. ,,Het is een flinke tegenvaller. Ik was aan het sparen om een huis te kunnen kopen. Dat is nu weer verder uit zicht." Het stomste vindt hij nog dat hij normaal gesproken juist scherp is op oplichterspraktijken. ,,Maar door alle oproepen om elkaar te helpen tijdens de coronacrisis, ben je toch een beetje minder alert. Je denkt goed te doen, maar daar wordt heel hard misbruik van gemaakt." Cryptovaluta Om die reden springen oplichters maar al te graag in op de actualiteit, concludeert de Fraudehelpdesk, die de afgelopen tijd al meer dan drie honderd mails met betrekking tot het coronavirus ontving. Mensen krijgen bijvoorbeeld belletjes over energiecontracten, die speciaal tij dens de crisis goedkoper zouden zijn. Of ze worden verleid in cryp tovaluta te investeren, omdat die zogenaamd veel in waarde zullen stijgen. De politie is alert op nog een an der fenomeen: de aan huis gebon den tiener die uit verveling aan in- ternetvandalisme gaat doen. ,,Het begint misschien on schuldig met een poging om iemands wachtwoord te achterhalen", zegt Theo van der Plas van de po litie. ,,Maar in werke lijkheid zijn deze jon geren nog maar één klik verwijderd van strafbaar hande len." -1 DAGBOEK ITALIË Hoe langer het duurt, hoe lastiger het wordt, dat bin nen zitten. Zeker nu buiten de lente echt gearriveerd is en de oorlogsbulletins van zes uur wat minder inktzwart worden. Sinds ik vorige week door de corona hot line gesommeerd werd veertien dagen binnen te zitten, heb ik geen stap meer buiten de deur ge zet. Nou ja, vanochtend heb ik ge smokkeld en krantjes gekocht. De driehonderd meter naar de kiosk waren heerlijk. Ik was even verge ten hoe fijn het kon zijn de zon op je gezicht te voelen en hoe mooi het kerkje in onze wijk ook al weer was. En ook het babbeltje met de krantenverkoopster was van een onweerstaanbare gewoonheid. De neiging te gaan huppelen, kon ik maar met moeite onderdrukken. Als een gedetineerde die even een kwartiertje mocht luchten. En nu weer snel naar binnen. De afgelopen dagen groeit het aantal Italianen dat smacht naar gewoonheid en daarmee het aan tal boetes voor ongeoorloofd bui ten zijn. Dit weekend deelde de carabinieri bijna vijfduizend boe tes uit aan mensen die geen goede reden hadden op pad te zijn. Dure wandeling. Een boete varieert van 400 tot 3000 euro. Ook werden vijftig mensen op straat aangehou den die positief getest waren op Covid-19 en daarom in quaran taine zaten. Hen kan het in gevaar brengen van de volksgezondheid ten laste worden gelegd, met een gevangenisstraf tot gevolg. De Ita liaanse premier Conte had ge waarschuwd voor verslapping. Een dalende besmettingscurve zou tot grotere ongehoorzaamheid kunnen leiden. Met het gevaar van een terugkerende epidemie. Privacy De overheid overweegt nu om te lefoons te gaan controleren, een methode die in Zuid Korea effec tief bleek in de strijd tegen het co ronavirus. Bewegingen tracken en mensen waarschuwen als een be smet iemand in de buurt is. Klinkt mooi en efficiënt, maar de vraag is of de Italiaanse privacywetgeving het toelaat. Nog afgezien van de huivering van Italianen zelf voor zoveel controle. Ik zit er ook niet zo op te wachten. Naar buiten gaan, voelt nu al bijna als een soort misdrijf, laat staan als je weet dat je telefoon wordt gecontroleerd. Er komt wel een kleine verlich ting van de maatregelen, vanaf morgen mogen we een frisse neus gaan halen met de kinderen. Al thans één ouder mag met één kind gaan wandelen, dat was tot nu toe verboden. Fijn, kunnen we de kin deren weer eens een keertje uitla ten. Voelen we ons weer iets min der gedetineerd, want deze gevan genisstraf gaat nog zeker tot de Pa sen duren. Maar als alles goed gaat, is Italië pas in mei coronavrij. Hoeveel weken is dat nog? woensdag 1 april 2020 GO Oplichters misbruiken virus Koen Voskuil Rotterdam -Theo van der Plas, politie Angelo van Schaik Rome Voor de derde achtereenvol gende dag is het aantal nieuwe besmettingen vrijwel stabiel. Het aantal slachtoffers blijft met 837 nog steeds hoog, maar voor het eerst daalt in Lombardije het aantal opnames op de intensive care. Er gloort dus een beetje hoop aan de horizon, maar waakzaamheid is geboden. Cor respondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7