NYNKEDEJONG Patty Brard Waar is de dappere Chinese dokter Ai Fen? Heb je Kuip nodig op een luisterend oor? Ga naar nieballeen.nl op bel 0800-1322 3e benb ttNieballeen CORONAVIRUS 6 if *k -J Column Sinds deze hele crisis op ons is neergedaald, bemerk ik bij mezelf een soort perma nente agitatie wanneer ik naar ac tualiteitenprogramma's kijk. Wanneer men over corona praat, en dat doet men bijna de hele tijd, dan denk ik al snel: 'jaha, nou weet ik het wel'. Moe van de stortvloed aan informatie. Doen we het goed? Neemt het kabinet de juiste be slissingen? Maar wanneer de radio- en televi sieprogramma's eens een keer een ander onder werp behandelen, of de lichtere kant van het le ven opzoeken, is het ook niet goed. Dins dagmiddag hoorde ik op Radio bij Stax&Toine een item over paasei tjes snaaien in deze tijden van thuisquaran- taine. „Hallo!" gilde ik naar de radio, ,,dit zijn niet de problemen van deze tijd!'' Corona is overal en ik wil er alles over weten, om vervolgens te ver langen naar een romantische co medy op Net5. Na een paar weken frustratie heb ik de oplossing gevonden. Overdag hou ik alles bij wat er maar over corona te melden valt. En 's avonds lees ik over het leven van Patty Brard. Journalisten Antoinette Scheul- derman en Michel van Egmond schreven haar biografie en dat blijkt de beste corona-aflei- 1 dingsmanoeuvre, ook voor mensen zoals ik, die nooit bo venmatig in Patty haar leven geïnteresseerd waren. Het boek is een aaneenscha keling van ups en downs. Patty in een privévliegtuig, Patty die tijdens een shopmiddag zo 3 ton verbrast, Patty in Parijs met Andy Gibb van de Bee Gees, die naast een berg cocaïne zit die bijna net zo groot is als Andy Gibb zelf. Maar ook Patty die bedrogen wordt, en opgelicht, failliet gaat, en wier inboedel wordt verkocht aan de hoogste bieder, inclusief de fotoalbums met haar kinderfoto's. Ik snuif het op als ware ik Andy Gibb. Ik blijk Patty nodig te heb ben, als welkome afleiding in on zekere tijden. Om even te kunnen genieten van haar zelfspot. Zodat ik ga slapen met een glimlach om de lippen. Zodat ik voor even niet denk aan die overvolle ic's. Ontspanning is goed voor de weerstand, leerde ik van professor Scherder. Ik had alleen nooit ge dacht dat ik bij 'ontspanning' aan Patty Brard zou moeten denken. Ik blijk Patty nodig te hebben, als welkome afleiding Feit is dat de arts na een spraak makend en achteraf gecensureerd interview uit beeld is. Feit is ook dat de Chinese autoriteiten haar laatste openhartige woorden een paar uur na publicatie hebben ge wist. Referenties eraan worden verwijderd uit de Chinese sociale media. In de lezing van de Chi nese autoriteiten verspreiden Ai Fen en andere klokkenluiders ge ruchten, zaaien ze paniek of schenden ze de openbare orde. ,,Als ik alles voorafhad gewe ten, zou ik me niets van die repri mande hebben aangetrokken. Ik heb er spijt van dat ik destijds niet ben blijven schreeuwen over wat ik wist, zo hard ik kon'', zei Ai in dat interview. De arts verwijst daarin naar de reprimande die ze aan het begin van de crisis kreeg, omdat ze haar zorgen deelde op de Chinese sociale media. China-kenner Stijn Deklerck van Amnesty International her kent in dat alles het klassieke pa troon van de Chinese Commu nistische Partij en de Chinese re gering om zichzelf te profileren als onfeilbare beschermers van het Chinese volk. ,,Het verhaal mag alleen worden verteld vanuit de Chinese regering en de Chi nese Communistische Partij. Al les wat daar tegenin druist, wordt afgedaan als leugens." Het verhaal van dokter Ai Fen is van het net gehaald, maar werd ook veiliggesteld door medestan ders die het gecodeerd online zet ten. woensdag 1 april 2020 -1 GO ^0 @Nynke Wuhan probeert het openbare leven weer langzaam op de rails te krijgen, maar waar is dokter Ai Fen van het centrale ziekenhuis van de Chinese mil joenenstad? Zij was een van de eersten die de buitenwereld waarschuwde voor het nieuwe coronavirus, maar van haar is al enige tijd niets meer verno men. Bob van Huët Rotterdam/Wuhan vir gr Dokter Ai Fen verdween na haar interview. foto renwu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6