'D i Er gloort hoop. En die cijfers dan? CORONAVIRUS Daling opnames Brabant 5 vakantie boeken is te voorbarig ■m St dat we na 28 april direct teruggaan naar normaal.'' Een datum prikken na de meiva kantie kon het kabinet simpelweg niet, stelt hij. Zover vooruitkijken durfden de wetenschappers niet aan. Sterker: op 21 april hakt het ka binet opnieuw een knoop door over hoe het verder moet na 28 april. Tot die tijd zet het de gezond heidszorg op nummer één, twee én drie, straalde het kabinet gister avond vooral uit. Daarom trachtte minister Hugo de J onge (Zorg) tij dens de perscon ferentie een einde te maken aan de kritiek dat de ziekenhuizen onvol doende uitgerust zijn. De afgelopen dagen volgden berichten over te korten aan mondkapjes, narcose- medicijnen en ziekenhuisbedden elkaar op. Maar gisteravond durfde de bewindsman te stellen dat er ko mende zondag voor 2400 patiënten een plek zou moeten zijn op de in tensive care. Daarnaast moet het aantal coro natests de komende weken worden 'verviervoudigd', zei De Jonge. Vanaf komende maandag zal al het zorgpersoneel kunnen worden ge test. Nu geldt dat alleen voor perso neel van ziekenhuizen, straks ook voor bijvoorbeeld medewerkers van verpleeghuizen. Over enkele weken hoopt De J onge de testcapa citeit zelfs te verhogen tot 29.000 per dag. Dan kunnen ook mensen buiten de zorg worden getest. Alle aandacht en energie die het kabinet te bieden heeft, gaat naar de gezondheidszorg, benadrukt de minister. De economie blijft nog even op het tweede plan. Al zijn de zorgen groot. Economen bieden te gen elkaar op met zwarte scena rio's. Om die reden smijt het kabi net de komende drie maanden met miljarden om te voorkomen dat be drijven massaal personeel ontslaan. En minister Koolmees (Sociale Za ken) zei gisteren dat het steunpak- ket desnoods nog een keer met drie maanden kan worden verlengd. Complimenten Maar premier Rutte hield die over peinzingen gisteren onbenoemd. Veel liever probeerde hij draagvlak te behouden voor het besluit het land op pauze te houden. Dus strooide hij met compli menten aan thuiswerkers, aan ou ders, zorgmedewerkers, vakken vullers in de supermarkten, aan le raren en ondernemers. ,,We hou den ons heel goed aan de regels. De pleinen zijn leeg, de straten zijn leeg, we houden die 1,5 meter af stand. We wassen onze handen stuk.'' En met enig nadruk: ,,Houd vol.'' ONDERWIJS Jan van de Ven, voorman van Het Lerarencollectief: Kwetsbare leerlingen mogen niet de dupe worden hiervan HORECA Robèr Willemsen, voorzitter Koninklijke Horeca Nederland Opname van coronapatiënten Elke dag hopen we met z'n allen weer dat de cijfers omlaaggaan. Maandag bijvoorbeeld, was zo'n dag: ineens weer minder dan hon derd meldingen van overleden co ronapatiënten en ook minder nieuwe meldingen van mensen die in het ziekenhuis lagen of lig gen. Stabiliseert de ellende dan eindelijk? Maar dan komt er een dinsdag met 175 nieuwe sterfgevallen en ineens weer 722 ziekenhuisopna mes (215 meer dan eergisteren) overheen. Een schok. En tóch kan het best zijn dat Jaap van Dissel in zijn rapportage aan de Tweede Ka mer vandaag ook iets voorzichtig positiefs gaat zeggen. Dat zit 'm in het woord 'meldin gen'. De dagelijkse update van het RIVM is wat het afgelopen etmaal is doorgegeven, maar zegt niets over de dag dat iemand werkelijk is overleden of in het ziekenhuis is beland. Met andere woorden: als een ziekenhuis doorgeeft dat ie mand is overleden of in het zie kenhuis is opgenomen, komt die melding in de dagcijfers van het RIVM te staan. Maar: de persoon kan best drie dagen eerder zijn overleden of in het ziekenhuis zijn beland. ,,Dat kunnen bijvoorbeeld meldingen zijn van patiënten die al lang bekend waren, maar van wie we pas nu weten dat ze in het ziekenhuis zijn opgenomen'', zegt Susan van den Hof, hoofd epide miologie van het RIVM. De dagelijkse updates van het RIVM zeggen dus lang niet alles. De belangrijkste graadmeter voor het RIVM is de grafiek waarin alle mensen die in het ziekenhuis zijn beland ook werkelijk verdeeld zijn over de dagen waarop dat ge beurde. De 722 meldingen van personen die in het ziekenhuis zijn beland, moesten nog 'ver deeld' worden over de 'afgelopen dagen', de dagen dat zij werkelijk in het ziekenhuis belandden. zichtig wél de door iedereen zo vurig gehoopte afvlakking te zien. Maar zeker is de afvlakking ab soluut nog niet. Goed te zien is ook dat het aantal meldingen van nieuwe ziekenhuisopnames van één etmaal, uiteindelijk verdeeld wordt over soms wel tien dagen of meer. Hoe verder terug in de ge schiedenis, hoe definitiever het aantal werkelijke ziekenhuisop names op een dag vastligt. Zo kijkend zie je dat in de peri ode 9 tot en met 20 maart de lijn snel stijgt, daarna even stabili seert, dan weer wat stijgt en daarna zakt. Het lijkt erop dat er in vergelijking met de periode 9 tot 20 maart, nu sprake is van afvlak king. Het is dat beetje hoop waar we het mee moeten doen. DEN BOSCH In Brabant loopt het aantal nieuwe ziekenhuisop names voor het eerst duidelijk te rug. De provincie, coronabrand haard tegen wil en dank, nam eer der maatregelen dan de rest van Nederland en dat lijkt effect te sorteren. Vorige week maandag werden zo'n 280 coronapatiënten de Bra bantse ziekenhuizen binnenge bracht, gisteren waren dat er net iets meer dan 200. Dat was welis waar meer dan in het weekend, maar de prille ervaring met het coronavirus leert dat na zaterdag en zondag steeds een piek volgt. Gisteren zat Brabant duidelijk on der het niveau van de vorige werkweek, toen er gemiddeld 250 nieuwe patiënten per dag kwa men. Het lijkt erop dat Brabant voor loopt op de rest van Nederland. Daar is nog geen duidelijke af name in het aantal opnamen te zien, zegt het RIVM. Vooral in de provincies Zuid- en Noord-Hol land, Gelderland en Limburg stijgt het aantal. woensdag 1 april 2020 GO nog ver weg' mV i.- Een gezin kijkt in de huiska mer naar de persconferentie op tv. FOTO PIM RAS e scholen tot en met de mei vakantie ge sloten houden is een logische keuze, al zal dat voor de ene school tot 6 mei beteke nen en de andere school 11 mei (de mei vakantie ligt in Ne derland deels vast, red.). Deze dui delijkheid biedt scho len de mogelijkheid om naar hun programma te kijken. De meeste scholen kozen voor deze eerste weken dat er afstandsonderwijs werd gegeven niet voor nieuwe lesstof, maar voor herhalen van de bestaande stof. Dat zes weken volhouden, is lastiger. Ondertus sen piept en kraakt het wel: we horen van ouders dat zij in de knoop raken met de uitvoer baarheid van de com binatie van les geven en thuiswerken. Tegelijkertijd is de werkdruk bij leraren toegenomen. Er zijn geen schooltijden meer, dus zij moeten altijd 'aan' staan. Ook nemen de zorgen om de kwetsbare leerlin gen toe; dat zij in hun schoolloopbaan ach terstanden oplopen. Zij mogen niet de dupe worden.'' De brancheorga nisatie Konink lijke Horeca Ne derland heeft 'alle be grip' voor het besluit van het kabinet om de coronamaatregelen met nog eens drie weken te verlen gen, maar maakt zich grote zor gen over de financiële gevolgen. De verlenging betekent dat ook restaurants en kroegen in ons land nog tot zeker 28 april de deuren gesloten moeten houden, en mogelijk langer. ,,De nieuwste cijfers van het RIVM bevestigen de ernst van de situa tie. Gezondheid blijft de eerste prioriteit, maar het is te wel hopen dat snel een pakket aan steunmaatregelen volgt." De voorzitter van KHN maakt zich grote zor gen over de impact die de maatregelen gaan hebben op de horeca. Tienduizenden bedrij ven staat nu al het water al aan de lippen. De vaste lasten van on dernemers lopen door, terwijl hun inkomsten in een klap zijn weggeval len. Zijn vrees is dan ook dat er veel faillisse- 5SÈ» menten zul- S len volgen. Eerder schatte de branchever eniging de schade al op pakweg 5,1 miljard euro. ,,Het is goed dat hore caondernemers bij het noodloket terechtkun nen, maar daarmee zijn ze nog niet gered", zegt Willemsen. Intus sen voert KHN ge sprekken met vast goedeigenaren om de huur tijdelijk stop te zetten. Ook probeert ze schulden kwijt te laten schelden. Bij de GGD komen soms na weken nog meldingen binnen van ziekenhuisopnames. 3990 gemeld t/m 29 maart 722 gemeld op 30-31 maart 500 400 300 200 100 Feb 1 mrt 010420 BRON: RIVM 15 mrt 31 mrt Het was opnieuw schrikken toen het RIVM gisteren met de nieuwste dagkoersen kwam: weer meer doden en weer meer ziekenhuisopnames. En tóch lijkt de stijging af te vlak ken. Hoe kan dat? Victor Schildkamp Bilthoven Ook die grafiek is te vinden op de RIVM-site. De grafiek loopt dus achter bij de werkelijkheid, want er komen ook over de afge lopen dagen nog steeds cijfers bij. Maar in die grafiek is dus voor t Meldingen van één etmaal worden later verdeeld over soms wel tien dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5