II Verlenging is logisch, maar voor de hele samenleving 'een ramp' II I CORONAVIRUS Rutte geeft bijsluiter bij nieuwe einddatum maatregelen: een 4 Update Nederland blijft tot zeker 28 april op 'intelligente' wijze op slot. Tekenen dat het virus op zijn retour is, zijn nog te broos, zegt premier Rutte. We zijn voorbij de start, maar nog niet aan het einde van het begin BEDRIJFSLEVEN Aantal besmettingen wereldwijd: 846.156 Aantal doden wereldwijd: 41.494 Aantal mensen genezen wereldwijd: 176.171 Aantal besmettingen in Nederland: 12.595 Aantal doden in Nederland: 1039 Als premier Mark Rutte één ding zeggen wilde gisteravond, was het wel dit: het monster is nog niet ge temd. Of op z'n Ruttiaans: ,,We zijn voorbij de start, maar nog niet aan het einde van het begin.'' Er dienen zich weliswaar gun stige cijfers aan, die erop wijzen dat het aantal besmetting terugloopt, maar garanties bieden die nauwe lijks. ,,We zien heel voorzichtig groene grassprietjes, maar het is héél voorzichtig.'' Dus prikte het kabinet gister avond een nieuwe datum tot wan neer de genomen maatregelen blij ven gelden: 28 april is nu de vol gende horizon. Scholen, kappers, cafés en restaurants blijven tot en met die dag dicht. Door de gekozen datum geldt voor kinderen dat zij op zijn vroegst pas na de meivakan tie weer naar school kunnen. De druk op de zorg, het tempo waarin het virus om zich heen grijpt: het staat gewoon nog geen coulantere leefwijze toe, legde Rutte uit. ,,Het is echt nodig'', aldus de premier. Dus kiest het kabinet voor nog een krappe maand van 'intelligente lockdown'. De nieuwe datum valt nu net voor of midden in de meiva kantie. Daarom haastte Rutte gis teravond direct een bijsluiter te noemen met de nieuwe datum: ga geen vakantie boeken. ,,Dat is echt te voorbarig'', aldus de premier. ,,We zijn er nog lang niet. Als je het mij nu zou vragen, zou ik zeggen: boek niet. Het is zeker niet gezegd De verlenging van de kabinetsmaatregelen raakt alle lagen van de samenleving opnieuw hard. ,,We moeten het samen doen, maar de zorgen zijn enorm." Liane den Haan, directeur ouderenbond Anbo Mensen die ons bellen, zitten soms huilend aan de telefoon We hopen dat het steunpakket soelaas zal bieden Jacco Vonhof, voorzitter MKB- Nederland woensdag 1 april 2020 9 Het aantal overleden coronapatiënten in België is opgelopen tot 705. Onder hen is volgens de gezondheidsautoriteiten een meisje van 12 jaar. Volgens viroloog Steven Van Gucht is het overlij den van het jonge meisje, maandag, 'uitzonderlijk'. In Frankrijk is het aantal doden door het coronavi rus het afgelopen etmaal gestegen met 499. Dat is een record. Inmiddels zijn ruim 3500 mensen in een ziekenhuis aan het virus bezweken, melden de au toriteiten. Het dodental in Italië als gevolg van het coronavi rus is gisteren met 837 toegenomen tot 12.428. Het aantal nieuwe be smettingen bleef met 4053 stabiel. De Verenigde Staten tel len inmiddels bijna 3400 geregistreerde sterfge vallen. Dat zijn er meer dan in China, waar de co rona-uitbraak eind vorig jaar begon. In het Verenigd Konink rijk zijn het afgelopen et maal nog eens 393 men sen overleden aan de ge volgen van het coronavi rus, wat het totaal aantal doden daar op 1808 brengt. Het aantal coronabe smettingen in Duitsland heeft de 65.000 over schreden. Een etmaal eerder waren het er zo'n 4000 minder. Kijk op de site bij /video W voor meer uitleg en het laatste nieuws 'Terug naar normaal is Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag -Premier Mark Rutte Chris van Mersbergen, Hanneke Keultjes en Natasja de Groot ij vinden de ver lenging verdrietig en pijnlijk, maar nodig. Onze doelgroep be staat voor een deel uit mensen die al een klein so ciaal netwerk hadden. Door het advies om niet bij ouderen op bezoek te gaan, wordt het helemaal stil. Ouderen begrijpen de noodzaak van de maatre gelen, maar veel mensen voelen zich zó alleen. De verhalen die we horen, zijn erg confronterend. Alleen- wonenden die ons bellen, zitten soms echt huilend aan de telefoon. In de eer ste weken belden mensen ons nog met veel prakti sche vra gen: mag ik de hond nog uitlaten, kan ik het raam gewoon open zetten? Maar de toon is echt ver anderd. Mensen voelen zich echt eenzaam. Som mige ouderen met gezond heidsproblemen zijn in paniek, omdat ze bang zijn dat ze het coro navirus oplo pen. Ook de maatregel om de verpleeghuizen dicht te houden, blijft heel verdrietig voor bewo ners en familie. Toch heb ben we het idee dat de si tuatie daar relatief rustig is. Personeel doet enorm zijn best om de mensen op hun gemak te stellen. We zijn blij met het besluit om per soneel van verpleeghuizen en in de thuiszorg vanaf maandag te gaan testen op het coronavirus. Dat is heel fijn. Voor het perso neel, en voor de cliënten." ieder bedrijf overeind houden. Eigenlijk kun je het vergelijken met het virus zelf: kwetsbare ondernemingen kunnen sneuvelen, en in het slechtste geval kan ook een bedrijf dat er voor de coronacrisis nog goed voorstond, failliet gaan. Ondernemers zullen nu gaan naden ken over de peri ode na 28 april. In winkels, de bouw en ook fabrieken zie je dat er manieren worden be dacht om een 1,5 metereconomie op te tuigen. Als we het virus straks onder controle hebben, zou je kunnen gaan kij ken hoe je dat ook in de horeca en de cultuur sector voor elkaar kunt krijgen. We moeten het samen doen, en ik zie prach tige dingen gebeuren bij bedrijven. Maar ver der is dit echt een ramp." it heeft een enorme impact, een grote groep ondernemers wordt heel hard geraakt. Maar de gezondheid van Ne derland blijft voorlopig op één staan, en dat snappen we. Of dit tot veel fail lissementen gaat leiden? Daar durf ik geen voor spellingen over te doen. We hopen dat het steunpakket van de regering soe laas biedt, daar staan we ook helemaal ach ter. Maar het zal niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4