Personeel van Morres helpt nu bij webshop 7 Eerste sociale huurhuizen met nul op de meter in Hulst TOPJAAR RECORDAANTAL JONGEN De kerkuil beleefde in 2019 een topjaar. Niet eerder was het aantal uitgevlogen jongen in Zeeuws- Vlaanderen zo groot: 311. Hans Molenaar, coördinator van de regionale kerkuilen werkgroep, slaat zichzelf er niet voor op de borst. Woonstichting Hulst koos een rijtje van zes sociale huurwonin gen in de Moerschansstraat om die als proef te voorzien van de modernste technieken rond energiebesparing. De renovatie nam enkele maanden in beslag. ,,De bewoners hoefden hun wo ning niet uit, maar het was een behoorlijke operatie", zegt Ro nald In 't Groen van de woon- stichting. In een nul-op-de-meter-wo ning wordt het netto energiever bruik tot nul gereduceerd door gebruik te maken van energiebe sparende en energie-opwekken de voorzieningen. Zo zijn de zes huizen maximaal geïsoleerd, hebben ze zonnepanelen en worden ze verwarmd door een duurzame warmtepomp. Ook wordt gekookt op inductie in plaats van op gas. De gevels zijn voorzien van steenstrips en daarachter zitten isolatieplaten. Ook is aan de voorgevel een bijgebouwtje ge plaatst. In 't Groen: ,,Dat heet een skid en daarin zitten alle techni sche installaties. Op deze manier hoeven de bewoners niet thuis te blijven als er onderhoud of een reparatie uitgevoerd moet worden." De Woonstichting wil vóór 2050 al haar huurwoningen gas- loos en CO2-neutraal maken. In de zes aangepaste woningen in de Moerschansstraat wordt nu bijgehouden hoe goed de mo derne technieken hun werk doen. Hoe goed de zesen twintig bij de werk groep aangesloten vrijwilligers ook hun best doen, zij hebben het broedsucces niet in de hand. ,,In 2013 hadden we een koud voorjaar. Het voedselaanbod was zo klein dat er in Zeeuws-Vlaan- deren maar twaalf broedparen waren", weet Molenaar. Hoe anders was het vorig jaar. Kerkuilen moeten het vooral van muizen hebben. En daar waren er dankzij een zachte winter begin 2019 veel van over. „Kerkuilen voelen dat perfect aan", vertelt Molenaar. ,,Ze begonnen vroeg in het seizoen te broeden. Een groot aantal broedparen deed nog een tweede poging. Met succes." Records Vijfendertig jaar geleden begon de kerkuilenwerkgroep in Zeeuws- Vlaanderen met het ophangen en controleren van nestkasten. Als ware wiskundigen houden de vrijwilligers elk jaar het broedsuc- ces bij. Gepensioneerd computer- len gevolgd kunnen worden. ,,Het kan er wreed aan toegaan." Kikkertjes In heel Nederland gaat het goed met de kerkuilen. Het in 1973 ver boden gewasbeschermingsmid del DDT zorgde ervoor dat de hele roofvogelstand begin jaren zeven tig tot een dieptepunt was ge daald. Slechts honderd kerkuil- broedpaartjes waren nog over, nu zijn er naar schatting vierdui zend. Terwijl het de kerkuil voor de wind gaat, bleek vorig jaar dat het aantal gebieden waar steenuilen in Zeeuws-Vlaanderen voorko men sinds 2015 met twintig pro cent is gedaald. Molenaar: ,,Zij eten vooral wormen, kevertjes en kikkertjes. Die zijn er minder, on der meer omdat er nog weinig ruig grasland is." Over de kerkuil blijft Molenaar optimistisch, mede dankzij de klimaatverandering. ,,Komt er een strenge winter, dan ben je zo de helft kwijt, zeker als er een dag of vijf sneeuw blijft liggen en ze niet bij hun voedsel kunnen. Maar wanneer komt dat nog voor?" deskundige Molenaar die sinds 2010 bij de werkgroep zit, kan dan ook met recht zeggen dat vorig jaar alle records zijn verbroken. Uit de 235 gecontroleerde nest kasten zijn vorig jaar 311 jongen uitgevlogen, waarvan 240 uit een eerste en 71 uit een tweede broed sel. Ter vergelijking: in het niet eens zo slechte jaar 2018 waren dat er 161, waarvan slechts twee uit een tweede broedsel. Dat de kerk- uilen op basis van hun biologische klok in 2019 vroeger gingen neste len, heeft letterlijk zijn vruchten afgeworpen. Molenaar is er heel blij mee. Hij heeft een hechte hand met het 33 a 39 centimeter grote roofvogeltje opgebouwd. ,,Ze zitten zo mooi in elkaar", uit hij zijn liefde. ,,Als er niet genoeg voedsel is, beginnen ze niet eens met broeden. Ze ste ken er dan geen energie in. En als tijdens het broeden de muizen stand in elkaar zakt, gaan ze di rect van hun eieren af. Of ze eten zelfs hun jongen op." Molenaar ziet er dan ook niks in om web- cams in nestkasten te plaatsen, waarmee via internet de kerkui- De verkoop van haarverf in opval lende kleuren, zelfbruiner, nagellak en huidverzorgingsproducten gaat door het plafond bij Boozyshop. De webwinkel in cosmetica zag het aantal bestellingen de afgelopen weken verdriedubbelen. ,,Mensen zijn zichzelf goed aan het verzorgen thuis", verklaart Maaike Ducarmon. ,,Dit is hét moment om iets uit te proberen, zoals een zelfbruiner of blauwe haarverf. En ook de haar- verfverwijderaar verkoopt goed." De webwinkel van Maaike en Koen Ducarmon, met zo'n dertig man in dienst, komt momenteel handjes tekort. Een paar jaar geleden waren er nog 31.000 geregistreerde klan ten, nu is dat inmiddels een half miljoen. Minimale bezetting Aan de overkant van de straat er vaart Morres de gevolgen van het coronavirus op een heel andere ma nier. Het merendeel van de klanten van de woonwinkel, zo'n zeventig procent, komt uit België. Dat is goed te merken sinds de grens dicht is. De zaak is wel gewoon open, ver- telt directeur Walter van de Griendt. ,,Veel mensen komen van ver om ons te bezoeken. We willen niet dat ze voor een gesloten deur De directeur polste bij het personeel wie bij Boozyshop aan de slag wilde; daar bleek animo voor te zijn staan. Er komen een paar klanten per dag." Morres werkt daarom met een minimale bezetting. Van de 250 personeelsleden die in de woon winkel, op kantoor of bij Depot 7 werken, zit 95 procent thuis. Dat viel Koen en Maaike Ducar- mon ook op. ,,We zagen dat de par king bij Morres veel leger was dan normaal", zegt Koen. Hij werkte tot vijf jaar geleden zelf bij Morres en nam contact op met Walter van de Griendt, om te kijken of de overbu ren iets voor elkaar konden beteke nen. De directeur polste bij het per soneel wie er graag bij Boozyshop aan de slag wilde en daar bleek veel animo voor te zijn. Vrijdag was alles geregeld en eergisteren gingen zo'n tien personeelsleden van Morres aan de overkant van de straat aan de slag. Ze helpen mee met inpakwerk. Als de drukte bij Boozyshop aan houdt, worden het er mogelijk nog meer. Thuiszitten valt veel mensen zwaar. Walter: ,,De insteek is dat het leuk moet zijn om te doen. Ik krijg veel enthousiaste verhalen te rug." Zo wordt er bij iedere bestel ling een handgeschreven kaartje We hebben leuke mensen die er zin in hebben, we zijn gewoon één team meegestuurd. ,,En dat blijven we doen", zegt Koen. ,,We hebben leuke mensen die er zin in hebben, we zijn gewoon één team." Maaike: ,,Elkaar helpen kan ook op deze ma nier en wij zijn dankbaar." woensdag 1 april 2020 Nul-op-de-meter, oftewel van- het-gas-af. Zes gerenoveerde huurwoningen van woonstich- ting Hulst hebben nu een netto energieverbruik van nul. De corporatie neemt hiermee een voorproefje op de toe komst; binnen dertig jaar moeten alle ruim 1500 huur woningen net zo duurzaam zijn. Sheila van Doorsselaer Hulst Warmer weer helpt kerkuilen Harmen van der Werf Terneuzen Hans Molenaar, coördinator van de kerkuilen werkgroep Zeeuws-Vlaanderen, contro leert nestkast voor kerkuilen in Overslag. FOTO BRAM VROEGINDEWEIJ Jonge kerk uilen in een nestkast in een schuur in Zaamslag. FOTO HANS MOLENAAR Webwinkel Boozyshop in Hulst heeft het razend druk met de verkoop van cosmetica, terwijl bij het bij 'overbuur' Morres juist rustig is. De twee bedrijven hel pen elkaar: personeel van de woonwinkel werkt sinds deze week mee bij Boozyshop. Sophie Stockman Hulst -Koen Ducarmon, Boozyshop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43