II Eilanden in de Grevelingen tijdelijk verboden gebied voor pleziervaart CORONAVIRUS Ook Noordgouwe heeft nu een hulpkring van vrijwilligers 7 Doorde veiligheidsmaat regelen rond het coronavirus mogen bij een uitvaart van een overledene maximaal dertig mensen aanwezig zijn. ,,De aula's zijn gevuld met leegte", hoort Rosalinde van Ingen Schenau. ,,Zo triest!" Wanneer iedereen die noodgedwon gen thuis moet blijven nu eens een bloem met persoonlijk kaartje op een lege stoel kan leggen, bedacht de Schouwse kunstenaar. ,,Dan erva ren de nabestaanden op het mo ment dat ze achter de kist binnen komen, toch nog de warmte van al die mensen om hen heen." Van Ingen Schenau heeft het persoonlijk nog niet aan de hand gehad. Maar na het overlijden van haar schoonvader vorig jaar, ervoer ze hoe hartverwarmend het kan zijn wanneer velen de familie bij staan bij het afscheid. De huidige situatie rond het coronavirus biedt daar geen ruimte voor. Uitvaart ondernemers zoeken naar alterna tieve mogelijkheden om het leed een beetje te verzachten. Zoals met een kaart waarop gasten, die onder normale omstandigheden zouden worden uitgenodigd, een herinnering aan de overledene kunnen schrijven. Met behulp van bloemen kan tegelijkertijd de gepaste afstand worden aangegeven tussen de aanwezigen in de aula. Nu wor den stoelen weggehaald om te zorgen dat de nabestaanden mi nimaal anderhalve meter van el kaar af zitten, vertelt de uitvaart ondernemer. ,,Dat beeld alleen al; zó kil en onwerkelijk", zegt de beeldend kunstenaar uit Zonne- maire. Door de bloemen bij lokale kwekers te kopen, schetst Van In gen Schenau een ander bijeffect, worden zij gelijk ook onder steund in deze zware economi sche tijd. Voorbeelden Op haar website memorosa.wixsite.com/memo- rosa/bloemencondoleance heeft ze voorbeeldontwerpen gemaakt van bloemenkaartjes, die gratis kunnen worden gedownload en geprint. Van Ingen Schenau heeft ver schillende gedenkmonumenten op haar naam staan. Ze maakt ook ander werk, maar altijd gebaseerd op het thema tijd en tijdelijkheid. Bloemstillevens vormen daarbij een belangrijke inspiratiebron. Onlangs werd een groot roest vrijstalen kunstwerk van haar ont huld op de rotonde aan de zuide lijke toegang tot Zierikzee. ,,Die herinnering kunnen we projecteren op het scherm tijdens de dienst", vertelt Mark de Bruijne van Uitvaartverzorging Schou- wen-Duiveland. ,,Na afloop krijgt de familie de stapel mee. Als alter natief voor de condoleance. Want daar is nu ook geen gelegenheid voor. Vorige week stond ik aan een graf. Nadat de dominee z'n woord je had gezegd en de kist omlaag was gelaten, stapte iedereen met z'n eigen rotgevoel in de auto naar huis. Waar je normaal gesproken nog even samen komt. Daar had ik het zelf ook best even moeilijk mee. Er valt zo een hoop warmte weg." Killegevoel Een bloemencondoleance zoals Van Ingen Schenau zich voor ogen ziet, kan helpen dat kille ge voel weg te nemen, denkt De Bruijne. ,,Wij gaan het ook zeker aanbieden." De symbolische aan wezigheid door middel van een bloem dient meerdere doelen, legt Van Ingen Schenau uit. ,,Au- la's zijn nu gevuld met leegte, met afwezigheid. Dat wil je niet, in de meeste gevallen althans. Door de nabestaanden letterlijk te omringen met bloemen, zorg je dat ze zich toch ondersteund voe len door al die mensen die erbij hadden willen zijn. En andersom. Door nabestaanden te omringen met bloemen, zorg je dat ze zich toch ondersteund voelen Door een boodschap op een kaartje aan de bloem, kan je toch ook nog een beetje persoonlijk af scheid nemen." NOORDGOUWE Wie verle gen zit om een praatje of een boodschap, staat er op Schou- wen-Duiveland niet alleen voor. Het aantal hulpkringen groeit. Nu is ook Noordgouwe erbij gekomen. Een hulpkring is een groepje mensen dat vrijwillig klaar staat om anderen te helpen. Wie hulp nodig heeft, hoeft maar te bellen. Bijvoorbeeld voor een klusje, een ritje, een boodschap of gewoon een luisterend oor. Dreischor was op Schouwen-Duiveland het eerste dorp waar een hulp kring werd opgericht. Daarna volgden Brouwershaven, Brui- nisse, Kerkwerve, Renesse, Scharendijke, Serooskerke en Zonnemaire. En nu ook Noordgouwe. Wie daar hulp nodig heeft, kan bellen met 06-42626398. Voor inwoners van Schuddebeurs is er een apart nummer: 06-30573865. Drijvende kracht achter het initiatief is welzijnswerker Mels Hoogenboom van SMWO. ,,De vrijwilligers wor den niet overspoeld met aan vragen, wat op zich een goed teken is, maar ze kunnen alle maal geregeld helpen. Zeker in deze tijd is dat fijn." Marcel Modde Scharendijke Het verblijf op de zeven eilandjes was toegestaan voor houders van een liggeldkaart. Daaraan was wel een maximum verbonden van drie dagen. In verband met de strenge maatregelen tegen verspreiding van het coronavirus, is die zogeheten driedagenregeling tijdelijk inge trokken. Overnachten op de eilan den mag niet meer en zelfs een tus senstop is nu verboden. ,,Dat is gedaan met het oog op de gebruikelijke drukte rond Pasen en Hemelvaart", aldus boswachter Van Loon. ,,Dan liggen de bootjes daar normaal gesproken rijen dik naast elkaar. Wil je naar de kant, dan moet je dus over elkaars boot lopen. In deze tijd niet echt verstan dig." Voor anker gaan in de buurt van één van de eilandjes mag nog wel. De pleziervaart op zich is nog toegestaan, al is het zichtbaar min- der druk dan gebruikelijk rond deze periode van het jaar op de Grevelin- gen, ervaart Van Loon. De passan tensteigers in de havens blijven ge woon open, maar ook daarvoor geldt een verbod op overnachting. Alle sanitaire voorzieningen aan de Brouwersdam, bij de Punt, West- Repart en aan de Grevelingendam zouden 1 april opengaan, maar blij ven voorlopig ook op slot. ,,Voor de veiligheid van de gebruikers en ook van onze mensen die de ruimten schoon moeten maken", verduide lijkt de boswachter. Staatsbosbeheer gaat samen met politie en gemeentelijke handha vers streng toezien op naleving van de maatregel op en rond het water. woensdag 1 april 2020 Een bloem voor symbolische warmte Marcel Modde Zierikzee Voorbeelden van kaartjes die Rosalinde van Ingen Schenau aan biedt op haar website. foto rosalinde van ingen schenau/memorosa - Rosalinde van Ingen Schenau Alle eilandjes in de Grevelingen zijn met onmiddellijke ingang tot verboden gebied verklaard. Ple zierjachten mogen ook niet meer 'even' aanleggen, zegt Piet van Loon van Staatsbosbeheer. De maatregel volgt uit de nood verordening van de veiligheids regio's Zeeland en Rotterdam Rijnmond. IN GEDACHTEN BIJ JULLIE I >C»' IN GEORCHTEN BIJ JULLIE j ■p 'n gefacfte fjJuffie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41