CORONAVIRUS Omzet bouwmarkt piekt, klussers op de EHBO Nieuwe loonregeling voor bedrijven gaat 6 april in NIEUWS 3 Koningin Maxima stak gisteren het Rode Kruis een hart onder de riem. Ze bezocht een sorteercentrum waar Nederlanders massaal mondkapjes, brillen en handschoenen naartoe sturen. Op werkbezoek tijdens een 'intel ligente lockdown'; het is ook voor koningin Maxima even wennen. Waar ze bij aankomst normaal ge sproken een handdruk zou heb ben gegeven, maakt ze nu een charmante buiging naar directeur Marieke van Schaik van het Rode Kruis, die haar opwacht, en blijft ze op een veilige 1,5 meter afstand. Het is even niet anders in deze tijden van crisis, verontschuldigt ze zich. De koningin mag weer naar buiten. Tot vorige week zater dag bleef ze met haar gezin uit voorzorg thuis. In het Oosten rijkse Lech waar de koninklijke fa milie de wintersportvakantie vierde, bleken vijf mensen besmet met het coronavirus en dus was het verstandig om twee weken in 'zelfquarantaine' te gaan. Geen van de familieleden had klachten en dus kan ze hier in een loods in het Gelderse Loenen met eigen ogen zien hoe vrijgevig Ne derland is in deze coronacrisis. Miljoenen spullen stuurden Ne derlanders afgelopen dagen op naar het Rode Kruis. Hiermee kunnen in rap tempo slinkende voorraden beschermende kleding weer worden aangevuld in zieken en verpleeghuizen. Sommigen hebben zichtbaar een inzame lingsactie in de buurt gehouden en sturen een bonte verzameling vuurwerkbrillen, mondkapjes en handschoenen op. Anderen hou den het bij één mondkapje dat ze toevallig nog hadden liggen, ver tellen vrijwilligers de koningin. Lief briefje Er zijn mensen die er een lief briefje bij doen en de vrijwilligers succes wensen. Anderen delen ontroerende boodschappen, blijkt bij een wand waar vrijwilligers alle hartverwarmende kattebellet jes hebben opgehangen. ,,Lieve al lemaal. Voor de verzorging van mijn gehandicapte dochter ge bruiken we handschoenen. Wij willen ze graag delen. Hopelijk hebben jullie er wat aan.'' Elke dag levert TNT Post in dit sorteercentrum meerdere contai ners met tientallen postpakketjes af. En ook daarvoor gelden strenge coronamaatregelen. De eerste 35 minuten mogen ze met geen vin ger worden aangeraakt. Pas daarna controleren medewerkers op vei lige afstand van elkaar de inhoud. En altijd met handschoenen aan. Veel spullen zijn meer dan wel kom. Dat geldt vooral voor mond kapjes, vuurwerkbrillen en hand schoenen. In totaal zijn er nu 4,7 miljoen artikelen gedoneerd, waarvan ruim 500.000 maskers, bijna 88.000 beschermingsbrillen, 4056 liter ontsmettingsmiddel, We kunnen ons voorstellen dat er een tijd komt dat we alles hard nodig hebben 15.340 overalls, 50.129 medische schorten en 791 diagnostische tests. Soms zitten er uiterst beden kelijke zendingen tussen. Zo kre gen de vrijwilligers een doos vuurwerkbrillen binnen waar ook nog vuurwerk in zat. En wat ie mand dacht toen hij een doos bio brandstof opstuurde? Het is vast goedbedoeld, maar wat ze ermee moeten is de medewerkers een raadsel. Streng Ook bij de bruikbare spullen wordt streng geselecteerd op de kwaliteit; sommige mondkapjes voldoen bijvoorbeeld niet aan de wettelijke eisen voor medisch per soneel. Toch gooit het Rode Kruis deze giften niet weg. ,,We kunnen ons voorstellen dat er een tijd komt dat we alles wat we kunnen vinden hard nodig hebben'', zegt specialist persoonsbescherming Corinne van de Laar tegen de ko ningin. Maxima hoort hoe het Rode Kruis afgelopen weken wer kelijk is overspoeld met hulpvra gen, de laatste dagen veel van mantelzorgers die zelf ziek zijn ge worden. Daar zitten schrijnende voorbeelden bij van mensen met het coronavirus die niet weten hoe ze nu voor hun demente echtge note moeten zorgen. Een situatie waar het Rode Kruis ook maar moeilijk kan bijspringen, omdat ze ook aan de veiligheid van de eigen vrijwilligers moet denken. Tegelijkertijd krijgt het Rode Kruis van alle kanten hulp aange boden. Zo hebben zich de afgelo pen weken meer dan 30.000 nieuwe vrijwilligers aangemeld die bijvoorbeeld boodschappen doen voor families. Koningin Maxima is zichtbaar onder de in druk en drukt de vrijwilligers bij haar vertrek nogmaals op het hart: jullie zijn keihard nodig. Bouwmarkten hebben in de derde week van maart (16 tot en met 22 maart, de eerste volle week van de corona- maatregelen) ruim 50 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De omzet lag bijna 6 procent hoger dan in de week van He melvaartsdag vorig jaar, normaal gesproken de week met de meeste bouwmarktomzet. ,,Ik kon ook niet di rect begrijpen waarom mensen en masse naar de bouwmarkten gaan in zo'n week", aldus Pe ter Hein van Mulligen van het CBS. ,,In com- binatie met het mooie weer was het blijkbaar een ideaal moment om te klussen in huis, stel ik mij zo voor.'' Piek De klusdrukte hebben ze ook gemerkt op de spoedeisende hulp van de ziekenhuizen. Elk jaar belanden honder den thuisklussers daar met ernstig handletsel. ,,Normaal zien we een piek met Pasen en Pinksteren, maar dit jaar zijn de eerste pro blemen er al'', zegt handchirurg Johan Vehof, bestuurslid van de Nederlandse Vereni ging voor Handchirur- gie. ,,Toen ik op tv de rijen voor Hornbach zag, snapte ik het. Men sen zijn in quarantaine en gaan klussen.'' Er hoort ook een waar schuwing bij, denkt Vehof. Ziekenhuizen kunnen op dit moment geen extra ongelukken gebruiken, omdat alle energie wordt gestoken in het behandelen en voorkomen van corona patiënten. DEN HAAG Bedrijven die door de coronacrisis omzetverlies lijden, kunnen vanaf volgende week een tegemoetkoming in de loonkosten aanvragen. Uitvoeringsorganisatie UWV streeft ernaar de loketten daarvoor vanaf maandag 6 april open te hebben. Bedrijven die aan de voorwaarden voldoen kunnen binnen twee tot vier weken een voorschot verwachten. Dat meldt het ministerie van So ciale Zaken. De tijdelijke nood maatregel werkbehoud (NOW) vervangt de werktijdverkortings regeling. De nieuwe regeling is ruimer. Bij een omzetverlies van 100 procent kunnen bedrijven 90 procent van de loonsom vergoed krijgen. Bij een omzetdaling van 50 procent gaat het om 45 procent. Bedrijven kunnen aanspraak ma ken op de regeling als ze door de crisis gedurende drie maanden hun omzet zeker 20 procent zien dalen. Voorwaarde is dat zij hun personeel doorbetalen en dat zij in de periode dat ze vergoedingen krijgen geen mensen ontslaan om bedrijfseconomische redenen. De regeling geldt voor brutosalarissen tot zo'n 9500 euro per maand. Ook het salaris van flexwerkers kan worden gecompenseerd, bena drukt het ministerie. De noodmaatregel van het kabi net krijgt de goedkeuring van de vakbonden. Economie woensdag 1 april 2020 GO Maxima bij het Rode Kruis: We hebben jullie keihard nodig Raymond Boere Loenen Koningin Maxima spreekt met vrijwilligers van het Rode Kruis. Die krijgen veel lieve brieven. fotos anp -Corinne van de Laar, Rode Kruis Nederlanders zijn de afgelopen weken flink aan het klussen gesla gen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers over de omzet van bouwmark ten. Ook neemt het aantal mensen met handletsel toe op de spoedeisende hulp. Stefan ten Teije Den Haag fH-n ÈdjbMtJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3