Rosanne Kranenburg vlogt vanuit ziekenhuis in Goes 8 ZEELAND TWEEDE WERELDOORLOG OVERZICHTSKAART^ De nieuwe 'Bosatlas van de Tweede Wereldoorlog' biedt een breed overzicht van de jaren van bezetting en strijd. Het is voor het eerst dat de Slag om de Schelde in 1944 een eigen overzichtskaart krijgt. Slag om de Schelde Driekwart eeuw werd de Slag om de Schelde verge ten, genegeerd zelfs. Het leek alsof we alleen in West- Zeeuws-Vlaanderen en op Wal cheren doordrongen waren van de omvang en de verbetenheid van de gevechten in de herfst van 1944. Op de Brabantse Wal was eveneens om elke vierkante meter grond gevochten, dus ook daar wa ren de herinneringen in bloed ge drenkt. In de rest van Nederland en zeker ook daarbuiten werd vooral gesproken over de landing in Normandië, de mislukte Opera tie Market Garden bij Arnhem en het Ardennenoffensief. Met de herdenking van 75 jaar bevrijding van Nederland werd het historische vizier eindelijk op de Scheldedelta gericht. Het begin van een jaar vol herdenkingsacti viteiten op 31 augustus 2019 was niet toevallig aan de boorden van de Westerschelde in Terneuzen gesitueerd. Daarmee werd breed erkend dat de Slag om de Schelde - de openstelling van de haven van Antwerpen - cruciaal is geweest voor het verdere verloop van de oorlog. In de pas verschenen Bosatlas van de Tweede Wereldoorlog krijgt de bevrijding van het grootste deel van Zeeland - Schouwen-Duive- land blijft bezet - een dubbele the mapagina toebedeeld. Dat voelt als 'nationale erkenning' voor het strategische belang van de strijd om de Scheldemonding. Op een kaart wordt de terugtocht van het Duitse 15e Leger - 90.000 man sterk - met grote pijlen aangege ven. Ook het oprukken van Poolse en Canadese legereenheden in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid- Beveland is ingetekend, evenals de Britse amfibielandingen op de Be- velandse kust en op Walcheren. Daarmee is het hele strijdverloop van 16 september tot 8 november in grote lijnen duidelijk gemaakt. Toelichting In aparte kaders wordt in korte teksten nadere toelichting gege ven op het strijdverloop. De ont snapping van het in het nauw ge dreven Duitse 15e Leger wordt duidelijk gekoppeld aan Operatie Market Garden: 'De Slag om de Schelde lijkt begin september met de verovering van Antwerpen af gelopen: 'Maar de Britse generaal Montgomery overtuigt de Ameri kaanse bevelhebber Eisenhower om nu oostelijker door te stoten (Operatie Market Garden). Dat geeft het Duitse 15e Leger gelegen heid via Zuid-Beveland naar het oosten te gaan Ook krijgen de nog aanwezige Duitsers tijd zich goed voor te bereiden op verdedi ging van de Schelde'. Het hele strijdverloop is in grote lijnen duidelijk gemaakt Hoe dramatisch dat uitstel voor de bevrijding van de oevers van de Westerschelde uitpakte, wordt aanschouwelijk gemaakt in een diagram en een kaartgrafiek. In to taal vielen er circa 13.000 dodelijke slachtoffers: 4250 Duitsers, 3231 geallieerden en 2283 burgers. Met 741 doden was Zeeuws-Vlaande- ren, en dan met name West- Zeeuws-Vlaanderen, het zwaarst getroffen. Ter vergelijking: de be vrijding kostte in heel België 744 burgers het leven. In Zeeland was het geïnundeerde Walcheren met 423 doden eveneens een rampge- bied. Het blijft achteraf altijd een pijnlijke vraag: had een groot deel van die slachtoffers voorkomen kunnen worden als na de verove ring van Antwerpen niet Arnhem maar meteen Breskens en Vlissin- gen het doelwit van de geallieer den waren geweest? De in samenwerking met het Nationaal Comité 4 en 5 mei uit gegeven Atlas geeft een ruim beeld van de Tweede Wereldoorlog, plus de periodes ervoor en erna. De fo cus ligt op Nederland, maar er wordt ook aandacht besteed aan de rest van Europa, Indonesië en het verre oosten. In het laatste deel komen de Koude Oorlog en an dere naoorlogse ontwikkelingen aan bod. In hoofdstuk 1 bladeren we van de verzuilde Nederlandse samenleving naar Duitsland onder Hitler. Kaarten van de inval in Ne derland en de strijd om Vesting Holland markeren het begin van de oorlog. Overzichtskaarten en infografieken worden afgewisseld met pagina's met historische, vaak iconische foto's en afbeeldingen van wapens en voorwerpen uit oorlogsmusea. De bezettingsjaren worden in beeld gebracht met on der andere een kaart van gealli eerde bombardementen op Ne derlandse doelen. Het vergissings bombardement op Nijmegen op 22 februari 1944 kostte bijna acht honderd inwoners het leven. Bres- kens en Westkapelle staan met hun honderden doden eveneens stevig op de kaart. Groningen, Friesland en Drenthe werden he lemaal niet gebombardeerd. Er komt veel aan bod. Collabora tie, verzet, Nederland als Duits wingewest (afgevoerde fietsen en kerkklokken), Jodenvervolging, inundaties, de hongerwinter. In een thema-atlas als deze scheer je over de onderwerpen heen. Ideaal om de grote lijnen in een kort be stek te overzien. En een mooie aanzet om in gedachten stil te staan bij de waarde van onze vrij heid. GOES Ze is gewend met doodzieke patiënten om te gaan, slecht- nieuwsgesprekken te voeren met familie als een naaste komt te over lijden. Maar in tijden van corona is alles anders. Ook voor een ervaren arts als Rosanne Kranenburg, die in het Adrz in Goes werkt. ,,Als ik bij een patiënt langs ga, blijf ik wat lan ger hangen. Ik wil dan een praatje maken om te weten wie de persoon is die in dat bed ligt." Deze week be gon Kranenburg met het ma ken van korte videobood schappen vanuit het zie kenhuis. In de vlogs ver telt ze welke impact het virus heeft op haar werk zaamheden. Dag en nacht wordt er door de verpleegkundi gen en artsen van het Adrz gewerkt om de toestroom van patiënten in goede banen te leiden. ,,Er liggen patiënten in het ziekenhuis die uit Zeeland komen, maar ook uit de andere regio's. Ik ben blij dat wij een steentje kun nen bijdragen." Normaal werkt Kranen burg in het Adrz als inter- 1 nist acute geneeskunde, maar tijdens de coronacrisis is haar hulp ook hard nodig bij de or ganisatie van zorg en het maken van goede afspraken op de afdeling corona." 24 coronapatiënten liggen er momenteel in het Goese zieken huis, van wie elf op de intensive care. Toch is er op de verpleegafde- lingen nog capaciteit. De situatie is in niets te vergelij ken met een 'normale' werkdag, zo wordt duidelijk uit het persoonlijke verhaal van Kranenburg. ,,Mensen liggen echt helemaal alleen, als ze worden opgenomen in isolatie mag er geen bezoek komen. Ze liggen echt in totale isolatie. Patiënten vinden het zelf ook lastig, de enige persoon die ze zien heeft een mondmasker op en kennen ze niet. Natuurlijk maken we wel een uitzondering voor mensen met wie het echt heel slecht gaat, de mensen van wie we weten dat ze komen te overlijden." ....- woensdag 1 april 2020 Slag om de Schelde in nieuwe atlas GO Bosatlas met de Slag om de Schelde. foto noordhoff atlasproducties Jan van Damme Vlissingen De Bosatlas van de Tweede We reldoorlog - Uitgave Noordhoff Atlasproducties Groningen en Nationaal Comité 4 en 5 mei, hardcover, 258 pagina's, 39,95 euro. Kijk op de site bij /video 'Enige die ze zien heeft mondmasker op' 15e Duitse leger ontsnapt via de Kreekrakdam Duitsers Gealli- 4250 eerder 3231 Burgers 2283 De Slag om de Schelde (eigenlijk de Westerschelde) is een com pleite operatie. Om een goed Inricht te geven zijn de troepenbewegingen vereenvoudigd weergegeven. ji okt. - 8 nov. Herovering Walcheren 2 ie okc. Vrijmaken westerschelde weer prioriteit. Canadezen veroveren de Kreekrakdam 3-17 okt. Britten bombarderen zeedijken Walcheren. Doei: inundatie (land onder water zetten) 24 - 30 okt. Canadezen en Britten veroveren Zuid-Beveland Geïnundeerd gebied Operatie Market Garden Polen dringen oostelijk Zeeuws-Vlaanderen binnen. Slag om de Schelde stokt vanwege Market Gatden: Ouitse 15e leger vlucht óver de Westerschelde. Coiwdezen zijn riet Konooi door Zuid-Beveland overgestoken Na D-Day gaat de opmars van de geallieerden sneller dan gedacht. Om de oprukkende legers te bevoorraden is de haven van Antwerpen nodig. Maar om daar schepen te laten komen moet eerst de Westerschelde worden vrijgemaakt. Dat duurt uiteindelijk drie maanden en vergt veel slachtoffers. Vooral Canadese troepen lijden zwaar. Ook bij de Zeeuwse burgerbevolking laat de Slag om de Schelde diepe sporen na. Na D-Day De geallieerden zetten de aanval op het Duitse leger in bij Normandië. Doden Bij de slag. tussen 4 september en 28 november 1444. komen rond 13.000 burgers en militairen om het leven. Kreekrakdam Als Market Garden bij Arnhem is vastgelopen, krijgt het vrijmaken van de westerschelde weer prioriteit. Canadezen uekken op 2 oktober vanuit Antwer pen op om de Kreekrakdam. de toegangspoort tot Zuid-Beveland. vrij te maken. Ter hoogte van Woensdrecht stuiten ze op lelie weerstand; de Duitsers hebben versterking gekregen. De Cana dezen lijden grote verliezen. Pas op 16 oktober, na zware artillerie-inzet, wordt Woensdrecht Ingenomen. Het dorp Is daarbij praktisch verwoest en er zijn veel burgerdoden, maar de dam is vrij. 1944 Burgerdoden per gebied oprukken snel. Antwerpen is 4 september heroverd. 6 okt. - 2 nov. Canadezen bevrijden westelijk Zeeuws-Vlaanderen 6 juni >944 Na een zware strijd gaat het 15 Jul' Voor de opmars moeten voedsel, wapens en brandstof worden aangevoerd (dagelijks 4 miljoen liter benzine). De havens in Noord-Frankrijk zijn daarvoor nier geschikt. Die van Antwerpen wel. maar om die per schip bereikbaar te maken moeten de geallieerden de Duitsers uit de Westerschelde verdrijven. Ontsnapping Duitse 15e Leger Begin september is het Duitse 95e Leger, van circa 90.000 man, in Zeeuws-Vlaanderen In het nauw gedreven door de oprukkende Canadezen, vanuit het oosten valt een Poolse divisie Zeeuw-Vlaandeien binnen. Als de Britten het stuk tot aan de Kreekrakdam bezetten, kunnen de Duitsers nergens meer heen. De Slag om de Schelde lijkt afgelopen. Maat de Britse generaal Montgomery overtuigt de Amerikaanse bevelhebber Eisenhower om nu oostelijker door te stoten (Operatie Market Garden). Dat geeft het Duitse 15e Leger gelegenheid via Zuid-Beveland naar het oosten te gaan en te helpen verdedigen bij Operatie Market Garden bij Arnhem. Ook krijgen de nog aanwezige Duitsers tijd zich goed voor te bereiden op verdediging van de Antwerpen schelde Market Garden (17-26 sep.J mislukt Inundatie Wakheren van 3 tot 17 oktober bombarderen Britten de zeedijken van Walcheren. Daardoor komt een groot deel van het eiland onder water te staan en kunnen de Duitsers hun zware kustbatierijen moeilijk bevoorraden. De bevolking wordt gewaarschuwd met pamfletten. Weinigen geven gehoor aan de oproep, met burger slachtoffers en verlies van vee tot gevolg. Ccnodezen gebruiken vlammenwerpers bij het Leopoldkanaal. Operatie Switchback Na een mislukte poging lukt het de Canadezen op 13 oktober het Leopoldkanaal over te steken, wanneer zij op 19 oktober Breskens willen innemen, stuiten ze op een grotere Duitse divisie dan verwacht. Mei Britse luchtbombardementen lukt het om het dorp in te nemen. Er komen 184 burgers bij om. Zeeuws- Vlaanderen is op 3 november in geallieerde handen. I V Operatie VitaBty I Op 24 oktober trekken de Canadezen vanaf de Kreekrakdam door geïnundeerd gebied Zuid- Beveland binnen. Het regent en het Is modderig. Bovendien is het mistig, waardoor luchtsteun niet mogelijk is. uiteindelijk bereiken de Cana dezen het Kanaal door Zuid-Beveland. maar de brug is door de Duitsers opgeblazen, waar door ze niet verder komen. Vitality II Schotse troepen komen te hulp. Ze steken op 26 oktober de Westerschelde over en landen achter de Duitse verdediging. Ondertussen weten de Canadezen een pontonbrug over het kanaal aan te leggen. Na hei mijnenvrij maken van de Westerschelde vaart op 28 november het eerste schip Antwerpen binnen. inname van Walcheren Op 31 oktober openen de geallieerden de aanval op Walcheren. Dat gebeurt bij de sloedam, bij vlissingen en bij westkapelle. Sloidam Na meerdere pogingen lukt het de Canadezen hier over het water te komen en een klein bruggehoofd te vormen. Maat ze komen nauwelijks verder. Aan de zuidkant steken de Britten wadend de Sloe over en verfassen de Duitsers van de zijkant. Het Walcheren wordt ingenomen. Vlissingen (Infatuate l) Britten steken van Breskens over naar vlissingen. Er zijn felle gevechten en de Duitsers bombarderen de stad met zware artillerie. Maar op 3 november moeten ze ook deze stad opgeven. Westkapelle (Infatuate II) Britse oorlogsschepen nemen de Duitsers onder vuur. Ole vuren terug, maar zien daarbij niet dat landingsvaartuigen aan land gaan. De Britten nemen Westkapelle In en trekken ovet de dijken naar het noorden en het zuiden. De Duitsers bieden nog verzet, maar op 8 november is Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32