Brabant koopt stikstofruimte in Zeeland aan Zeeuwse akkers 'hard als beton' Geld voor iconische dieren in Zeeland Regels essentieel grensverkeer versoepeld m 6 'Dit is cowboygedrag' De provincie Noord-Brabant wil het Logistiek Park Moerdijk verder ontwikkelen. Onlangs zijn daar voor de ammoniakrechten van zes veehouderijen aangekocht. Opmer kelijk is dat maar twee daarvan in Noord-Brabant liggen en de overige in Kerkwerve, Ruinerwold (Dren the) en Assendelft en Hyppolytus- hoeve (Noord-Holland). Met de aangekochte vergunningen wordt de uitstoot van stikstof door Logis tiek Park Moerdijk gecompenseerd. Stel, je wil huizen bouwen in Kerkwerve. Daar is stikstofruimte voor nodig. Die is nu dan dus weggekocht door Noord-Brabant De consequenties voor Zeeland kunnen ingrijpend zijn, waar schuwt Statenlid Lars Jacobusse (CU), die vragen stelde aan het pro vinciebestuur (net als het CDA). ,,Stel dat je in Kerkwerve huizen wilt bouwen. Daar is stikstofruimte voor nodig. Die is nu dan dus weg gekocht door Noord-Brabant." In vragen aan minister Carola Schou- ten (CU, Landbouw) betitelen de Kamerfracties van CDA en CU de handelwijze van Noord-Brabant als 'cowboygedrag'. Ook zijwijzen erop dat rond de opgekochte boer derijen mogelijk geen starterswo- ningen meer kunnen komen. Baecke vindt de gang van zaken 'stuitend'. ,,Ik heb hier geen goed woord voor over." Volgens hem ge beurt precies waar de landbouw sector bang voor is. ,,Als uitstoot- rechten van boeren kunnen wor den opgekocht door de partijen met de diepste zakken, dreigt een uit verkoop van de landbouw." Hij voorziet spookstallen. ,,Zo krijg je boerenbedrijven zonder ver gunningen. Wat gaat daarmee ge beuren? Dat leidt tot leegstand en verkrotting op het platteland." CDA en CU waarschuwen voor onder mijning: dat voormalige boerde rijen prooi worden van criminelen. Baecke en Jacobusse dringen aan op actie van de provincie. ,,Dit is een bom onder de gebiedsgerichte aanpak", zegt de laatste. Dat speelt juist op de kop van Schouwen, waar de natuur het meest te lijden heeft van stikstof. Het idee is dat te ver helpen door bmnen Zeeland en bmnen de agrarische sector met vergunningen te schuiven. ,,Je moet lokaal tot oplossingen komen", zegt Baecke. ,,Je kunt niet met rechten uit Kerkwerve een oplossing creë ren in Moerdijk en tegen Zeeland zeggen: zoek het maar uit. Dat is onverantwoord." Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, natuur) spreekt van een 'on aangename overvaltactiek' van Noord-Brabant. Ze wil snel met Brabantse collega's om tafel. Ze ge looft niet dat de Zeeuwse woning bouw eronder zal lijden. De verla ging van de snelheid op de A58 heeft daarvoor voldoende stikstof ruimte gecreëerd. ,,In januari en februari hadden we enorme plensbuien. Als er zoveel MIDDELBURG De zeearend, ot ter, plevier en patrijs zijn (of wor den) iconen van de Zeeuwse na tuur, vindt het dagelijks provincie bestuur. Gedeputeerde Staten hebben daarom een kleine 150.000 euro uitgetrokken voor projecten rond deze soorten. Ruim de helft van het geld gaat het grensoverschrijdende patrij- zenproject waaraan stichting Het Zeeuwse Landschap meedoet. Aan dit project doen organisaties mee water valt, smeert dat de grond dicht", zegt Janse. ,,Daarna volgde een droge peri ode met koude oostenwind. Die wind was erg schraal, enfin, dat merkte iedereen aan de kloven in zijn handen. Het gevolg is dat de ondergrond nat is, maar de boven grond zo hard als beton." ,,Een buitje zou welkom zijn, maar daar kan ik niet op wachten. Dus bewerk ik de grond twee tot drie keer met zwaardere machines. Achter de tractor heb ik zeven rol- uit Engeland, België, Duitsland en Schotland. In Zeeland is er de monstratieproject opgezet in Burghsluis. Verschillende land bouw- en natuurbeschermingsor ganisatie zijn betrokken bij de uit voering en ook de EU betaalt er aan mee. Onderzoek naar otter Het Zeeuws Landschap krijgt ver der 10.500 euro voor de bescher ming van nesten van plevieren. len hangen om grove kluiten fijn te maken." Extra uren Janse draait nu extra uren om zo dadelijk suikerbieten te kunnen zaaien. ,,Ik voer niet alleen meer grond bewerkingen uit, ik moet ook langzamer rijden: geen vijf maar twee kilometer per uur. Het kost meer tijd en ik ben ook meer geld kwijt aan brandstof. Maar goed, het is niet anders." Bovendien is er 8200 euro vrijge maakt voor een onderzoek van Het Zeeuwse Landschap naar de otter. De otter neemt in ons omringende gebieden in aantal toe. Het onder zoek moet uitwijzen of de otter zich ook al in Zeeland heeft geves tigd. De stichting Werkgroep Zee arend Nederland mag rekenen op 49.000 euro voor het in kaart bren gen van de bewegingen van deze roofvogel. Eergisteren maakte de Belgische overheid de versoepeling van de re gels bekend. Het was al mogelijk een ontheffing te krijgen voor 'es sentiële verplaatsingen'. Daarvan konden mensen gebruik maken die bijvoorbeeld voor hun werk de grens over moeten. Op de website crisiscentrum.be werk maandag bekendgemaakt dat de doelgroepen die in aanmerking komen voor ontheffing zijn uitge breid. Het document geldt nu ook voor mensen die bijstand geven aan ouderen of voor hen zorgen, en mensen die zorgen voor minderja rigen, kwetsbare personen en per sonen met een handicap. Verder voor co-ouders en mensen die die ren moeten verzorgen. Ook is het toegestaan de grens over (en terug) te gaan voor het verlijden van aktes, het bijwonen van begrafenissen of crematies in intieme kring en het bijwonen van burgerlijke of religi euze huwelijken in intieme kring. Grenzeloze liefde ,,Is liefde dan niet essentieel?", vraagt Jean-Paul Roels uit Retran- chement zich af. De Zeeuws-Vla ming, die een lat-relatie heeft met de Brugse Nancy, richtte de Face- bookpagina 'Grenzeloze liefde ge durende de Corona crisis' op. Daarop meldden zich in een paar Maandag werd bekendgemaakt dat de doelgroepen die in aanmerking komen voor ontheffing zijn uitgebreid dagen tijd meer dan vijfhonderd Belgen en Nederlanders die in het zelfde schuitje zitten. Het allerbe langrijkste, voor mensen als Jean- Paul Roels: dat hij zijn partner in Brugge weer mag bezoeken en dat zij naar Retranchement mag ko men. Even was Roels in zijn nopjes: een dag lang stond in het document dat ook koppels zoals hij ervan ge bruik konden maken. ,,Ik was ervan overtuigd dat het besluit van de Belgische regering mede ingegeven was door de 6500 getuigenissen die geliefden plaatsten op de Facebook- groep Grenzeloze liefde gedurende de Coronacrisis", aldus Roels. De hoop werd snel de bodem in geslagen. Gistermiddag zag Roels opeens dat de tekst van het docu ment dat vrije doorgang geeft was aangepast. Roels, vanuit Brugge: ,,Ik was al bijna onderweg naar Retran- chement, naar mijn twee zonen. Hoe is dit mogelijk? Ik heb nota bene zelf gebeld of het allemaal klopte, en kreeg de bevestiging dat dat zo was. Nu is alles terugge draaid. De enige reden die ik kan bedenken: in Belgie staat men zeer Is liefde dan niet essentieel? argwanend tegenover de vrijere re gels in Nederland. Ik had onze le den dan ook al op het hart gedrukt: breng deze nieuwe vrijheid niet in gevaar door onzorgvuldig hande len. Maar dat het nu al terugge draaid is, is te gek voor woorden." - ,u" woensdag 1 april 2020 De grond op Zeeuwse akkers is droog en knoerhard. Boeren als Maarten Janse in Wolphaartsdijk moeten extra grondbewerkingen uitvoeren om straks te kunnen zaaien en planten. foto maarten janse De aanleg van een bedrijventer rein bij Moerdijk zou zomaar de bouw van starterswoningen in Zeeland kunnen blokkeren. Ka merleden spreken van 'cowboy gedrag' van de provincie Noord Brabant; de Zeeuwse ZLTO- voorman Joris Baecke noemt de gang van zaken 'stuitend'. Ernst Jan Rozendaal Kerkwerve -Lars Jacobusse, Statenlid De Zeeuwse akkers zijn mo menteel net betonbanen. Boeren moeten de grond extra bewerken om straks te kunnen zaaien en planten. Volgens akkerbouwer Maarten Janse uit Wolphaartsdijk is de grond totaal 'dichtgeslagen'. Frank Balkenende Wolphaartsdijk Bewoners in de grensstreek kunnen elkaar sinds maandag bezoeken als hun persoonlijke omstandigheden dat vereisen. Voor (onder meer) mantelzor- gers is het goed nieuws. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Jean-Paul Roels, oprichter 'Grenzeloze liefde gedurende de Corona crisis'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30