Belgische bakkerij opent in Koewacht afhaalpunt 5 veranderen. Ik ben er trots op." Corona. Tot eind vorig jaar vooral bekend als dat Mexicaanse bier. En als de term voor de lichtkrans rond de zon. Maar nu als een virus dat de wereld op zijn kop zet. Voor Corona Meerman uit Arnemuiden een gekke ervaring. „Maar ik ga mijn naam niet ZLTO-bestuurder Hendrik Jan ten Cate uit Poortvliet heeft zelf nog 750 ton frietaardappelen in de schuur liggen. Hij heeft die geteeld onder contract met de frietindu strie. Voor een deel is een prijs afge sproken, voor een deel alleen de le- Wie op de website van het Meertens Instituut de naam Corona intypt, ziet dat er in Ne derland 44 vrouwen zo heten. In Zeeland niemand. ,,Klopt", zegt Corona Meerman (30). ,,Mijn va der heeft destijds mijn doopnaam geregistreerd, maar op mijn ge boortekaartje staat Corona." En zo gaat ze dus ook door het leven en zo kent iedereen haar. En ja, natuurlijk werden voorheen ook al flauwe grappen gemaakt. ,,Dan heet je broertje zeker Jupiler, dat soort dingen. Ik was het ge- vering. Maar of ze nog weggaan? ,,In principe moet de aardappelverwer- kende industrie mijn aardappelen afnemen, maar ik snap ook dat die met een groot probleem kampt. Daarom zijn we nu in gesprek met de frietproducenten over een op lossing." Compensatieregeling Verkoop aan de zetmeelfabrieken in het noordoosten van het land is misschien mogelijk. Van de aardap pelen kunnen onder meer bind middelen worden gemaakt. Ten Cate: ,,Maar die zetmeelproducen- ten aarzelen, bang dat ze straks enorme voorraden opbouwen. Daarom moet het Rijk bijspringen in de vorm van een financiële com pensatieregeling. Daarover vindt nu overleg plaats." wend, kon er wel om lachen." Maar sinds de uitbraak van Covid- 19, ofwel het coronavirus, staat haar naam ineens in een ander daglicht. ,,In het begin was het wel bijzonder om het overal te lezen en te horen. Dan dacht ik soms: hebben ze het nou over mij?", ver telt de Arnemuidse, die haar baan Bij Starbucks keken ze wel even raar toen ze Corona op mijn koff iebeker moesten schrijven bij opleidingsinstituut NTI combi neert met haar eigen bedrijf: yoga- les geven en retreats (persoonlijke Een ander spoor is afzet in de vee voer- of huisdiervoedselindustrie. Aardappelen kunnen bijvoorbeeld worden verwerkt tot honden- en koeienvoer. De ZLTO is een cam pagne KoopOnzeOogst begonnen, die voor sommige telers wel een nieuwe afzetkanaal kan openen. Voor de aardappelberg is die cam pagne een maatje te klein. Die schuren moeten hoe dan ook leeg worden geruimd voor het nieuwe seizoen. Een aantal gespe cialiseerde aardappeltelers kan de oogst lang bewaren omdat er is geïnvesteerd in mechanische koel systemen. De meeste telers maken echter gebruik van luchtkoeling. In de winter kunnen aardappelen lang worden bewaard, maar zodra de temperaturen stijgen, is dat einde verhaal. ontwikkelingsreizen) in Zeeland, Zweden en Bali. ,,Maar dan ging het over het virus." Het heeft nu al een paar keer tot gekke situaties geleid. Op Bali bij voorbeeld, waar ze net weer van daan komt. ,,Ik ging bij de Star bucks koffie halen, maar daar schrijven ze je naam altijd op de beker. Dan word je wel even gek aangekeken." Ook krijgt ze via so cial media af en toe vreemde be richtjes. ,,Iemand vroeg me of ik wil stoppen om het virus te ver spreiden. Tja, wat moet ik daar nu mee?" Wel heeft ze een keer haar doopnaam (Maria) gebruikt om onder lastige vragen uit te komen. ,,Maar toen moest ik mijn e-mail- adres noemen en dat zorgde ook weer voor verwarring." Toch zal Corona haar naam nooit veranderen, hoewel sommige naamgenoten dat wel overwegen. ,,Ik ben er trots op. Hij betekent Mocht hij zijn aardappelen nog kwijtraken dan maakt Ten Cate zich geen illusie over de prijs. ,,Voor een kwart van mijn voorraad heb ik geen prijs afgesproken. De markt prijs is momenteel nul. Tja, en voor Ik heb750ton frietaardappelen in de schuur liggen de geprijsde aardappelen is het af wachten of de frietproducenten ze komen halen. Ze kunnen ook zo lang wachten totdat de aardappelen niet meer aan de kwaliteitsstan- iets positiefs, brenger van licht, zonnestralen. En mensen vergeten hem niet snel." Ondanks alles denkt Corona dat het virus ook mooie dingen met zich meebrengt. ,,Ik zie meer creativitiet en innova- tiviteit, ook op mijn werk. En in de samenleving meer betrokkenheid en respect. De wereld is even op pauze gezet en dat is ook wel goed. We moesten zoveel." Liever witbier Of ze zelf bang is om besmet te ra ken? ,,Nou, toen ik uit het vlieg tuig kwam voelde ik me niet zo fit. Dus toen dacht ik er wel even aan. Maar ik ben niet echt bang, en als het zo is dan is het zo." Lachend: ,,Dan wordt het volgende artikel 'Corona heeft corona'." En dan natuurlijk de hamvraag: lüst Corona wel Corona? Weer een lach. ,,Uhh, ik drink liever witbier, haha." daard voldoen. Fabrieken zijn dan niet meer verplicht ze af te nemen." Onderwijl lopen de bewaarkos- ten op. Ten Cate moet kiemrem- mende maatregelen toepassen. ,,Er is heel snel een oplossing nodig. Binnen nu en zes weken moeten de aardappelen weg. Achter de schuur gooien is geen optie. In die berg aardappelen kunnen ziekten ont staan die de nieuwe oogst bedrei gen." Frietactie Ontwerpbureau Doordacht en Brancheorganisatie (BO) Akker bouw hebben inmiddels de han den ineengeslagen. Ze roepen alle Nederlanders op om een frietje te eten en te trakteren tijdens de Be- nefrietactie. De maand april wordt omgedoopt tot aardappelmaand. KOEWACHT De via het NOS Journaal zelfs landelijk bekend geworden bakkerij in Belgisch Koewacht heeft speciaal in Ne derlands Koewacht een afhaal- punt geopend. Nederlandse klanten hoeven daarmee niet meer buiten bij de gesloten Bel gische grens, met zicht op de bakkerswinkel, hun bestellin gen te doen. Met dank aan de gemeente Terneuzen die een versnelde procedure volgde, heeft Otto's ambachtelijke bakkerij gisteren al het filiaal in bedrijf kunnen nemen in een vroegere drogis terij aan de Nieuwstraat 55. Klanten kunnen er van dinsdag De éne Belgische agent is ook niet zo streng als de andere tot en met vrijdag tussen 9.30 en 11.00 uur bestellingen opha len, die ze de dag ervoor tot 17.00 uur kunnen doen. ,,Het liep direct goed", vertelt mede-eigenaresse Joke Otto. ,,We denken erover ook in de weekenden open te gaan, maar het is in onze gewone winkel dan al erg druk." De deurbel aan de grens voor leveringen uit de bakkerij in België blijft voorlopig. Met de controles valt het volgens Joke de laatste dagen mee. ,,De éne Belgische agent is ook niet zo streng als de andere. Het blijft een gekke situatie." woensdag 1 april 2020 Oproep boeren: eet een frietje Aardappeltelers zitten op een 'tikkende tijdbom'. Door de slui ting van horeca en pretparken hebben frietproducenten de productie meer dan gehalveerd. Telers kunnen hun bewaaraard- appelen niet meer kwijt. Lande lijk blijft er zo 1 miljoen ton aard appelen over. Dat is 16 kilo per Nederlander. De hoop is nu ge vestigd op de zetmeelindustrie. Frank Balkenende Poortvliet Luc Oggel Arnemuiden -Corona Meerman -Hendrik Jan ten Cate, boer en bestuurder ZLTO - Joke Otto, mede eigenaresse bakkerszaak 'Ik ben trots op naam Corona' Corona Meerman bij haar werkgever het NTI. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29