'De piekbelasting is niet hoger dan tijdens het WK' Handenwassen? Maar ook smeren Hulster apotheker weggestuurd bij grens 4 CORONAVIRUS Een vitaal beroep T A ,,Bijna alle medewerkers van ons netwerkcentrum, dat continu de internetverbinding controleert, werken thuis. Alleen in de nacht is er nog iemand fysiek aanwezig. Puur omdat je op kantoor, met al die beeldschermen, meer controle hebt. En het werkt ook gewoon een stuk prettiger als je moet bel len. Dan merkt de rest van het ge zin dat ligt te slapen er niets van. Maar overdag werken we thuis. Overleggen doen we via videocon ference. En we appen veel. Dat is niet altijd ideaal. Je mist de nuance in gesprekken. De lichaamstaal. Dat maakt het werk minder effi ciënt. Gelukkig zijn we met de volledige bezetting, niemand is ziek en niemand neemt vakantie op. Op die manier vangen we het goed op." ,,Veel mensen werken sinds kort ineens thuis. Dat betekent een ex tra belasting voor het netwerk. Toch is de piekbelasting niet hoger dan bijvoorbeeld tijdens het WK voetbal. Overdag is de belasting door onder andere videobellen veel hoger dan voor de coronacri sis, maar nog steeds minder dan in de avonduren. Zo zien we duide lijke pieken, bijvoorbeeld wanneer de koning een toespraak houdt. Ook bellen en kijken mensen meer televisie. Maar het netwerk kan dat aan." ,,Dat kan meerdere oorzaken heb ben. De capaciteit van het netwerk is het probleem niet. Vaak zijn het de apps en sites die de druk niet aankunnen. Dat merk je bij dien sten van Google, maar ook bij Net- flix. Die laatste hebben de kwali teit teruggeschroefd. Dat zien wij in ons netwerkcentrum overigens goed terug. De datastroom is daar door duidelijk lager." ,,Ondanks de extra belasting zijn er vrij weinig problemen. Wel loopt de uitbreiding van onze da tacenters in Goes en Middelburg momenteel vertraging op. De ap- paratuur die we nodig hebben, moet uit Italië komen. Door de co ronacrisis daar, is de levering fors vertraagd." ,,Veel storingen kunnen we op af stand verhelpen. Maar als er er gens een kabelbreuk in een wo ning zit, of het modem is kapot, dan komen onze monteurs alsnog langs. We proberen dat wel zoveel als kan te beperken. Maar soms kan het niet anders. We nemen wel extra voorzorgsmaatregelen. Zo vragen onze monteurs vooraf aan klanten om de deur open te zetten en in huis geruime afstand te bewaren als de monteur zijn werk doet." Smeren, smeren, smeren. Dat is de boodschap van Annemie Gali- mont van Dermateam in Middel burg. Het veelvuldige handen wassen leidt namelijk bij veel mensen tot huidklachten. ,,Want de zeep ontvet en onze huid raakt zijn beschermlaag kwijt", aldus de dermatologe. Insmeren met crème is de enige oplossing. Nederlandse dermatologen za gen de bui al bij het begin van de coronacrisis hangen, vertelt Gali- mont, die secretaris is van de Ne derlandse vereniging van derma tologen. ,,We hebben daarom ad viesfolders laten maken met uitleg over handeczeem en tips om dat te voorkomen. Want als je er niks aan doet, kan het zelfs tot tijdelijke ar beidsongeschiktheid leiden." Die folders zijn bedoeld voor mensen in de zorgsector, die dage lijks dertig keer of meer hun han den wassen. En dan niet gewoon eventjes onder kraan houden en klaar, maar veertig seconden lang. Handen die eruit zien als een gebarsten schilderij, droog en ruw van het wassen ,,Als je je handen écht schoon wil maken, is dat nodig. Dan sla je geen plekje over: vingertoppen, nagels, tussen je vingers, handrug en handpalm, polsen. En dan goed in het schuim zetten. Ik begrijp dat mensen dat thuis niet steeds doen. Jammer, maar iets is beter dan niets." Hoe hou je de huid van je han den gezond? Galimont: ,,Na elke wasbeurt insmeren. Welke crème je gebruikt, is niet zo belangrijk, als je maar voldoende gebruikt. Over dag met een crème die goed in trekt, zodat niet alles wat je aan raakt vet wordt. 's Nachts een vette crème. Wij zijn fan van vaseline. Eventueel kun je daarover heen katoenen handschoentjes dragen, zoals die ook gebruikt worden door mensen met eczeem." Het sterkst ontvettend zijn de ouderwetse vaste zeepjes. Daarna komen de vloeibare zepen in pom pjes. Een ontsmettende emulsie zoals de handgel met alcoholop lossing is zowel reinigend als mild, geeft de dermatologe aan. ,,Let wel, die moet net zolang ingewreven worden tot de emulsie helemaal in de huid opgenomen is. Anders verdampt de alcohol op de huid en droogt die daardoor extra uit." Bij huishoudelijke klussen kun nen mensen het beste rubberen handschoenen met een katoenen binnenlaag dragen, adviseert Gali- mont. ,,In de ongevoerde hand schoenen ga je zweten. In dat zweet zit zout en dat onttrekt weer vocht aan de huid." Sinds België 13 maart de grenzen voor niet-essentieel verkeer heeft gesloten vanwege de uitbraak van het coronavirus, is het de eerste keer dat hem dit is overkomen. ,,Ik heb nog wel een speciaal vignet voor grensarbeiders met een stem pel van apotheek Zoetevaart in Hulst en met mijn eigen handteke ning, omdat ik eigenaar van de apo theek ben. Toch werd ik gewei gerd." Het gebeurde bij de grensover gang in de A4 tussen Bergen op Zoom en Antwerpen. Nuth Le is daar de afgelopen weken vaker gecontroleerd, waarna hij steeds mocht doorrijden. België heeft de touwtjes strakker aangetrokken, is zijn stellige indruk. Op de grens stond vanochtend ook meer Belgi sche politie dan gebruikelijk. Nuth Le telde er zes agenten die onver murwbaar bleken. Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder heeft de kwestie gisteren direct opgepakt en contact gezocht met apotheker Nuth Le en met Filip D'havé, Vlaams afgevaardigde in Ik heb nog wel een speciaal vignet voor grensarbeiders Nederland. De laatste heeft toege zegd dat hij ervoor zal zorgen dat de instructies beter worden nageleefd. Mulder is daar blij mee. ,,Zeker in deze tijd moeten we de verhoudin gen over en weer op orde houden." woensdag 1 april 2020 GO In deze rubriek laten we mensen aan het woord die in de coronacrisis een zogenoemd vitaal beroep hebben. Vandaag: Barend de Lange, manager het Network Operations Center van DELTA Timo van de Kasteele Vlissingen Werken jullie nog op kantoor? Wat merken jullie als aanbieder van internet, televisie en telefo nie van de coronacrisis? Hoe komt het dat de internetver binding dezer dagen toch regel matig hapert? Tegen welke problemen lopen jullie aan? En hoe zit het met storingen? Gaan jullie nog op pad? Bij dermatologen melden zich dezer dagen steeds meer men sen die hun handen kapot heb ben gewassen. Met handen die eruit zien als een gebarsten schilderij, droog en ruw. Of, als het erger wordt: rood, gezwol len, gebarsten en pijnlijk. Of, als het nog erger wordt: een dikke olifantenhuid met diepe kloven, tot bloedens toe. Ondine van der Vleuten Middelburg Annemie Galimont. FOTO OLIVIER GALIMONT Hulster apotheker Nuth Le wilde gisterochtend, zoals hij gewend is, vanuit zijn woonplaats Roo sendaal over de kortste weg via Belgisch grondgebied naar zijn werk rijden. De Belgische politie stuurde hem tot zijn verbijste ring terug, waarna hij via de Westerscheldetunnel naar Hulst moest. Het kostte hem een uur extra reistijd. Harmen van der Werf Hulst - Nuth Le, apotheker Wat zijn uw ervaringen met het passeren van de Belgisch-Ne derlandse grens als grensarbei der? Laat het de redactie weten via web@pzc.nl. Barend de Lange. foto barend de lange.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28