O 20 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV CORONANIEUWS KINDEREN Sinds de start in 1981 versloeg het NOS Jeugdjournaal nooit een nieuwsgebeurtenis waarbij zoveel kinderen in Nederland werden geraakt als bij het coronavirus. ,,We maken nog meer de afweging wat we moeten vertellen.'' Ze bestaan. Mensen die stug doorgaan, ook al is het een hopeloze zaak. Het is verleidelijk om nu te beginnen over de leiding en de medewerkers van SBS 6, want die beschrijving is op hen natuurlijk ook zonder meer van toepassing. Het is triest om te zien hoe weinig er na alle 'kwaliteitsimpulsen' van De Mol, Galjaard en co nog over is van Hart van Nederland. Ooit was het een gerenommeerde nieuwsrubriek, maar nu doet het programma totaal niet mee in de slag om de kijker. Terwijl het in deze coronacrisis zijn wederopstanding had kunnen beleven met mooie, hartverwarmende verhalen uit het land. Wat kun je anders zeggen dan 'eigen schuld dikke bult' als je alle vertrouwde gezichten eruit hebt gekieperd en ook zo nodig talkshow- tje moet spelen op de late avond? Tonneke's Rijdende Winkel uit Tilburg, hoofd personage uit de 2Doc Leve de Vrouw van de SRV, die NPO 2 maandagavond uitzond. Ik wist niet dat het mogelijk was, ongelofelijk triest worden van een documentaire en tegelijk heel optimis tisch. Maar het kan dus echt. Tonny is met haar winkelwagen een licht puntje voor veel Tilburgers in achterstandswij ken. Ze strijkt altijd over haar hart als klanten niet genoeg geld hebben - zelfs al staat er nog 30 euro open - en biedt tussen de witlof en blikken tomatensoep een luisterend oor en een warme schouder. Tegelijkertijd wordt dat Tonny's eigen onder gang, want met een stapel onbetaalde bonnetjes kan ze haar winkelwagen en leveranciers niet betalen. De aanhankelijkheid van de klanten benauwt haar regelmatig en dan is er nog de weinig harmonieuze relatie met lover Kees. Van de stress paft ze het ene na het andere shaggie weg, ook in de rijdende winkel. Maar die tabaksconsumptie drukt weer zwaar op haar portemonnee. En zo zit ze in een vicieuze cirkel. Zelfs een 'hulpactie' van Chantal Janzen in Chantal komt werken kost haar uiteindelijk meer dan dat die oplevert, moppert ze. Maar van opgeven wil ze niet weten. Haar hartveroverende betrokkenheid is terug te voeren op haar moeilijke jeugd, denkt ze, die begon in een kindertehuis en eindigde toen ze wegliep bij haar pleegouders die haar stelsel matig 'martelden'. „Misschien ben ik daarom wel die wagen begonnen. Kom uit je schulp, blijf niet hangen. Al is de berg nog zo hoog, je moet er toch tegenaan.'' De opnames waren ruim een jaar vóór de coronacrisis uitbrak in Brabant. Ik houd mijn hart vast hoe het nu met haar gaat. Vroeger zou ik gezegd hebben: lijkt me een schitterend onderwerp voor Hart van Nederland. Maar ja. Quote van de dag Neem een augurk Lubachs actie succes We luisteren anders elp!' riep een internetredac- teur van het Jeugdjournaal vorige week woensdag. Even daarvoor was bekendgemaakt dat de eindtoets voor groep 8 niet doorging en de site barstte zowat uit zijn voegen van de reacties. Ook bij het Jeugdjournaal worden in de coro nacrisis alle zeilen bijgezet. Tussen de standaard ochtend- en avonduit zending komt het programma nu ook elke middag met een update. Dagelijks zijn er een miljoen views op YouTube. Stemden er op normale schooldagen doorgaans 12.000 kinde ren op een stelling, dat zijn er in deze tijd zo'n 25.000. Hoe het is om het Jeugdjournaal op dit moment te maken? „Interessant, heftig en boeiend'', zegt Sonja Ver- baarschott, plaatsvervangend chef van het Jeugdjournaal. ,,We bestaan al bijna veertig jaar en hebben heftige, grote nieuwsgebeurtenissen meege maakt. Maar dit is van een andere orde. Een overstroming ergens op de wereld, de vuurwerkramp in We zijn heel blij dat we de straat nog op kunnen om filmpjes te maken, maar we willen natuurlijk geen kind besmetten SP jïK Enschede of de Bijlmerramp raakte altijd een specifieke groep. Nu raakt het ons allemaal. Ieder kind boven de 4 jaar gaat normaal gesproken naar school en zit nu dus thuis.'' De makers van het Jeugdjournaal weten welke vragen er leven bij kinderen. Twee weken geleden waren de meest gestelde vragen nog: wat is het coronavirus en kan ik er ziek van worden? Dat verschoof naar: blijven de scholen open, hoe lang blijven de scholen dicht, mogen we nog wel buitenspelen en kunnen kinderen ook boetes krijgen? Kinde ren vragen zich inmiddels ook af of ze hun schooltijd moeten inhalen in de zomervakantie, en hoe het zit met de eindmusical van groep 8. Verbaarschott: ,,Voor elke vraag die we ze online stellen, krijgen we er honderd terug.'' Zoals altijd probeert het Jeugd journaal het nieuws te vertalen naar de belevingswereld van kinderen. Thema's worden zorgvuldig gekozen, invalshoeken slim gekanteld. Zo'n typisch Jeugdjournaal-onderwerp was deze week te zien. De verslag gevers gingen langs bij twee zussen die scènes uit bekende speelfilms naspeelden. In het kader van: wat kan ik doen als ik me verveel? Afweging ,,Het verschil is nu: het nieuws over corona is zo groots en zo veelomvat tend dat de keuze nog meer reuze is'', zegt Verbaarschott. ,,Daarom maken we nog meer dan normaal de afwe ging wat we moeten vertellen en blijven we juist nu ook zoeken naar leuke dingen.'' Maatvoering is volgens haar, zeker in deze tijden, extra belangrijk. Dus toen de eindredactie vorige week vergaderde over de prognoses dat de intensive cares van de ziekenhuizen vol zouden raken, werd besloten daarvan weg te blijven. ,,We willen voorkomen dat zo'n voorspelling in het hoofd van een kind de waarheid woensdag 1 april 2020 PC Maar nee. De eerste zin slaat op Tonny, van Ellie Lust, die mee werkte aan het coro nalied Zon, heeft in Jinek een boodschap voor alle criticasters. TELEVISIE Zondag met Lubach verkocht sinds zondag avond ruim tien duizend T-shirts en haalde daar mee 250.000 euro op voor het Rode Kruis. Arjen Lubach begon zijn actie naar aanleiding van een item over marketing bedrijf Rumag. MUZIEK Streamingdienst Spotify ziet ver anderingen in ons luisterge drag: het aantal kook- en huise lijke playlists is flink gestegen. Podcasts over wellness en meditatie zijn populair en er zijn meer ge- meenschappe- lijke playlists. 3 ■u Alle hens aan dek voor het Jeugdjournaal Pim Bijl 44 Sonja Verbaarschott, plaatsvervangend chef IKJÏELOOfM JOU,EK, MIJ, J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20