Duitsland neerstrijkt? De opmerkelijke nalatenschap van de pastoor 17 Waarvan akte Het schap achter de Hoorn, adviseurs bij GrensInfoPunt Eems Dollard Regio. Nederland kent een tiental grensinfopunten waar burgers gratis terecht kunnen met vragen over wonen, werken en on dernemen aan de andere kant van de grens. Gezinsbijslag (kinderbijslag, kind gebonden budget en kinderopvang- toeslag) kun je uit Nederland én het woonland ontvangen. ,,Je kunt echter maar uit één land het volledige bedrag ontvangen. Het andere land betaalt hooguit een aanvulling", al dus Boomker. VRAAG3 Waar betaal je zorgpremie? ,,Als je in Nederland werkt, moet je je aanmelden bij een Nederlandse zorg verzekeraar'', legt Kerstin van Hoorn uit. ,,Door Europese regels heb je ook aanspraak op medische zorg in België of Duitsland.'' Om daarvan gebruik te maken, moet je bij de Nederlandse zorgver zekeraar een S1-document of E106- formulier aanvragen. Hiermee kun je bij een zorgverzekeraar in je woon land aantonen dat je een Neder landse zorgverzekering hebt. Je hoeft dan geen zorgpremie in je woonland te betalen, maar hebt wel recht op zorg en de vergoeding hiervan. De zorgverzekeraar in het woon land bepaalt of gezinsleden zijn mee verzekerd en meldt dat aan het Cen traal Administratie Kantoor (CAK). Het CAK int namelijk namens de Ne derlandse overheid het eigen risico en regelt het uitbetalen van zorgver leners. Woon je in Duitsland, dan betaal je in 2020 voor ieder meeverzekerd gezinslid van 18 jaar of ouder 94,82 euro per maand aan het CAK. Voor inwoners van België is dat 86,12 euro per maand. VRAAG4 Waarmee moet je rekening houden met het kopen van een huis? Het kopen van een huis in Duitsland verschilt niet van de praktijk in Ne derland. Wel zijn er zaken om reke ning mee te houden. ,,De kosten koper liggen met 11 a 12 procent een stuk hoger dan in Nederland'', zegt makelaar Vincent Anneveldt, gespe cialiseerd in de aan- en verkoop van woningen in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. ,,In Noordrijn- Westfalen betaal je 6,5 procent over drachtsbelasting, 1,5 procent notaris- kosten en 3,57 procent makelaarskos- ten, die in Duitsland meestal voor rekening van de koper komen.'' Nederlandse banken hebben zich teruggetrokken van de Duitse hypo theekmarkt. Voor een lening moet je dus bij een Duitse bank aankloppen en die zijn doorgaans strenger. Als koper ben je vaak verplicht eigen geld mee te nemen. Anneveldt: „Duitsers beginnen vroeg met sparen voor een koophuis. Als kind krijgen ze vaak van hun ouders een bouwspaarreke- ning, zodat ze kapitaal kunnen inleg gen.'' Weigering Ook op de Belgische hypotheek markt zijn Nederlandse banken niet langer actief, weet makelaar Stephan Bleumer van Van Limpt Makelaardij in Bladel. ,,Dus moet je bij een Belgi sche bank een hypotheek afsluiten.'' Volgens Snoek weigeren een aantal Belgische banken een hypotheek als het inkomen in zijn geheel in Neder land wordt verdiend. ,,Onze bank had er gelukkig geen bezwaar tegen, maar we hebben het wel bij vrienden gezien.'' Ook in België is de overdrachtsbe lasting, de zogeheten registratierech- ten, hoger dan in Nederland. Per 1 januari 2020 bedraagt de over drachtsbelasting 6 procent; voorheen was dat 7 procent. Daarbovenop komen nog de notariskosten, die variabel zijn. Volgens makelaar Bleumer doen potentiële kopers in België er goed aan om uit te pluizen wat de bestem ming van een woning of perceel is. ,,In het verleden hebben veel Neder landers zich in de vingers gesneden met het kopen van een huis in lande lijk gebied met het plan dat te ver bouwen. Dat kon dan vervolgens door de regelgeving niet.'' Wie in Duitsland een huis koopt, moet vooral geduld hebben, weet Anneveldt: ,,Duitsers werken volgens de regels en wijken daar niet van af. In Nederland zoeken we sneller een middenweg. Mensen die uit Neder land vertrekken vanwege de bureau cratie zijn in Duitsland niet beter af.'' VRAAG 5 Hoe integreer je? België en Duitsland liggen weliswaar vlakbij, toch zijn er de nodige cul tuurverschillen. Hoe maak je het in burgeren zo makkelijk mogelijk? ,,Duitsland is een echt verenigings- land'', zegt grensadviseur Boomker. „Er is voor elk wat wils en als je mee doet kom je sneller in contact met mensen. Dat bevordert het woon genot.'' Belgen zijn doorgaans wat timide en minder recht voor z'n raap dan Nederlanders, is de ervaring van Nicole Snoek. ,,We hebben het voor deel dat we kinderen hebben, waar door je makkelijker contact legt met andere ouders. Toen de kinderen naar school gingen, zijn we meteen lid geworden van de oudervereni ging. Daardoor zijn we opgenomen in de gemeenschap.'' n groepsverband of alleen: een rondje fietsen en mijn hoofd is weer leeg. Vandaag trek ik er in mijn eentje op uit. Het gaat zo lekker, dat ik ongemerkt in de streek ben gekomen waar ik mijn loopbaan als kandidaat-notaris begon. Dat brengt herinneringen aan die tijd boven, de een na de ander. Als ik het dorpje S. binnenrijd, denk ik aan pastoor De J. Ik heb hem niet persoonlijk ge kend, maar was - op verzoek van het bisdom - na zijn overlijden executeur van zijn nalaten schap. Hij had zijn testament bij een andere notaris laten opmaken. Uit de verhalen van zijn dorpsgenoten kwam hij naar voren als een ouderwetse, rechtlijnige dorpspastoor. Zo een die als een strenge herder over zijn schapen waakt en niet schroomt om, desnoods hardhandig, in te grijpen als er een dreigt af te dwalen. Eerder gevreesd dan geliefd. Als eenvoudige dorpspastoor had hij niet veel geld of goed: een klein bedrag op zijn spaarreke ning en de inboedel van zijn woning. Erfgena- men had de pastoor niet. Het spaar geld én de opbrengst van de verkoop van zijn inboedel waren bestemd voor een stichting die zich in zette voor armoedebestrijding in Roemenië. Voor het ophalen en verko pen van inboedels schakelde ik destijds een vast veiling huis in. Het ontruimen van woningen kwam voor rekening van een groepje sjouwers. Jongens met spierballen, maar ook met verstand van zaken. Als ze iets tegenkwamen dat mogelijk bijzondere waarde had, visten ze dat er feilloos tussenuit, zodat zo'n stuk apart kon wor- kastdeurtjes den verkocht voor een ho gere opbrengst. Dan bel- StOnd den ze mij: 'Kom even kij- boordevol ken of het wat is, notaris'. VideO- Ook op de ochtend dat ze de woning van pastoor De banden J. aan het ontruimen wa ren, kreeg ik zo'n telefoon tje: ,,We hebben wat gevonden, maar weten niet wat we ermee aan moeten.'' Op mijn degelijke herenfiets reed ik naar de woning. Bij binnen komst viel me het gegniffel van de mannen al op. ,,Kijk'', zei de voorman. Hij trok twee kast- deurtjes open, het schap erachter stond boorde vol videobanden. Er tuimelden er een paar op de grond met op de hoezen expliciete foto's van al les wat op seksueel gebied tussen heren moge lijk is. De rechtlijnige mijnheer pastoor De J. was duidelijk van de herenliefde geweest. „Pastoor Porno'', zei een van de mannen. Er werd gelachen. Maar ik vond het vooral tragisch dat hij zijn geaardheid zijn hele leven had moe ten verbergen. Om zijn nagedachtenis niet te besmeuren, spraken we af met niemand over de vondst te praten. De videobanden werden afge voerd naar de stort. Voor zover ik weet, heeft iedereen zich aan zijn zwijgbelofte gehouden. Tot nu dan. woensdag 1 april 2020 GO Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17