CORONAVIRUS 14 1^ De miljarden aan noodsteun voor bedrijven zijn ongekend. Maar of banen behouden blijven en ondernemingen straks nog overeind staan hangt niet alleen af van de financiële vuurkracht. Kort Veel verzoeken aan banken Nederlandse banken hebben al tienduizen den steunverzoeken van noodlijdende ondernemers ontvangen. De grootbanken zegden bijna twee weken geleden toe on dernemers zes maanden uitstel te geven voor het aflossen van lopende leningen. Ook verschaffen enkele banken overbruggings kredieten waarbij de overheid borg staat on der de verruimde BMKB-regeling. Vooral retail- en horecaondernemingen kloppen aan voor hulp. ABN Amro geeft zo'n 57.000 zakelijke klanten uitstel in het aflossen van leningen en rentebetalingen. Bij Rabobank vroegen inmiddels 25.000 bedrijven om uit stel. Er werden 3500 aanvragen voor een overbruggingskrediet ingediend. 10 procent van de klanten van ING in het midden- en kleinbedrijf heeft zich bij die bank gemeld voor uitstel van aflossingsbetalingen. Economen laten zich horen Ruim zestig Nederlandse economen roepen de Nederlandse regering op de houding ten opzichte van steun aan Zuid-Europese lan den te wijzigen. Ze vinden de opstelling van minister van Financiën Hoekstra en premier Rutte niet te verantwoorden. Die krijgen veel kritiek omdat ze gezamenlijke Europese staatsleningen om de aanpak van de corona crisis te bekostigen niet zien zitten. Ook keerden ze zich tegen steun voor Zuid- Europese landen uit het noodfonds ESM zonder voorwaarden. De hoogleraren, onder wie Arnoud Boot, Dirk Schoenmaker, Swe- der van Wijnbergen en Barbara Baarsma, vinden dat de coronacrisis de eurozone niet ook in een crisis mag storten. BRANCHE VREEST MASSAONTSLAG Helft minder evenementen De evenementenbranche in Nederland verliest dit jaar zo'n 3,5 miljard euro aan omzet door de coronacrisis. Dat is bijna de helft van de 7,4 miljard euro aan omzet die de bedrijfstak verwachtte binnen te halen. De bedrijven denken dat door de klap 48.000 banen verdwijnen. Normaal gespro ken hadden dit jaar 100.000 mensen een baan gehad in de evenementenbranche. WDP Shell Flow Traders ING Precies twee weken nadat het kabinet het 'noodpakket banen en economie' aankon digde, is de laatste grote beloofde maatregel klaar. Vanaf komende maandag kunnen getroffen bedrijven terecht bij het UWV voor een tegemoetkoming in de loonkosten. Met de bijstand voor zelfstandigen erbij en de 4000 euro compensatie voor be drijven die gedwongen op slot zitten, denkt de overheid nu alle maatregelen te hebben genomen om de ergste nood te lenigen. Snelheid kan het kabinet niet worden ontzegd. Afgezet tegen het traditionele geweeklaag over traag draaiende ambtelijke molens levert het kabinet een huzaren stukje. Normaal duurt het optui gen van een subsidieregeling al maanden. En dan moet iedereen in de polder er zijn plasje nog over doen, van sociale partners en an dere belangenclubs tot de Tweede Kamer. Die tijd was er nu niet. Hoe hoog de nood is, blijkt uit de reactie van werkgeversorgani saties. ,,Het geld vliegt veel bedrij ven uit zonder dat er iets binnen- komt'', aldus VNO-NCW en MKB- Nederland. Zij zijn, net als vak bonden en de Kamer, vol lof over de reddingsboeien van de over heid. Over de 15 miljard euro die ermee is gemoeid maakt niemand zich zorgen: het parlement stemde in met de bijgestelde begrotingen zonder de details te kennen. Op papier mag dan alles voor elkaar zijn, er is nog geen baan behouden of bedrijf gered. Juist de organisaties die zijn belast met de uitvoering, zoals het UWV en de Belastingdienst, kampen al ja ren met ict-problemen. Volgens UWV-directeur Fred Paling is het heel spannend of de systemen het houden. Dat is ook de reden dat de aanvragen voor looncompensatie pas vanaf maandag in behandeling worden genomen; tot die tijd wordt er nog getest. Voorwaarden Het succes van het noodpakket hangt af van veel meer dan finan ciële vuurkracht. De regelingen zijn omwille van de snelheid zo simpel en algemeen mogelijk op getuigd. Maar omdat het kabinet het ook geen goed idee vindt om elke aanvraag blindelings te hono reren, zijn er aan elke regeling wel voorwaarden verbonden. Hoewel naar verwachting veel bedrijven hieraan kunnen vol doen, zullen er ook ondernemers zijn die tussen wal en schip vallen, omdat ze bijvoorbeeld de klap pas krijgen als de noodmaatregelen zijn ingetrokken. Of neem de compensatie van 4000 euro voor gesloten bedrijven: afgelopen week stak een storm van kritiek op toen bleek dat een aantal speci fieke winkels geen noodsteun kreeg, terwijl zij momenteel niet of nauwelijks klanten hebben. Daarop werd de compensatie regeling prompt aangepast: win kels in de non-foodsector kunnen alsnog een aanvraag indienen. Het kabinet houdt zich dus aan zijn belofte dat regelingen bijge steld worden als dat nodig is. En hoewel de steunmaatregelen in principe tot 31 mei duren, is een langere termijn ook mogelijk. Minister Wopke Hoekstra van Financiën zei eerder dat het nood- pakket desnoods één of twee keer wordt verlengd als de beperkingen voortduren. Wel kunnen de voor waarden worden aangescherpt. Intussen blijft het kabinet er bij bedrijven op hameren alleen ge bruik te maken van het noodpak- ket als die hulp echt nodig is. Waarschuwingen van controles en straffen klinken vooralsnog tamelijk vrijblijvend: de regelin gen hebben zo min mogelijk voorwaarden, zodat misbruik makkelijker is dan anders. Kabi netsleden doen vooral een beroep op het geweten van ondernemers en zelfstandigen om 'netjes' met belastinggeld om te gaan. En verder blijft het nagelbijten. DUIZENDEN BEDRIJVEN REAGEREN 'KABINET ONVERANTWOORD BEZIG' O woensdag 1 april 2020 GO Een opleving van de bedrijvig heid in de Chi nese industrie zorgde voor opluchting bij beleggers. De olieprijs blijft dalen, maar daar hadden beleggers in het olieconcern gisteren geen boodschap aan. Zodra de beur zen aantrekken zakt de beurs- intermediair weer weg. -42% De grootbank was de grootste daler in AEX. a> E o Overheid haalt maar het blijft Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14