'Gelukkig hoeven we nog niet te kiezen wie we wel of niet helpen' 'W Blijf 24/7 op de hoogte over het coronavirus via pzc.nl en onze app cf CORONAVIRUS EUWS 11 Duizenden beademingsmachines in de maak r- OP DE INTENSIVE CARE at als de overheid het zwarte scenario afkondigt? Als er niet genoeg ic-bedden meer zijn en we moeten kiezen wie we wel en niet kunnen helpen? Daarover heb ik uitgebreid ge sproken met collega's. Wij heb ben zoiets nooit eerder meege maakt. Ik stel het me voor als een oorlogssituatie. Als een mi litaire arts op een slagveld die niet iedereen kan helpen. Gelukkig is het zover nog niet, hopelijk gebeurt het nooit. Maar we moeten er op voorbereid zijn. Zeker nu onze corona-ic (er liggen 21 patiënten) langzaam volloopt. Zo werken we aan een protocol; hoe selecteren we wie behandeld wordt? Het is beter om dit van tevoren rustig te be spreken, en niet als de patiënten al aan de poort staan. Zo kunnen we ons ook geestelijk voorberei den. Want ik ben geen arts ge worden om mensen af te wij zen. De grens We hebben nu 32 ic-bedden, daarvan zijn er 24 voor Covid- patiënten. Dat is de grens, zo hebben we besloten. Dat heeft niet zozeer met de beademings apparatuur te maken; we zijn met te weinig personeel. In drie weken tijd is het aantal bedden op de afdeling verdubbeld. Dat is al een topprestatie. Als we nog meer mensen opvangen, gaan we er zelf aan onderdoor en kunnen we niemand meer hel pen. Dan wordt het voor ieder een gevaarlijk. Gelukkig is er ook een licht puntje. Een patiënt die onlangs coronavrij is verklaard, is uit de diepe slaap gehaald. De vrouw ademt al zelf, maar krijgt nog wat hulp van de beademings machine. Ze heeft weer mimiek, maakt voorzichtige bewegin gen. Bijzonder om te zien, ie- Wat ik tegen een ontwaakte patiënt zeg? Gewoon 'goedemorgen' mand wordt weer écht een mens. Bij binnenkomst zwaai ik altijd even. Op de ic verliezen mensen veel spiermassa. Zo kan ik zien of iemand genoeg kracht heeft om een arm op te tillen. Wat ik tegen haar zeg? Ge woon 'goedemorgen'. Ze is nog aan het bijkomen, niet helemaal helder. Dan moet je het over koetjes en kalfjes hebben. Dat zeg ik ook tegen de familiele den. Het helpt als ze langsko men, dat geeft een patiënt kracht om door te zetten. Maar het is niet mogelijk om een heel gesprek te voeren. Het is beter, zeg ik dan, om gewoon even bij haar te zitten en haar hand vast te houden. De rest komt later wel." Het goede nieuws: op dit moment hebben ziekenhuizen nog vol doende beademingsapparaten. On duidelijk is echter hoelang dat zo blijft. Afgelopen etmaal werden er weer 722 coronapatiënten opgeno men, van wie een aantal beade ming op de intensieve care nodig heeft. Om tekorten te voorkomen heeft het kabinet enkele duizenden exemplaren besteld, aldus het mi nisterie van VWS, waarvan dui zend stuks bij Philips en vijfhon derd bij het Duitse Drager. De bedrijven hebben echter moeite om tijdig te leveren, de hele wereld klopt al aan. ,,De markt voor beademingsapparatuur is relatief klein'', zegt Steve Klink van Philips. ,,Zes fabrikanten bedienen 80 pro cent van de wereldmarkt.'' Naast Philips en Drager gaat het om GE Healthcare, het Zweedse Getinge, het Zwitserse Hamilton Medical en het Chinese Mindray. Philips, een van de drie grootste fabrikanten, produceerde vóór de coronacrisis wekelijks circa vijf honderd apparaten. ,,We zitten nu op duizend, we willen naar vierdui zend." Bij Drager, waarvan de appa raten met die van Getinge en GE Healthcare het meest voorkomen op Nederlandse ic's, is de situatie vrijwel identiek. ,,De vraag is het tienvoudige van wat we produce ren'', vertelt Robert den Brave, algemeen directeur van Drager Nederland. Om een streepje voor te dicht Via onze app houden wij u continu op de hoogte over de ontwikkelingen rondom het coronavirus en de gevolgen die het voor u heeft. In het liveblog op onze site en app leest u op elk moment van de dag de laatste ontwikkelingen over het coronavirus. Toegang tot alle online artikelen via de mobiele app: Ga naar pzc.nl/app en download de app. Vragen? Wij helpen u graag verder via pzc.nl/service krijgen bij het Duitse familiebedrijf liet het kabinet koning Wil- lem-Alexander onlangs persoonlijk bellen met de Duitse topman Stefan Drager. De vorst bracht in 2015 nog een werkbezoek aan Drager Medical. Het hoge tele foontje betekent niet dat de Duitsers eerder leveren. Vol gens Den Brave pro beert Drager alle be stellingen op ethi sche wijze te leve ren. ,,Landen waar de nood het hoogst is, krij gen voorrang. Zo hebben we onlangs aan Italië honderd appa raten geleverd.'' Wanneer Neder land zijn vijfhonderd krijgt? ,,Denk in weken en maanden. Mocht de situatie verslechteren, dan kan het eerder worden.'' Ook de resterende apparaten van Philips - de eerste honderd zijn ge leverd - laten nog op zich wach ten. Topman Frans van Houten sprak zondag- Twee mensen op één toestel kan, maar het is een noodgreep avond in Opi over 'ergens in het tweede kwartaal', oftewel tussen april en eind juni. Gezien de snelle groei van het aantal opnamen van coronapatiën ten is het de vraag of alle apparaten op tijd komen. Daarom zoekt het ministerie van Economi sche Zaken in Neder land bedrijven die de apparatuur snel kunnen maken. Het eerste succes is geboekt: het on der andere in En schede gevestigde Demcon maakt de komende twee we ken vijfhonderd be ademingsapparaten. Het bedrijf maakt voor grote fabrikanten al het hart van de apparaten. Mochten er toch tekorten dreigen, dan kan het TechMed Centre van de Universiteit Twente uitkomst bieden. Dat heeft een manier ontwikkeld om twee perso nen aan één beademingsapparaat te leggen. Volgens directeur Remke Burie is dat echter een noodgreep. ,,Het werkt met name als twee pa tiënten dezelfde beademingsbe hoefte kennen. Je kunt dit daarom wellicht beter ge bruiken voor 'gewone' intensivecarepatiënten, waardoor je capaciteit vrijspeelt voor corona patiënten." Meer heil ziet Burie in een andere methode, namelijk het be ademen via mondmaskers, zo als in operatiekamers gebeurt. ,,Daar boeken ze in Italië goede re sultaten mee.'' Het TechMed Centre heeft ook getest met duikmaskers van out- doorzaak Decathlon. ,,Dat ging prima. Je moet een koppelstuk maken, met een 3D-printer, waar je in plaats van een snorkel een beade mingsslang in stopt.'' woensdag 1 april 2020 PC Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensi- vist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 12: 'Voorbereiden op het zwarte scenario.' - Jamaica Vink Komen de bestelde apparaten op tijd? Het kabinet schuwt geen middel om enkele duizenden beade mingsapparaten naar Nederland te krijgen. Zelfs koning Willem- Alexander belde met een fabri kant. Ondertussen wordt hard gewerkt aan noodoplossingen. David Bremmer Enschede 7jf Nu 24 Nederlanders bezweken aan coronavirus: 'hoe groot wordt tweetfi golf? -Remke Burie, TechMed Twente M Een aangepast duikmasker als alternatief. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11