'Coronavrij? Dat zeggen over patiënt vergt durf' E 'Die operatie in april kan ik wel vergeten' 'Via speaker gepraat over euthanasie' CORONAVIRUS i 9 OP DE INTENSIVE CARE I en lichtpuntje in deze sur realistische tijd: de twee pa- Itiënten die het langst op onze afdeling liggen, zijn coronavrij verklaard. Het deed psychologisch veel met mij en mijn collega's. Steeds zien we nieuwe, zieke mensen bin nenkomen. Maken we ons zorgen over het aantal bedden. Nu weten we: Mer werken we zo hard voor. Het is ook fijn dit nieuws aan de familie te vertellen. Ze zijn opgelucht, blij dat ze hun familielid weer mogen zien. Het is wel een spannend besluit. We hebben het uitgebreid besproken met alle intensivisten en onze micro bioloog. Rationeel denk je: ik moet vertrouwen op de tests. Beide patiën ten zijn twee keer onderzocht; steeds kwam daar 'negatief uit. Tegelijker tijd heerst er onzekerheid. In een normale situatie onderbouwen we zo'n beslissing met onderzoeken en literatuur. Dat is er voor dit virus nog niet. Het vergt durf om te zeggen: u bent coronavrij. Spiermassa Toch moeten we deze stap zetten. We kunnen iemand niet eindeloos in isolatie houden. Dan loopt de afde ling vol en staan er straks mensen aan de poort die we niet kunnen hel pen. Met de twee patiënten gaat het beter, wel liggen ze nog aan de be ademing op de 'normale ic'. Ze zijn veel spiermassa verloren en moeten straks met behulp van een trainings schema weer leren om zelfstandig te ademen. Dat kost tijd en inspanning, zeker als je wat ouder bent. De vrijgekomen plaatsen op de co- rona-ic zijn meteen weer bezet; in to taal liggen daar nu zestien mensen. Er was voor dit weekend een hausse aan Covid-patiënten voorspeld, maar in ons ziekenhuis gaat het vooralsnog geleidelijk. Dat biedt de ruimte de in tensive care verder uit te breiden. Zo nemen we na de operatiekamer ook de afdeling hartbewaking 'over'. Daarmee hebben we straks plaats voor 25 patiënten. Dat geeft wat rust. Een oorlogsarts? Nee, dat gaat te ver. Het is wel intensief, dat voel ik aan mijn lichaam. Daarom is het goed af en toe afstand te nemen. Natuur lijk maak ik me weleens zorgen om mijn eigen gezondheid. Maar ik ver trouw op alle beschermingsmaatre gelen.'' - Jamaica Vink fl n de pre-coronatijd werkte ik in een verpleeghuis. Daar maakte ik bewoners wakker - het mooiste moment van de dag - en hielp hen met wassen en aankleden. Nu zit ik thuis, omdat ik vanwege mijn hart problemen en lage weerstand in de risicogroep zit. Vreselijk. Mijn handen jeuken om aan de slag te gaan. Juist nu zorgper- soneel zo hard nodig is en er een bezoekverbod is ingesteld. Tot 2018 was ik een gezonde vrouw. In dat jaar kreeg ik last van krampen in mijn borst. Sporters hebben hier soms last van na een flinke inspanning, maar ik voelde het in rust. Het bleek een chronische hartaan- doening. Na elke kramp was ik uitgeput, alsof ik een hartin farct had gehad. Inmiddels draag ik een speciaal kastje bij me. Dat staat in verbinding met elektrodes op mijn boven lichaam die de zenuwen prik kelen, waardoor de pijn drage lijker is. Dit systeem werkt, maar om medische redenen is het beter om het onderhuids te plaatsen. Die operatie stond gepland in april, maar die kan ik nu wel vergeten. Ik begrijp het, maar ik moest wel even slikken. Geen idee wanneer ik nu aan de beurt ben. In de ko mende maanden moet ik in elk geval oppassen voor corona. Ik heb mijn 60ste verjaardag af geblazen. Mijn broers en zus sen hebben een tienpersoons slagroomstaart voor de deur la ten zetten, die mijn man en ik nu samen proberen op te krij gen. Ik wil nog zo lang moge lijk genieten van mijn gezin en minstens 85 jaar oud worden. Dus ik blijf zo veel mogelijk binnen. Mijn gezin haalt de boodschappen. Vanuit huis probeer ik de samenleving een beetje te helpen. Wekelijks bel ik met zes ouderen voor de ge zelligheid, even een praatje. Ook knip ik mooie plaatjes uit reismagazines en maak daar wereldslingers van, die ik af geef bij het verpleeghuis. Ho pelijk helpt het bewoners om hun gedachten te verzetten. Even geen corona!'' ENNY SMIT (60) PURMEREND e huisarts belde van middag. Ze kon niet langskomen vanwege corona, maar ze nam gelukkig uitgebreid de tijd. We hebben een uur lang via de speaker ge praat. Het ging over euthana sie, hoe dat gaat en op welk moment. Ik zag de rust over het gezicht van mijn man trek ken. Hij is heel erg bang voor het lijden. Niet alleen van de kanker, maar ook van corona. Mijn man heeft longkanker met uitzaaiingen naar de bot ten en nieren. Nog niet eens twee maanden geleden werd het ontdekt. Hij kon niet meer zitten van de pijn. De zware chemo werd afgeblazen. Dat zou hem zo verzwakken dat hij een besmetting met corona niet overleeft. Hij is doods bang voor dat hele corona. De hele dag door leest hij het AD. Hij zit nu ook weer het jour naal te kijken. 'Kan dat corona- geval niet af, zeg ik dan. Als ik het echt zat ben, ga ik even bo ven zitten. Hij is al weken niet meer buiten geweest, laat de honden niet meer uit. Hij wil niemand zien, behalve onze zoon. Die komt elke dag langs, en gaat dan op een paar meter verderop in een stoel zitten. Even ouwehoeren. Dat heeft hij ook nodig hoor: dat er gela chen wordt. Ik zoen hem nog gewoon op zijn kop. Dan zeg ik: 'kom op jongen, je bent nog niet dood.' Ik wil mijn hoofd niet laten hangen. Als het zover is, kan ik nog lang genoeg huilen. Ik zet af een toe een bericht op Facebook, dat is makkelijker dan ieder een afbellen. Toen ik laatst schreef dat de hamsteraars geen paracetamol hadden overgelaten in de supermarkt, kreeg ik twaalf pakjes opge stuurd van mensen die ik ken van onze hondenclub. Daar ben ik nog ontdaan van. Ik probeer fit te blijven. Ik loop zo veel mogelijk, slik vitami nepillen en eet volgens de schijf van vijf. Nou ja, ik kook nu vooral wat hij lekker vindt. De kanker verspreidt zich zo snel, dat de arts hem ondanks het risico op corona toch een lichte chemo wil geven. We kunnen elk moment een tele foontje krijgen. Gaat-ie ook nog zijn mooie witte haren verliezen.'' JOKE (69) EN JOOP (69) BIJSTER ROTTERDAM maandag 30 maart 2020 Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coro navirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweitzer zieken huis in Dordrecht en geeft dage lijks een inkijkje in zijn werk. Deel 10: 'Uit isolatie'. er één te veel is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9