'Met vrienden gillen in de tuin gaat niet' 'Bericht van de arts CORONAVIRUS 8 treft duizenden Nederlanders. Maar indirect staat ook het leven van andere patiënten op z'n kop. Ze vrezen een besmetting en moeten langer wachten op een cruciale behan deling of operatie, omdat bijna de helft van de niet-corona- zorg is afgezegd. „Mijn man is doods bang. Voor de kanker én corona." Het coronavirus i 'GEWOON' ZIEK BIANCA KROMOSEMITO (31) WAGENINGEN EEFJE SCHELLEKENS (37) SINT-MICHIELSGESTEL A ijn man is misschien nog wel voorzichtiger I V I dan ik. Hij poetst elke dag de deurklinken, houdt alle visite af, neemt de post in ont vangst - die ik vervolgens niet mag aanraken. En hij heeft een masker voor me besteld, dat mijn hele gezicht bedekt. Die kan ik dragen tijdens onze af spraken in het ziekenhuis in Den Bosch. Nu draag ik meestal een sjaal voor mijn mond. Ik weet het niet, zo'n groot mas ker... is dat nodig? Tegelijk is onze angst besmet te raken on- beschrij felij k groot. Eind fe bruari hoorde ik dat ik borst kanker heb, een zeer agressieve vorm. Holy shit, wat werd ons nu verteld? Ons dochtertje was net een halfjaar. Ik kon niet meer slapen, niet meer eten. In mijn hoofd regelde ik al de be grafenis. Gelukkig is er een be handeling mogelijk: twintig weken chemo, gevolgd door een operatie. Komende weken on derga ik eerst - bij wijze van hoge uitzondering - een ivf-be- handeling en worden er em bryo's ingevroren. De chemo is namelijk zo zwaar, dat ik op mijn 37ste al in de overgang kan komen. Ik zeg steeds tegen me zelf: ik ga vechten, maar ik ben bang dat ik in de tussentijd ge- veld word door corona en op de intensive care beland. Ik geloof niet dat iedereen in Nederland beseft hoe belangrijk het af stand houden is. Wij zitten al weken in thuisquarantaine. Mijn ouders doen hetzelfde, zo dat ze tijdens ziekenhuisbezoe ken ons dochtertje kunnen op vangen. Zij zien niemand meer, laten hun boodschappen door vrienden doen. Dat we nu zo geïsoleerd moeten leven had ik nooit verwacht. Toen ik hoorde dat ik borstkanker had, heb ik gelijk mijn vrienden gebeld. Ze boden aan mee te gaan naar het ziekenhuis, thee te komen drin ken, samen te gillen in de tuin. Maar het kan niet. Ik mag geen fysiek contact hebben. Ik heb zelfs mijn afspraak bij de prui kenmaker afgezegd. Vorige week moest ik naar het zieken huis, waar ik moest aansluiten in een lange rij mensen, die één voor één werden binnengelaten. Even later zat ik bij een arts zonder mondkapje. Er schoot door mijn hoofd: 'is dat niet ge vaarlijk?' Terwijl hij mij juist gaat helpen. Ook daar maak ik me zorgen over. Waar gaat deze crisis eindigen? Gaan we Italië achterna met overvolle zieken huizen? En gaat de zorg voor pa tiënten zoals ik dan wel door?'' I en dag na Ruttes toe spraak, waarin hij Neder land opriep om thuis te blijven, kreeg ik goed nieuws van de gynaecoloog: 'Ik zie zes a zeven goede eitjes. Die gaan we oogsten, misschien kun je over morgen al terugkomen voor een punctie.' Eindelijk! Een paar uur laten werd ik gebeld: alle ivf- behandelingen werden stilge legd vanwege corona. Was dat een slechte grap? We zijn al 3,5 jaar bezig om opnieuw zwanger te worden. 3,5 jaar gevuld met onderzoeken, een operatie, mis lukte zwangerschapsbehande lingen, hormoonspuiten met allerlei bijwerkingen, en nu dit. Het nieuws van de arts kwam heel hard binnen. Het voelde of ik een marathon had gerend en vlak voor de finish onderuit werd geschopt. Ik heb even heel hard gehuild. Mijn 6-jarige zoontje begrijpt er niks van. Laatst drukte hij nog op mijn buik. 'Zit er al een baby in', vroeg hij. Dat was hartver scheurend. Ik had hem een maand geleden nog verteld dat mama vaker naar het ziekenhuis moest, omdat de dokter me ging helpen om een baby'tje te krij gen. Toen leek corona nog ver weg. Inmiddels is het leven thuis ook anders. Hij mag niet naar school, niet naar de speel tuin en kan zijn vriendjes niet meer zien. Toen we laatst een pannetje soep hadden gemaakt voor mijn ouders, hebben we het voor hun deur gezet. Geen geknuffel met opa en oma, terwijl onze familie daar juist van is. Het is een verwarrende tijd. Voor hem. Maar ook voor ons. We weten niet wanneer de ivf-behandeling weer wordt op gepakt. Natuurlijk snap ik dat de ziekenhuizen nu prioriteiten moeten stellen. Ik lees zelfs berichten dat zwangeren in spe ciaal daarvoor ingerichte hotels bevallen, omdat de ziekenhui zen overbelast zijn door de co ronapatiënten. Ook mogen ze geen kraamvisite ontvangen. Wat een bizarre tijd om zwan ger te zijn. En wat ben ik blij dat we gezond en gelukkig zijn met z'n drietjes. Die gedachten relativeren alles een beetje. Toch is elke maand wachten, na zo veel teleurstellingen, er één te veel.'' maandag 30 maart 2020 GO n Hanneke van Houwelingen Patiënten die geen corona hebben maar wel ziek zijn, moeten gewoon hun huis arts of 112 bellen voor medi sche hulp. Nu lijkt het erop dat veel van deze patiënten de Spoedei sende Hulp (SEH) mijden, door de grote aandacht voor het longvirus. ,,Wij maken ons zorgen omdat we patiënten missen die nor maal gesproken wel op de SEH verschijnen", zegt Anne- marie van der Velden, voorzit ter van de Nederlandse Ver eniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA). ,,Het verschilt per ziekenhuis, maar op sommige SEH's zien we 40 tot wel 50 procent min der patiënten komen. Mogelijk uit zorg voor besmetting of uit respect voor de artsen en ver pleegkundigen die ze niet wil len overbelasten. Ook kunnen ze door alle media-aandacht voor het coronavirus denken dat er op de SEH's geen ruimte is voor de normale ziektebeelden. Maar dat is onjuist en ongewenst, omdat het tot gevaarlijke situaties kan leiden.'' Als elke maand wachten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8