Rechter halveert duur huissluiting Fanfare Lamswaarde verzet jubileum een jaar 8 ZEEUWS-VLAANDEREN SCHRIJFSTER EN KUNSTENARES DIERENBOTTEN Van niets iets maken. Dat doen Corine Kisling en Inge De Belder uit Graauw. Ze maken bijzondere en duurzame sieraden van rund- of lamsbot. Voor Corine's hond Oda is een speciale rol weggelegd: de hond helpt mee. Onder de naam Oda maken schrijfster Co rine Kisling en beel dend kunstenares Inge De Belder uit Graauw sinds een jaar sieraden van natuurlijke materialen. ,,De naam lag voor de hand", zegt Inge. De Laekense herder van twee jaar oud bracht Corine namelijk op het idee om botten een tweede le ven te geven. Oda kreeg van Co- rine regelmatig een mergpijp om op te bijten. ,,De structuur van haar tanden stond erin en ik vond het jammer dat we dat moesten weggooien. Ik dacht, misschien kunnen we er wat mee doen." Graauws koraal Van slager André Biddelo kregen ze lamsbotten voor hun project en de mergpijpen kopen ze. Die wor den vervolgens uitgekookt. Co- rine: ,,Twee keer, of vaker." Inge, lachend: ,,Met als gevolg veel soep." Na het prepareren van het materiaal slaan ze elk een eigen richting in. Corine maakt kettin gen, armbanden en oorstekers en Oda wint ook buiten Zeeland aan populariteit, er zijn al bestel lingen van Hamburg tot Amster dam. Dit jaar zou er werk verkocht worden tijdens de Kunstroute Graauw, maar die gaat vanwege het coronavirus niet door. Het eve nement, dat dit jaar zou stoppen, krijgt volgend jaar wel een door start. Een nieuwe groep, waar ook Corine en Inge deel van uitmaken, neemt de organisatie over. Via kisling.nl zijn de sieraden van Oda ook te zien en te koop. gebruikt het bot waar Oda op heeft gekauwd. ,,Ze maakt lijntjes met haar tanden, die je niet na kunt maken met je handen." Ver volgens zaagt ze het bot op maat en verft ze het met natuurlijke producten als uienschillen, wal noot en boerenwormkruid. Die geven allemaal hun eigen kleur af. ,,Zo maken uienschillen geel." De kleuren worden ondersteund door kleurstoffen uit biologische teelt zoals indigo, wouw en meekrap. ,,Ik gebruik dingen die je in prin cipe zelf kunt kweken." Het ver ven is een heel proces, vooral als er meerdere kleuren in één hanger worden gebruikt. ,,De kleur is mijn fascinatie. Ik heb zelf veel ontdekt, geëxperimenteerd en er boeken over gelezen. Ik heb me ge- baseerd op wolverven met natuur lijke materialen want er is geen handboek voor het verven van bot." Zo vond ze zelf Graauws ko raal uit, een combinatie van mee krap en avocadopitten en -schil len. Chinees penseel De gedetailleerde kettinghangers van Inge worden met de hand be schilderd op Graauws ivoor, het witte bot zonder de tanden van Oda. De beeldend kunstenares werkt normaal met grover materi aal maar gebruikt voor de hangers een fijn Chinees penseel. ,,Ik heb een jaar traditionele schilderkunst gevolgd in China." De meeste han gers hebben een betekenis. ,,Zo staat de lotus voor zuiverheid en de kraanvogel staat voor gezond heid en een lang leven." Inge be schilderde ook hangers met blad goud, die gekleurd zijn door Co rine. Geheel in lijn met de duur zame insteek, zijn de sieraden ver pakt in doosjes van eco-karton en zakjes van eco-katoen. In het huis van de man aan De Lente in Breskens werd op 6 sep tember vorig jaar door de politie, naast bijna twee kilo softdrugs, een weegschaal met resten wit poeder en materiaal voor kweek, ook een aantal luchtdrukwapens gevonden. Reden voor burge meester Marga Vermue van Sluis om het huis een half jaar te slui ten. De grote hoeveelheid hennep in combinatie met de luchtdruk wapens was voor haar reden af te wijken van de gebruikelijke drie maanden. Kinderen Een eerdere gang naar de be stuursrechter kon niet voorko men dat het huis begin februari toch werd afgesloten. In een nieuw beroep kreeg de bewoner deels gelijk. Vermue had volgens de rechter wel degelijk voldoende rekening gehouden met het feit dat er ook kinderen in het huis woonden en was ook gerechtigd de woning te sluiten vanwege de vondst van de flinke hoeveelheid softdrugs. Wél was de rechter het met de Bressiaander en zijn advocaat eens dat de burgemeester onvol doende naar verzachtende om standigheden had gekeken, in haar besluit het huis voor een twee keer zo lange periode te slui ten. Volgens de rechter is niet aangetoond dat er vanuit de wo ning drugs is verhandeld, is er geen sprake van overlast voor de buurt geweest en betrof het geen wijk die geldt als kwetsbaar voor drugscriminaliteit. Een half jaar zou onevenredig lang zijn, zo stelde de Middel burgse bestuursrechter vrijdag. Voor de Bressiaander betekent het vonnis dat hij niet pas begin au gustus, maar al na 3 mei zijn wo ning weer mag betrekken. Het afgelaste jubileumconcert van afgelopen maand zou de opmaat ge weest zijn naar een jaar vol activitei ten in en rond het dorp. Die worden allemaal met precies een jaar ver plaatst naar 2021, de fanfare maakt er gewoon '125 1' van. Zo wordt op zaterdag 13 maart als nog het openingsconcert van het ju bileumjaar gegeven, met een reünie en een receptie. Op zondag 9 mei worden er huiskamerconcerten ge geven op diverse locaties in Lams- waarde. Op zaterdag 19 juni geeft de Koninklijke Landmachtkapel Bereden Wapens een concert in de Corneliuskerk en op zondag 20 juni staat er een muziekfestival op het programma met optredens van an dere muziekgezelschappen, koren en workshops. Ook een dorpsquiz en een groot afsluitend concert in november staan op de planning. Alle herziene jubileum activiteiten voor 2021 zijn te vinden op vrijheideendracht.nl. maandag 30 maart 2020 Kijk op de site bij /video Schrijfster maakt (samen met hond) sieraden van botten Hond Oda helpt sieraden maken Sophie Stockman Grauw Inge De Belder (links) en Corine Kisling maken sieraden van duurzame materialen. foto s peter nicolai Voorbeelden van sieraden ge maakt met dierlijke botten. Een Breskense woning een half jaar dicht vanwege de opium wet ging de bestuursrechter te ver. Hij halveerde vrijdag de sanctie. Guido van der Heijden Middelburg Fanfare Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde bestaat 125 jaar, maar laat het jubileum dit jaar noodgedwongen in stilte voorbij gaan. Volgend jaar worden alle geplande activiteiten ingehaald. Sophie Stockman Lamswaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42