l] Ambulance geweigerd bij Belgische tunnel my CORONAVIRUS 6 Crusio hoopte dat de veiligheidsre gio nog toe zou staan dat ze wel mochten worden opgebouwd of dat er enkel een verhuurverbod zou ko men. ,,Zodat als de crisis over is, de mensen direct in hun huisjes kun nen. Maar dat mag helaas niet. Dat is wel jammer want we hebben toch zeker zo'n twee weken nodig om alles op te bouwen waardoor de eigenaren straks nog langer niet in hun huisjes kunnen." Eigendom Hij wijst er met nadruk op dat het merendeel van de zestig strand- slaaphuisjes niet wordt verhuurd. ,,Ze zijn eigendom van mensen die in Zeeland wonen en die ze alleen maar gebruiken als tweede woning of als vervangende woning. Ze sluiten hun eigen woning in bij voorbeeld Kamperland en wonen een weekend, een week of nog lan ger hier op het strand bij Dishoek. Ze zorgen dus niet voor extra druk op de Zeeuwse zorg als iemand toevallig ziek wordt." Dat laatste is het argument voor de VRZ om via een noodverordening te bepalen dat vanaf maandag geen toerist meer in Zeeland mag overnachten. Elke extra zieke persoon voert de druk op de ziekenhuiszorg op. Crusio zegt dat verblijven in een strandslaaphuisje mogelijk min- der risicovol is dan wonen in een rijtjeshuis of een flat. ,,Hier op het strand heb je toch meer ruimte en is de kans op besmetting minder." Gemeenschapszin Daar komt volgens de Vlissinger ook nog eens bij dat die huisjes de onderlinge gemeenschapszin be vorderen. ,,Mensen die hier een huisje hebben, hebben heel goed contact met elkaar. Een veel beter contact dan met hun buren in de dorpen en steden waar ze wonen." Dit verbod van de VRZ is niet de eerste tegenslag voor de eigenaren van de zestig strandslaaphuisjes bij Dishoek. Eerder dit jaar was er zoveel strand weggespoeld tijdens de februaristorm Ciara dat de le den bericht kregen dat het niet mogelijk was de huisjes te plaat sen. De Stichting Strandexploita- tie Veere (SSV) slaagde er echter Hier op het strand heb je toch meer ruimte en is de kans op besmetting minder toch in daar een oplossing voor te vinden door zand vanaf de eblijn te verplaatsen waardoor er nu weer een goed plateau ligt om de huisjes te plaatsen. Crusio: ,,We stonden dus helemaal klaar om maandag te beginnen met het op bouwen. Dit is echt zuur." Langs de hele Zeeuwse kust staan, in normale omstandighe den, tijdens het toeristenseizoen honderden strandslaaphuisjes. Ambulance-verpleegkundige Mar- tijn Hendriks wist niet wat hem en zijn collega Edwin Montanus zater dagavond overkwam toen ze met patiënt en al staande werden ge houden voor de Liefkenshoektun- nel bij Antwerpen. De ambulance was onderweg naar Terneuzen, en de snelste route daarnaartoe is via Antwerpen. Bij het passeren van de Belgische grens waren er nog geen problemen, maar dat was wel an- ders toen ze de toltunnel naderden. ,,We stonden voor de slagbomen. Mijn collega achter het stuur en ik achterin met de patiënt", vertelt Hendriks. De slagboom bleef ech ter dicht. ,,Pas na tien minuten werd ons via de intercom verteld dat we gewoon moesten betalen." Om de ernst van de situatie nog eens extra aan te geven werd beslo ten even de blauwe lichten van de ambulance aan te zetten, want mis schien hadden de tolmedewerkers niet gezien dat er een ambulance met een coronapatiënt voor de slag boom stond? Het mocht niet baten. ,,Er zat niks anders op dan de wagen in zijn ach teruit te zetten en op zoek te gaan naar een medewerker." Die werd aangetroffen in een klein hokje iets verderop, maar wist niet van wij ken. ,,Je kan ze één ding meegeven, ze zijn wel volhardend", blikt Hen driks terug. ,,Of we nou een ambu lance waren met een coronapatiënt Wij accepteren geen besmet corona-geld, was de respons of niet, betalen moesten we, en wel snel." Beschermende pakken Dat was alleen makkelijker gezegd dan gedaan want door het noodza kelijke beschermende pak had de chauffeur zijn portemonnee niet bij zich. Wel lag er nog wat cash in de ambulance, maar dat wilden de Belgen niet accepteren. „Wij accep teren geen besmet corona-geld", was de respons. Toen de chauffeur aangaf dat hij niet kon pinnen omdat hij geen pinpas had, zat er volgens de stugge Belgen niks anders op dan terugrij den naar Nederland of een andere route volgen. ,,De patiënt die we vervoerden snapte er ondertussen ook niks meer van. Ze was in sta biele toestand, maar lag wel aan het zuurstof en moest erg nodig naar het toilet. Daarbij was het voor haar en ieders veiligheid beter dat we haar zo snel mogelijk veilig naar het ziekenhuis in Terneuzen zouden vervoeren. En we hadden al zeker twintig minuten verspild." Ondertussen was ambulance- verpleegkundige Hendriks nog steeds in de veronderstelling dat ook hij zijn portemonnee op kan toor had laten liggen, tot hij opeens toch iets voelde in zijn achterzak. „Gelukkig had ik mijn pinpas wél bij me en kon ik uiteindelijk de 6 euro pinnen om de tunnel door te mogen." De ambulance is daarna snel doorgereden naar Terneuzen waar de patiënt goed is aangeko men. ,,Toen we in Terneuzen aan- kwamen en het verhaal daar aan onze collega's vertelden, stond ie dereen perplex. Zoiets hadden ze in deze bijzondere tijden nog nooit gehoord." Verbluft Op de terugweg heeft de ambu lance een andere route genomen. ,,Want dit nooit meer", aldus Hen driks. Zowel hij als zijn collega zijn nog steeds verbluft door de gebeur tenis. ,,In deze tijden, waar iedereen elkaar helpt en iedereen voor elkaar klaarstaat, hadden we zoiets echt niet verwacht." De twee hebben melding ge maakt bij hun leidinggevenden. De particuliere Belgische toltunnel was vandaag niet bereikbaar voor commentaar. Bij de Westerschelde- tunnel mogen hulpdiensten overi gens gratis passeren. Spoedtrans- porten worden, in afstemming met de meldkamer, door een afge- kruiste laan geleid. maandag 30 maart 2020 GO 'Het meest zwarte scenario' Het meest zwarte scenario. Zo noemt Wim Crusio van de Strandvereniging Westduin de beslissing dat de strandslaap- huisjes helemaal niet mogen wor den opgebouwd. Vrijdagavond besliste de Veiligheidsregio Zee land dat de opbouw niet mag, omdat de VRZ, in verband met corona, niet wil dat er nog toeris ten overnachten in Zeeland. Emile Calon Dishoek - Wim Crusio, Strandvereniging Westduin Twee Nederlandse ambulance medewerkers zijn zaterdag avond tot hun eigen verbazing tegengehouden toen ze met een coronapatiënt het Belgische tol station voor de Liefkenshoek- tunnel wilden passeren. On danks de penibele situatie van de patiënt mochten ze niet door zónder eerst 6 euro te pinnen. Bonne Kerstens Antwerpen -Martijn Hendriks, ambulance- verpleegkundige Wim Crusio bij de strandhuisjes die door de coronacrisis niet op het strand mogen worden geplaatst. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34