5 Informatie of aanmel&en? KRANTENBEZORSENIJsIL Zeeuwse badplaatsen zijn veranderd in spooksteden. Afgelopen weken ging het al hard met annuleringen vanwege het coronavirus, maar de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) gaf vrijdagavond de genadeklap. Verblijfstoerisme is vanaf vandaag verboden. „Mensen wegsturen hebben we nooit eerder gedaan. Ik hoop het ook nooit meer mee te maken", zegt een campinghouder. De enige mensen die je in het centrum van Renesse ziet, eten een afhaalfrietje in de auto. Of lopen binnen bij Primera, een van de laatste winkels die zijn deuren stug openhoudt. Daar komt ook net een Duits echtpaar naar buiten. Wat doen zij hier nog? ,,We zijn hier maar één dag", zegt de man, genaamd Frank. ,,Ik moest toeval lig vanochtend naar een vergade ring in Rotterdam." Zijn vrouw lacht, kijkt snel de andere kant op. Komm, maant ze. De leegte in het centrum van Renesse voelt bijna apocalyptisch. Maar ook daarbuiten is het stil. De Julianahoeve, de grootste cam ping van Zeeland, oogt verlaten. Hier zijn afgelopen winter mil joenen geïnvesteerd: het park heeft een nieuw plein, twee nieuwe restaurants, een nieuwe snackbar, een reeks nieuwe cha lets met boventerrassen en bui tenkeukens. Maar alle boekingen zijn geannuleerd. Lastige gesprekken ,,We zijn als een gek brieven aan het schrijven", vertelt eigenaresse Sandy Troost. ,,Eerst aan de men sen die een chalet hadden ge huurd of die zouden komen kam peren, maar nu moeten we ook de mensen met een vaste plaats laten weten dat ze niet mogen komen. Of dat ze weg moeten, aan de mensen die er al zijn." Dat levert soms lastige gesprekken op. ,,Sommige mensen willen hun geld terug, anderen willen hun zomervakantie annuleren. Zo zijn we al drie weken aan het buffelen. Het moet, we kunnen niet anders. Maar het is wel moeilijk. Je bent gewend gastvrij te zijn, mensen te verwelkomen. Mensen wegstu ren hebben we nooit eerder ge daan. Ik hoop het ook nooit meer mee te maken." We moeten weg want toeristen zijn maandag niet meer welkom Een lege Ooststraat, een lege Markt, een lege Weststraat. Het is allemaal zo onwerkelijk, zegt Caro Kemeling van kinderkle dingzaak De Keet van Kaat in Domburg. Het doet haar denken aan het Domburg van haar vroege jeugd toen je op gure winterse da gen ook van die stille straten had. Maar zaterdag is het niet guur. De zon schijnt volop. En nu moeten ook nog de paar toeristen die in en om Domburg verblijven weg. Lena Dallmann en haar vriend Karl uit het Duitse Essen komen al jaren in Domburg maar ver trekken zondag noodgedwongen. Ze hadden graag nog wat langer willen blijven. ,,Maar we moeten weg want toeristen zijn maandag niet meer welkom", zo hebben ze begrepen van de mensen waar ze een vakantiewoning huren. Ze begrijpen dat dit alles heeft te ma ken met de volksgezondheid en de capaciteit van de ziekenhui zen, maar ze vinden het vreemd dat de ziekenhuiszorg in een toe ristische provincie als Zeeland niet is afgestemd op het werke lijke aantal mensen dat er ver blijft. ,,Dus ook rekening houden met de toeristen." Bijna uitgestorven In Zeeuws-Vlaanderen is het ook stil. Verschillende campings of parken zijn al dicht of zouden ei genlijk volgende week open gaan voor het nieuwe seizoen. Droom- park Schoneveld in Breskens is nog open, maar bijna uitgestor ven. Terwijl het er in het weekend normaal gesproken vol staat met auto's van vakantiegangers. In één van de vakantiewoningen is be drijvigheid te zien, Ineke en Cor Hollemans zijn er nog. Vrijdagavond kreeg het koppel uit Moerdijk bericht dat ze maan dag om twaalf uur het park moe ten verlaten. Ineke: ,,We hadden gehoopt dat de maatregelen al leen voor de huurders zouden gelden." Sinds twaalf jaar hebben ze een woning op Schoneveld. ,,Dit is ons tweede huis en we zijn er bijna elk weekend. We hadden gelijk een klik met de streek", ver telt Cor. ,,Het is hier heerlijk, het beste dat ons overkomen is. Maar nu is het onwezenlijk en niet te bevatten." Het echtpaar begrijpt waarom de maatregelen worden genomen, maar vindt het erg dat ze de komende tijd niet meer naar Zeeland kunnen komen. Ineke: ,,Maar voor de mensen in de ho reca is het veel erger dan voor ons." Voor nu genieten ze nog even van de West-Zeeuws-Vlaamse kust en de zon. Cor: ,,Tot maan dag twaalf uur. Ik blijf tot de laat ste minuut hier en dan rijden we terug naar Moerdijk." BEZ0R6 JEZELF EEN LEUKE BIJVERDIENSTE OP ZOEK NAAR EEN SPORTIEVE El JE A AN? WORD KRANTENBEZORGER 's Ochtends voor y.oo uur bezorgen ZATERDAG VOOR 8.00 UUR Vergoeding ca. 200 tot aoo euro PER WEKEN Gratis deze krant lezen Iedereen is welkom vanap \s jaar vr: maandag 30 maart 2020 'Ik blijf tot de laatste minuut hier' Wendy Wagenmakers, Emile Calon en Sophie Stockman Renesse/Domburg/ Breskens Het horeca- en winkelplein van camping de Julianahoeve is vrijwel verlaten. foto ernesta verburg - Lena en Karl uit Essen (D)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33