'Het is er niet gezelliger op geworden in de bus' 4 .m i iij i.jim Een vitaal beroep Wie rondwandelt op het landgoed, krijgt een grootformaat stok mee. „Anderhalve meter hoog", zegt ei genaar Kim Bakker. ,,Het is de per fecte wandelstok om voldoende af stand te houden." Het leven gaat hier zoveel mogelijk gewoon door, ondanks alle beperkingen. Een ja rige bewoonster wordt op haar bal kon op de tweede verdieping toege zongen. ,,We proberen open en duidelijk met het virus om te gaan", zegt Bakker. ,,We zijn al heel vroeg be gonnen met maatregelen. Nog voordat de overheid de regels aan- scherpte, hebben we al gezegd dat het verstandig zou zijn voor de fa milie om niet langs te komen. Dat geldt ook voor de kapper en de fy siotherapeut. Alles wat niet echt noodzakelijk was, hebben we afge zegd. Hoe minder contactmomen ten, hoe beter. Bewoners, familie en personeel zijn heel begripvol. De sfeer is heel saamhorig." Sinds een week is duidelijk dat toch een van de bewoonsters is be smet. ,,Al voorafhadden we afge sproken dat als er een verdenking van een besmetting is, we diegene meteen zouden isoleren en dat er een coronateam van start zou gaan. Gelukkig hebben we hier de unieke Het fijne is dat er maar een van de collega's bij de besmette persoon werkt situatie dat we ook een bed breakfast hebben." De bewoonster blijft geïsoleerd met haar echtgenoot in hun appar tement. En de collega van het coro nateam verblijft nu in de B&B. ,,Het fijne is dat er maar een van de col lega's bij de besmette persoon werkt", aldus Bakker. ,,Die komt ook niet in contact met het thuis front, waardoor de partner niet wordt besmet en de zorg voor de kinderen kan doorgaan." Dat wordt zeker niet als een op offering gezien. Het is ook niet ver plicht. ,,Nee. Je werkt nu eenmaal in de zorg. Je moet het met elkaar doen. Deze oplossing is gewoon handig, vooral voor de bescher ming van de anderen. Je probeert ervoor te zorgen dat het virus niet verder wordt gebracht." Om de paar dagen wordt er ge wisseld in het coronateam. ,,Wie erin heeft deelgenomen, doet even geen directe zorg bij de andere be woners. We hebben ook een collega die in Oostenrijk op vakantie is ge- weest. Zij is ziek geworden en sindsdien nog niet hier geweest. In middels is ze weer helemaal opge knapt. Zij is nu onze troefkaart voor het team. Ze kan een perfecte buffer zijn voor mensen die kwetsbaar zijn." Mocht een bewoner ziek worden en waarschijnlijk niet meer op knappen, dan kunnen familieleden zich wat Bakker betreft ook aan sluiten bij het coronateam, als ze dat willen en de risico's voor zich zelf aanvaarden. ,,Ze kunnen dan ook in de bed breakfast slapen en een deel van de zorg op zich ne men." Koffiedik kijken Hoe de komende tijd gaat verlopen, is koffiedik kijken. ,,We schakelen per dag en bereiden ons voor op alle scenario's, ook dat we met z'n allen ziek worden. Op sommige dingen heb je geen invloed en op andere wel. We doen wat in onze macht ligt, maar realiseren ons ook dat we als zorgmedewerkers onszelf meer blootstellen aan risico's dan ande ren. Het allerbelangrijkste is dat als we over een jaar hierop terugkijken, kunnen zeggen: dat hebben we met elkaar goed gedaan." ,,Veel minder druk. Tachtig pro cent van onze klanten rijdt niet meer mee. Dat zijn vooral de scho lieren. Die zitten thuis omdat de scholen dicht zijn. Maar ook vele andere klanten zien we niet meer. Daardoor is het ook veel stiller in de bus. Bij sommige ritten vervoe ren we nog amper mensen." ,,De passagiers stappen nu via de achterste deur in. Ze mogen niet meer via de voorste deur, via mij, om het risico van besmetting zo veel mogelijk uit te sluiten. Ook is er in de bus, na de eerste rij stoe len, een ketting aangebracht zodat passagiers niet meer bij mij kun nen komen. In het begin zag je nog dat passagiers allemaal een beetje in het midden bij elkaar gingen zitten. Dat is nu echt voorbij. Ze verspreiden zich en houden af stand. Daar komt ook nog eens bij dat ze nauwelijks nog met elkaar of met mij praten. Het is er dan ook niet gezelliger op geworden. Je mist het contact, het is onpersoon lijker geworden." ,,Ja. Ik kan nu niet meer zien of mensen inchecken en ze kunnen ook niet meer bij mij een kaartje kopen. Daar wordt misbruik van gemaakt. Ik weet niet door hoeveel passagiers. Maar het is wel verve lend. Door de grote afname van het aantal passagiers staat het openbaar vervoer toch al onder druk. Als daar ook nog dat zwart rijden bijkomt, wordt het nog er ger. Ik vind dat mensen gewoon moeten betalen. Daarmee steunen ze mij als buschauffeur en zorgen ze er ook voor dat er bussen kun nen blijven rijden. Maar we krij gen ook complimenten hoor. Van passagiers die blij zijn dat we nog rijden. Dat zijn mensen die geen auto hebben en afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. Die zijn echt dankbaar dat wij nog steeds rijden." ,,Ook minder. Voorheen kwamen we toch altijd een kwartier voor aanvang van de dienst bij de bus remise om even bij te praten. Nu niet meer. We zorgen dat we er op tijd zijn en stappen dan op de bus om onze route te rijden. We ko- men ook minder in de kantine, eten ons brood toch vooral op in de bus. Want ja, je moet de risico's ook niet opzoeken. Daar komt ook nog eens bij dat behoorlijk wat chauffeurs thuis zitten. Wie iets mankeert, een beetje hoesten bij voorbeeld, krijgt het advies niet te komen. We hebben wel van Con- nexxion een reinigingsset gekre- gen zodat we bij aanvang van de dienst en na afloop de cabine kun nen schoonmaken." ,,Klopt. Zo'n vijftig procent. In het begin werd zelfs de lijn die langs het ziekenhuis in Goes ging ge schrapt. Dat is gelukkig terugge- draaid. Veel personeel van het zie kenhuis maakt namelijk gebruik van de bus. Dus het was niet zo handig die te schrappen." ,,De weekendritten naar Gent. Dat zijn leuke ritten. Maar de grens is helaas dicht. Dus die doen we niet meer." maandag 30 maart 2020 GO 'Alles om het virus te stoppen' Kim Bakker met mevrouw Lantsheer, een van de bewoonsters van Landgoed Rijckholt. De stokken herinneren eraan om ander halve meter afstand te bewaren. foto cynthia cats Ook op Landgoed Rijckholt, de woongemeenschap voor oude ren in Geersdijk, ontkomen ze niet aan het coronavirus. Om de kans op verspreiding zo klein mogelijk te maken, dient de bed breakfast op het terrein als tij delijk onderkomen voor mede werkers die in aanraking komen met besmette bewoners én hun familie. Sinds een week is er bij een bewoonster corona vastge steld. Rolf Bosboom Geersdijk - Kim Bakker, Landgoed Rijckholt In deze rubriek laten we mensen aan het woord die in de coronacrisis een zogenoemd vitaal beroep hebben. Vandaag: John Dekker (28), buschauffeur uit Kapelle. Emile Calon Kapelle Hoe is het op de bus? Welke veiligheidsmaatregelen zijn er genomen? Wordt er ook misbruik van ge maakt? Hoe is het contact onderling met de andere chauffeurs? Er zijn heel veel lijnen ge schrapt? Wat mis je? instappen John Dekker: „Passagiers die er nog zijn, zijn dankbaar dat we nog rijden." foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32