CORONAVIRUS Sport in Zeeland; hoe staat het met de competities? JOL Ambulance met corona patiënt tegengehouden bij tolplein van Liefkenshoek Nog veel ic-bedden nodig voor naderende coronapiek Walcheren Chauffeur mocht pas door na betalen van 6 euro tolgeld i Welke sporters zijn er al klaar en welke hebben nog hoop? P21 Ziekenhuizen doen er alles aan om plek te maken voor de toestroom aan coronapatiënten. Het aantal pa tiënten stijgt dagelijks nog fors. Er zijn nu 771 Nederlanders overleden aan corona, bijna 3500 mensen zijn opgenomen (geweest) in een zie kenhuis, op de ic's liggen ruim dui zend patiënten, meldt de Neder landse Vereniging voor Intensive Care. Ter vergelijking: een week ge leden telde Nederland nog 200 sterfgevallen en 1200 ziekenhuisop names (waarvan 400 op de ic). We zien afvlakking, dat is een goede start, maar het liefst zien we een daling De hausse aan nieuwe gevallen bezorgt ziekenhuizen een fikse op gave. Normaal telt Nederland 1100 ic-plekken, dat aantal is opge schroefd naar 1600, waarvan 1100 voor coronapatiënten. Maar omdat het aantal ic-patïenten dagelijks toeneemt met zo'n 80 moet er ko mende week worden uitgebreid naar 2000 plekken, zegt Diederik Gommers, intensivist bij het Eras mus MC en voorzitter van de lan delijke ic-vereniging. ,,Dat wordt spannend. Halen we 2000 plekken eind volgende week? En 2500 plek ken die week erna, misschien wel 3000 uiteindelijk? Ergens gaat het kraken.'' Vandaag overlegt Gom- mers op het ministerie van Volks gezondheid over capaciteit en sce nario's. Lichtpuntjes Toch zijn er lichtpuntjes. ,,Het beeld is dat de toename trager ver loopt en dat we dus mogelijk de piek naderen'', zegt hoogleraar theoretische epidemiologie Hans Heesterbeek (Universiteit Utrecht) na bestudering van het dagelijkse RIVM-rapport. In corona-brandhaard Noord Brabant (bijna een derde van alle Blijf 24/7 op de hoogte over het coronavirus via de PZC app. Ga naar pzc.nl/app Nederlandse patiënten) 'stabili seert' de situatie, zegt Bart Berden, ziekenhuisdirecteur in Tilburg en voorzitter van het Regionaal Over leg Acute Zorgketen in de provin cie. ,,We zien een afvlakking, dat is een goede start, maar het liefst zien we een daling.'' Ongeveer driekwart van de ic-ca- paciteit in Brabant is nu bezet. ,,Er liggen hier zo'n 700 coronapatiën ten in de ziekenhuizen, van wie 140 op de ic. We breiden die capaciteit nog uit, want het aantal zal toene men.'' Ziekenhuizen in Breda en Den Bosch spraken dit weekeinde van een 'relatief lage instroom' en 'minder opnames', maar waarschu wen ook: dit zijn dagkoersen. Nieuwsmedia ZEELAND 6 Gestrand! Brabant lijkt iets af te koelen Ziekenhuizen in heel het land zetten zich schrap voor de coro napiek, met nu al duizend coro napatiënten op ic's. Het aantal bedden moet omhoog. Maar er zijn positieve signalen: brand haard Brabant stabiliseert. Niels Klaassen Den Haag —Bart Berden, ziekenhuisdirecteur P2-17 en ZEELAND 1-6 De dag start koud met kans op winterse buien. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 FOTO MOHAMED SLAHA Er zitten heel wat Zeeuwen vast in het buitenland. Lock down door het coronavirus verhindert ze naar huis te komen. Carolien van den Driest en haar dochter Re- nate (foto) uit Middelburg ver trokken op 1 maart naar Tunis voor een avontuurlijke tocht met een huurauto, onder meer door de Sahara. Op het eiland Djerba huurden ze een huisje. „Gelukkig zit er een grote tuin omheen, want er is een straatverbod", ver telt Carolien. ,,De straten zijn leeg, horeca en de meeste win kels gesloten. Niemand kan ons vertellen hoe we terug kunnen naar Nederland. De vliegmaat schappij (Air Tunis) is onbereik baar." Hun vlucht van 27 maart is geannuleerd. ,,Renate werkt in de zorg en zou komend weekend aan de slag moeten. Eén van de twee medicijnen die ik slik tegen hoge bloeddruk is niet verkrijgbaar. In overleg met de huisarts is de me dicatie aangepast. Beter iets dan niets." De Middelburgers zijn aan gemeld bij de ambassade en heb ben de huur van het huis kunnen verlengen. ,,Onze enige zorg zijn mijn ouders en schoonouders. Zij zijn op hoge leeftijd. Daar komt nog bij dat mijn man vanwege zijn werk is gestrand op het Indonesi sche eiland Karimun. We probe ren het beste ervan te maken, maar van vakantie is geen sprake meer." ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1