Miljaren door het afvoerputje door coronacrash CORONAVIRUS I ECONOMIE 17 PI mh 3 Boer Freyssinet juicht het initiatief toe, maar is ook sceptisch. ,,Die Polen komen hier elk jaar, ze weten hoe je het werk moet doen, hoe je het snel moet doen en ze weten ook dat het fysiek heel zwaar is. Ik betwijfel of iemand die de hele dag achter z'n computer zit, dat wel kan, of die plotseling de hele dag met z'n vingers in de aarde kan zitten.'' Het was niet de enige stap die de regering van president Macron zette om de landbouw een steuntje in de rug te geven. Maandag kondigde pre mier Edouard Philippe aan dat alle Franse markten moesten sluiten. Het gevaar van besmetting van mensen, dringend tussen de kraampjes, zou er te groot zijn. ,,Dat wordt een economische ramp'', reageerde de koepelvereni ging van marktverkopers. Een ramp zou het ook zijn voor de leveranciers: de boeren. Minister van Economische Zaken Bruno Le Maire kwam daarom - net als zijn collega van Landbouw - met een oproep: koop Franse producten bij Franse boeren. Dat was niet alleen gericht aan de consument, maar vooral ook aan supermarkten. Vol gens minister Le Maire is er in tijden van corona behoefte aan 'economisch patriottisme'. En ook die oproep lijkt nu zijn eerste vruchten af te werpen. De su permarktketens Carrefour en Casino zeggen vanaf heden alleen nog Franse aardbeien en Franse asperges in de schappen te leggen. De winkels van Leclerc willen geen tomaten en komkommers meer uit het buiten land importeren. ,,Alle supermarktketens stappen op dit moment over op Franse produc ten. De buitenlandse producten die nog in de schappen liggen, worden Ik heb nu alle tijd. Dan maak ik mezelf liever nuttig nog wel verkocht. Maar de nieuwe inkoop komt allemaal uit Frankrijk'', liet de branchevereniging FCD weten. Helaas is het coronavirus hard nekkig en is niet alle economische schade in te dammen met oproepen van ministers. Want de consument laat verse producten massaal liggen. Door alle quarantainemaatregelen gaan nog weinig mensen de deur uit. En dls ze boodschappen doen, krijgen houdbare producten de voorkeur. Fruit en groente liggen letterlijk weg te rotten in veel winkelschappen. Zelfs als het uit Frankrijk komt. ,,Ik merk het nu al: niemand wil aardbeien of frambozen'', vertelt Jean-Fran^ois Freyssinet van La Cor- rézienne. „Fransen kopen alleen nog maar pasta en aardappelen, lijkt het wel. Producten die ze kunnen ham steren en bewaren. Ik raak mijn verse producten moeilijk kwijt. Als dat zo blijft en er toch geen kopers zijn, hoef ik mijn aardbeien niet eens te pluk ken.'' Hoeveel geld precies is verloren door huishoudens, is niet bekend. De Nederlandsche Bank heeft voor het laatst eind 2018 onder zoek gedaan naar het effectenbe zit van particulieren. Toen hadden huishoudens voor 36 miljard euro aandelen in bezit en voor nog eens 46 miljard euro belegd in Neder landse beleggingsfondsen. Een op de zeven huishoudens belegt in aandelen of obligaties. Volgens de Vereniging van Ef fectenbezitters werd beleggen af gelopen jaren steeds populairder, mede vanwege de lage spaarrente. De VEB schat dat particuliere be leggers 25 tot 30 procent van hun vermogen in aandelen kwijt kun nen zijn geraakt. ,,Het is een heel ongebruikelijke situatie'', zegt VEB-directeur Paul Koster. ,,Dit is uniek, vooral ook omdat de oor zaak de gezondheid is en niet de economie.'' Hij stelt dat de markt zoekende is en niemand goede modellen heeft om enig inzicht te krijgen in het koersverloop. Ondanks de verdampte miljar den is er momenteel veel belang stelling onder particulieren om nü te beginnen met beleggen. ,,We krijgen veel hits op onze website bij de vraag hoe je moet beginnen.'' De koersen zijn laag, de crisis is ingegeven door corona en niet door een slechte econo mie, dus nü is de tijd om in te stappen, redeneren aspirant beleggers. ,,Stap niet in één keer in. Doe dat nou stap voor stap met kleine bedragen. Bedenk dat je nooit koopt op de bodem en nooit verkoopt op de piek. Beleggen doe je voor de langere termijn. Er zit altijd een vorm van risico in. Beleg nooit met geld dat je op korte ter- mijn nodig kunt hebben. En doe het nóóit met geleend geld.'' Bij de VEB komen telefoontjes binnen van radeloze mensen die in acute geldnood zitten. ,,Als je voor een ton aandelen kocht, met geleend geld, en de waarde van je portefeuille is met 30 procent ge daald, krijg je binnen 24 uur een telefoontje van de bank of je per direct even bij wilt storten, want de bank wil zeker weten dat het geld terugkomt.'' Nederlandse particulieren be leggen vooral in Nederlandse be drijven. DSM, Ahold, ING, Philips en Shell zijn populair. Eind 2018 was 25 van de 36 miljard euro aan aandelenbezit geïnvesteerd in Nederlandse bedrijven. Afgelopen week veerden de aandelen weer stevig op, nadat de overheid tientallen miljarden euro had toegezegd om Nederland op de been te houden. Op 19 februari stond beursindex AEX op 629 punten om vervol gens in een maand tijd te kelderen naar 404 punten, een verlies van 36 procent. De AEX steeg sinds dat dieptepunt op 19 maart weer met zo'n 15 procent naar 465 punten afgelopen vrijdag. ,,Stevige stutpalen die voor een bodem in deze dramatische markt zorgen'', noemt VEB-directeur Paul Koster de tientallen miljar den steun aan bedrijven en werk nemers die het kabinet heeft toe gezegd. Maar de palen zijn be perkt houdbaar. Als de huidige in telligente lockdown nog een half jaar duurt, zullen ook de stutpalen niet voldoende zijn. maandag 30 maart 2020 GO Boven: aardbeienteelt in Frankrijk. Rechts: de boerderijwinkel van Jean-Fran$ois Freyssinet. FOTO'S AFP EN PRIVÉ -Mathilde, vrijwilliger Meer dan 15 miljard euro zijn Nederlandse huishoudens naar schatting kwijtgeraakt sinds 20 februari de beurskoersen in duikvlucht naar beneden gingen als gevolg van de corona-uitbraak. Ton Voermans Amsterdam Particuliere beleggers zijn naar schatting 25 tot 30 pro cent van hun vermogen in aan delen kwijtgeraakt. Op 19 maart was de aandoelenkoers op z'n dieptepunt. foto anp Cl-f.MV-NTlNI,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17