Samenwonen voor gevorderden CORONAVIRUS 16 ECONOMIE "I 1^ Franse boeren hebben het zwaar door de coronamaatregelen. „Als er toch geen kopers zijn, hoef ik mijn aardbeien niet eens te plukken." De Franse overheid springt nu bij. AAN HET WERK m a Week drie van de coronamaatregelen is begonnen. Een groot deel van de wer kende bevolking probeert zo goed en zo kwaad als het gaat thuis te werken, met niet te onderschatten gevolgen in de persoonlijke sfeer. Je hebt nog nooit zo veel van je partner mee gemaakt. De kinderen blijken toch niet helder te hebben wanneer papa of mama in een héél be langrijk telefoontje zit. De muren komen op je af Miscommunicaties, woede-uitbarstingen, huil buien en paniekaanvallen. Je begint terug te ver langen naar de oppervlakkige veiligheid van de kantoortuin. Kortom: handvatten over vreedzaam samenwonen komen nu wel van pas. Het is niet gek dat je soms ontploft om- I dat de ander te luid ademt of de afwas machine wéér niet heeft uitgeruimd. Irritatie hoort bij deze omstandigheden, en zegt niet noodzakelijkerwijs iets over de onderlinge band. Het zijn uitzonderlijke tijden en daar hoort frustratie bij. Test je incasseringsvermo gen en spreek af: dat je je soms ergert, betekent niet dat je niet van je gezinsgenoten houdt. En andersom, dat je van je gezinsgenoten houdt, betekent niet dat je hen niet af en toe achter het behang kunt plakken. Natuurlijk, samen zijn is gezellig en zo, maar voor je mentale gezondheid is het ook belangrijk om tijd te hebben voor je zelf en je eigen gedachten. Dus: maak regel matig een wandeling, verstop je in een kast met een boek, ga onkruid wieden of sluit je op in de wc met een kruiswoordpuzzel. Nee, natuurlijk niet op je huisgenoten. Maar wel: op een boksbal, op een slo pende intervaltraining, die puinhoop van een schuur, het verouderde tegelvloertje in je badkamer. Met betrekking tot het laatste: overdrijf niet. Niemand wil in quarantaine in een bouwval wonen. 4 Maak afspraken Met elkaar opgehokt zitten vraagt om duidelijke afspraken over het samen leven: wie is op welk moment het aanspreek punt voor de kinderen? Welke functies binnen de bv Gezin worden door wie en wanneer uit gevoerd? Wat zijn de werktijden en wanneer ben je vrij van de verantwoordelijkheid? Maak je geen duidelijke afspraken, dan is iedereen overal voor verantwoordelijk - en gebeurt er dus helemaal niets. Het is net werk. 5 Deel ergernis én waardering Ik weet het, soft gedoe, maar het helpt echt: deze situatie vraagt om veel en vaak communiceren. Vergader dus regel matig. Praat natüürlijk over de dingen die niet goed gaan (dat lucht namelijk op), maar hou het bij jezelf. Verwijten zijn aanleiding tot ruzie, gevoelens delen (vaak) tot begrip. Spreek echter ook waardering uit voor wat wél goed gaat: doet wonderen voor de relatie en voor de sfeer. Want, vergis je niet, samen wonen is uitermate arbeidsintensief. 'Hulp kan beter' 'Meer hulp dan 2008' Jean-Fran^ois Freyssi- net is eigenaar van boerderij La Corré- zienne ten noordoos ten van Bordeaux. Het is een familiebedrijf: zijn vader was er boer en daarvoor zijn grootvader. Zijn specialiteiten: aardbeien, frambozen en appels. ,,Maar de Polen en Portugezen die normaal komen plukken, die komen niet meer. Ze mogen de grens niet over. Ik zou niet weten hoe ik het moet oplossen'', vertelt Freyssinet. ,,Ik heb per onmiddellijk zeker tien mensen nodig op de boerderij en binnen een maand nog eens dertig. Als die mensen er straks niet zijn, kan ik de oogst wel vergeten.'' Gelukkig is er hulp in aantocht. Vrijwilligers die bij willen springen, melden zich. Gilbert werkt als schilder in de bouw, niet ver bij La Corrézienne vandaan. Kort geleden werd hij naar huis gestuurd, omdat door corona al het werk stillag. „Ik kan beter ande ren helpen dan thuis niks gaan zitten doen", vertelde hij tijdens een speci ale uitzending van de regionale radio over de problemen van de boeren. Mathilde vertelde in die uitzen ding dat ze door haar werkgever, een cosmeticabedrijf, ook nood gedwongen met verlof was ge stuurd. De winkels zijn dicht. ,,Ik heb nu alle tijd. Dan maak ik mezelf liever nuttig, bij boeren bijvoorbeeld, als die ons nodig hebben.'' Gilbert en Mathilde reageerden op een landelijke Fransen kopen alleen nog maar pasta en aardappelen oproep van de Franse regering. ,,Ik vraag alle Fransen, het leger van mensen die nu zonder werk thuis zitten: ga naar de boeren. Help dege nen die ons van voedsel voorzien. Er zijn daar per onmiddellijk 200.000 banen beschikbaar'', zei minister van Landbouw Didier Guillaume op tele visie. Het probleem is volgens het minis terie niet alleen dat buitenlandse seizoenarbeiders niet mógen komen, maar ook dat ze niet wiïlen komen naar 'virusland' Frankrijk. De toespraak van minister Guil- laume werd gesteund door de lande lijke boerenfederatie FNSEA. ,,We hebben deze maand 50.000 mensen nodig, in april 80.000 en in mei nog eens 80.000'', zei FNSEA-voorzitster Christiane Lambert. Aanvankelijk klonk wel gemopper van sommige Franse landbouwers. Alsof iedereen zomaar ons werk kan doen, werd gezegd. Maar anderen zeiden: we zoeken geen bedrijfslei ders. „Ik heb gewoon handarbeiders nodig", zegt fruitteler Jean-Francois Freyssinet. In de aarde De oproep was een doorslaand succes. In een dag tijd meldden zich al 40.000 belangstellenden op de speciale website die was geopend voor 'boerenvrijwilligers'. En toen die zich hadden aange meld, liep de website vast, zó druk werd de site bezocht. Volgens de FNSEA zitten tussen de 40.000 eerste mensen zeker 24.000 mensen die in principe aan de slag kunnen: ze zijn per meteen beschikbaar en wonen in gebieden waar boeren staan te springen om tijdelijke krachten. maandag 30 maart 2020 GO I j Irritatie mag 2 Koester je privétijd 3 Reageer je frustratie af Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). UTRECHT Een van de steunregelingen voor onderne mers in corona- tijd moet nog eens bekeken worden. Dat heeft Rabo-top- man Wiebe Draijer(foto) ge zegd in Buiten hof. Hij doelde op de verruimde BMKB-regeling, waarbij de over heid borg staat voor kredieten aan onderne mers zodat die makkelijker geld kunnen lenen. BASEL Overheden en bankiers moe ten in de aan pak van de co ronacrisis ver der gaan dan in 2008. Daarvoor pleit Agustin Carstens (foto) van de Bank voor Internatio nale Betalingen. Hij stelt dat het belangrijk is dat geld in de eco nomie wordt ge pompt zodat gewone banken kredieten kun nen blijven ver strekken. a> E o Frankrijk schiet boeren te hulp Frank Renout Parijs - Jean-Francis Freyssinet, aardbeienteler Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: thuiswerken in coronatijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16