Vier doden bij drama Etten-Leur NIEUWS 15 75 JAAR SUSKE EN WISKE SUS«€enWISK€ Suske en Wiske blazen vandaag 75 kaarsjes uit. De beroemde Belgische striphelden beleefden meer dan 350 avonturen, waarin de grootste fans soms zelfs een rolletje kregen toebedeeld. LAATSTE 747 A Stripexpert en tv-presentator Han Peekei had geen idee dat de tekenaars ermee bezig waren. Maar toen het 224ste album in mei 1990 uitkwam, voelde hij zich maar wat vereerd toen hij bleek te figureren in De kleine post- ruiter. Peekei was te zien als een Veneti- aanse edelman uit de 17de eeuw en sindsdien heeft het album een bijzon der plekje in zijn huis en hart. „Tot op de dag van vandaag zijn er mensen ja loers dat ik daarin ben vereeuwigd." Peekei presenteerde in die tijd Wordt Vervolgd, het tv-programma over strips. Als iemand op de 75ste verjaardag van de striphelden kan vertellen waarom hele generaties waren verknocht aan de creatie van Willy Vandersteen, dan is hij het. Daarvoor moeten we volgens hem terug naar de ontstaansgeschiede nis van de strip op 30 maart 1945. Toen verschenen de eerste strips onder de naam Rikki en Wiske wekelijks in de Bel gische krant De Nieuwe Standaard. Die strips sloegen toen nog niet echt aan. Dat gebeurde pas nadat Suske in datzelfde jaar de serie binnenstapte. Het jongetje was een bewoner van het eiland Amoras en werd geadopteerd door Tante Sidonia. Sinds die tijd zijn Suske en Wiske onafscheidelijk en zijn er miljoenen stripboeken van verkocht. Dat het heldenduo zo geliefd werd, kwam volgens Peekei mede omdat Vandersteen besloot vier keer per jaar een goedkoop album uit te geven, voor ie dereen in de crisisja ren op te brengen. Bovendien waren er nauwelijks strips die uitkwamen in een album. Meestal stonden ze in de krant. „Daarmee bouwde hij een trouw publiek op van hon- derdduizen- Gewaardeerd wordt het taal gebruik in de stripboeken en de woordgrapjes. Dat begint al bij de titels die vaak allite reren. Maar ook in de teksten zelf zitten verborgen pareltjes die lezers vaak pas ontdekken als ze de strip op latere leeftijd nog eens open slaan. Peekei bezit zelf vrijwel alle al bums van Suske en Wiske tot Paul Geerts, de hoofdtekenaar sinds de jaren 70, in 2002 stopte met tekenen. Daarna sloegen nieuwe tekenaars een nieuwe weg in, die Peekel nooit heeft kunnen bekoren. „Wiske verscheen met een navelpiercing en met een blote buik. Ze willen met hun tijd mee. Maar ik zie zo'n drastische verandering liever niet. Net zoals ik ook niet hoop dat Lambik ooit met Tante Sidonia gaat trouwen. Dan houdt het avontuur op.'' den mensen die de stripboeken gin gen verzamelen." Inmiddels zijn er 351 boeken verschenen, de nieuwste De verloren Van Eyck in februari. De verhalen zaten briljant in el kaar, met sterke personages zoals de geestige Lambik, de favoriet van Peekel. ,,Hij is de meest olijke van het stel en meest bourgondische. De antiheld die toch dappere dingen doet. En de enige met een strikje, iets wat ik ook nog steeds elke dag draag'', lacht Peekel. Nog een reden waarom Suske en Wiske volgens Peekel zoveel aan trekkingskracht had: het ogen schijnlijk normale gezin waarin ze leven. ,,Als je eenmaal begint te le zen merk je dat die situatie volstrekt anders is dan thuis. Dat ze op groeien bij een tante en een rare 'oom' die eigenlijk geen oom is. Maar de afwezigheid van een vader en moeder is een meesterzet. Die zouden het leven van de kinderen alleen maar saai ma ken.'' Tot op de dag van vandaag zijn er mensen jaloers dat ik in een album ben vereeuwigd ,,Ja, waarom", zegt een buurtge noot. Hij weet dat er wordt gespe culeerd over het familiedrama dat zich zaterdag heeft afgespeeld in de woning in zijn straat. ,,Maar verandert dat wat?" Feit is dat aan vier levens een einde is gekomen: van een oma, een moeder, een jongetje van een jaar of zes en een meisje van twee. i De oudste zoon vond zijn moeder, schoonzus en zijn neefje en nichtje werd het stil. ,,Ja, maar dat viel ons eigenlijk pas op, toen zaterdag avond de politie kwam.'' Hij zag op dat moment voor nummer 13 de oudste zoon staan. ,,Hij was van slag. Rookte een siga ret. Inmiddels was duidelijk dat er iets verschrikkelijks was gebeurd. Ik heb hem aangesproken. Het bleek dat hij zijn moeder, schoon zus en de kindjes gevonden had. 'Ze zijn allemaal dood', zei hij. Ver schrikkelijk. De politie heeft zich over hem ontfermd.'' De vader is nog spoorloos. Er over speculeren wil de buurtge noot niet. ,,Dat is niet passend. Het is precies zoals onze burgemeester Miranda de Vries het zei: dit is een drama met alleen maar verliezers. Het is verschrikkelijk verdrietig.'' maandag 30 maart 2020 GO De jubelende jubilarissen BELGIË BELGIQUE DE DAZENDE RENTMEESTER Han Peekei, stripkenner Raymond Boere Suske en Wiske in drie variaties. De Belgische posterijen hebben post zegels ge drukt met het iconische dUO. FOTOBPOST BELGIË BELGIQUE Het is zondagmiddag onwezen lijk stil in de Dasseburcht in Etten-Leur. In de ijzige wind klappert een zwart zeil rond huisnummer 13. Iemand heeft er een groot hart aan vastge knoopt. 'Waarom?' staat erop. Edine Wijnands Etten-Leur ,,Dat is de trieste werkelijkheid." Hij kent de familie al lang. Nog uit de tij d dat oma moeder was van twee zoons, die uitvlogen, maar van wie de jongste zo'n zes jaar ge leden opeens terug was in de straat, met een vrouw. Hun oudste werd in de Dasseburcht geboren. ,,Toen zijn ze weer verhuisd. Maar ongeveer een jaar geleden trok Onur met zijn vrouw en twee kindjes weer bij zijn moeder in.'' Hij hoorde de kinderen vaak spe len. „Vrijdagochtend nog.'' Toen Daar gaat ze: de laat ste Queen of the Skies. De Boeing 747, sinds 1971 onder deel van de KLM-vloot, maakt z'n laatste lan ding. De cri sis heeft het afscheid versneld. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15