Hetzelfde beeld uit tijd van de pest Coronaspuger moet acht weken de cel in Volg alles over het coronavirus via ons liveblog p»a 8? CORONAVIRUS EUWS 11 Regeling voor bedrijfsleven versoepeld Het is voor de rijksoverheid een ongebruikelijk rappe koerswijzi ging: een dag na de openstelling wordt de regeling verruimd. Meer bedrijven die economisch worden getroffen door het coronavirus kunnen nu gebruik maken van de steun. Minister Eric Wiebes en staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken zeggen dit te doen vanwege 'uitzonderlijke en ruige tijden'. De klappen bij het midden- en kleinbedrijf zijn hard door de co ronacrisis. „Daarom heeft het ka binet bij de aankondiging van het noodpakket voor banen en econo mie ook meteen gezegd dat dit pakket nooit stilstaat.'' Afgelopen week waren meermalen onderne mers in de media die hun deuren niet sloten, maar vertelden zo goed als geen klant meer over de vloer te krijgen. Het bleek niet uit te leg gen dat zij geen tegemoetkoming zouden krijgen uit de regeling Te gemoetkoming Ondernemers Ge troffen Sectoren Covid-19 (TOGS). De bewindslieden van Economi sche Zaken: ,,Ondernemers in de sector non-food kunnen welis waar openblijven, maar zien hun inkomsten sterk teruglopen door de noodzaak tot social distancing. Omdat ze hard getroffen worden verruimen we de regeling." Ook was er dit weekend harde kritiek op de zogeheten Standaard Bedrijfsinstellingen Code (SBI- code). Veel ondernemers en kleine zelfstandigen, zoals taxichauf feurs, fysiotherapeuten, opticiens, die de code invoerden bij het Han delsregister kregen nul op het re kest. De computer gaf aan dat ze niet in aanmerking komen. Branchevereniging ANBOS meldde dat driekwart van de schoonheidsspecialisten niet in aanmerking komt voor noodsteun van de overheid, omdat ze een be drijf aan huis hebben. ,,Dat is een onbegrijpelijke bepaling.'' Wiebes en Keijzer lijken sou plesse te bieden, maar geven geen garantie dat alle ondernemers worden geholpen. ,,Als onderne mers door een verkeerde registra tie tussen wal en schip dreigen te vallen, zullen we dat per geval be kijken. Die flexibiliteit is er.'' Tweede Kamerleden van rege ringspartijen VVD en D66 sloegen alarm. VVD-Kamerlid Thierry Aartsen: ,,Mijn ondernemershart doet pijn. Wat mij betreft worden die SBI-codes er dit weekend als criterium uitgehaald.'' DAGBOEK ITALIË Zoals elke dag wachtte ik vrijdag rond 18.00 uur op de nieuwe cijfers van de Protezione Civile, ze kwamen wat eerder dan gebruikelijk. Hoopvol pakte ik mijn telefoon om het pushbericht van Corriere della Sera te bekijken.: 969 nieuwe slachtoffers, was de kille bood- schap. Ik voelde tranen prikken achter mijn ogen. Een mokerslag. Na een week waarin het aantal besmettingen en het aantal slachtoffers zich leek te stabilise ren en zelfs wat leek te dalen, kwam die boodschap hard aan. Heel hard. Ik kón even niet meer. Kapot, uit het veld geslagen en vol vragen. Wat is er in hemels naam aan de hand? Waarom zit ten we überhaupt binnen als het toch niet helpt? Dan kunnen we toch beter de kroegen weer open gooien en dansend de afgrond in? Computer uitgezet en mijn vrouw en kinderen geknuffeld, dat was het enige dat nog een beetje hielp. En oh ja: Rage Against the Machine op oorlogs sterkte, dat lucht ook op. Op het Sint Pietersplein geen harde rock, maar een bijna onwerkelijke stilte. Alleen een ruis van de stro mende regen en de sirenes van ambulances in de verte. Paus Franciscus loopt, alleen, richting zijn stoel midden op een verlaten Sint Pietersplein. De nietigheid van de man in het wit op dat im mense plein, schaars verlicht door schijnwerpers en fakkels. In drukwekkend. Onder het cen trale balkon, net voor de hoofdin gang van de basiliek, een houten beeld van Christus voor de gele genheid naar het Vaticaan ge bracht. Hetzelfde beeld werd in 1522 door de stad Rome gedragen in de hoop de pestepidemie te stoppen. Franciscus bidt tot het beeld en meer dan elf miljoen Ita lianen kijken op televisie toe. Vanaf zijn stoel onder een doek midden op het plein spreekt de paus het Urbi et Orbi uit. Histo risch, die zegen wordt alleen uit gesproken met kerst, Pasen en als er een nieuwe paus is gekozen. ,,Vanuit deze colonnade die Rome en de wereld omarmt, vraag ik Gods zegen neer te dalen als een barmhartige omarming.'' Ik hou het nauwelijks droog. Dat heeft de politierechter in Roer mond besloten. Het was de eerste keer dat het supersnelrecht in Lim burg werd toegepast. De 19-jarige Heerlenaar moest zich vrijdag verantwoorden voor de po litierechter in Roermond. De offi cier van justitie had een celstraf van tien weken geëist, waarvan twee weken voorwaardelijk. Het zoveelste corona-incident vond afgelopen dinsdag plaats bij het centraal station in Maastricht. De Heerlenaar wilde met de bus mee, maar had niet genoeg saldo op zijn ov-chipkaart staan. Er ontstond ruzie met de buschauffeur waarna de 19-jarige hem bespuugde. De Heerlenaar riep daarbij dat hij het coronavirus had. Hij werd veroor deeld voor mishandeling, bedrei ging en belediging. Onverlaten die spugen of hoesten in het gezicht van andere mensen en daarbij roepen dat ze corona hebben, kunnen rekenen op relatief zware celstraffen. Eerder al gingen in Den Haag, Den Bosch en Breda ook coronaspugers voor acht weken de cel in (twee van die mannen kre gen tien weken cel, maar twee we ken daarvan zijn voorwaardelijk). Drie anderen (nog een in Breda en twee in Utrecht) kwamen er met iets minder zware straffen vanaf: van twee tot vier weken of een »Wie spuugt en dreigt met corona, wordt via snelrecht veroordeeld werkstraf. Vandaag staan in Assen en Rotterdam ook weer corona- hoesters en -spugers voor de rech ter. De veroordeelden moeten hun straf in veel gevallen meteen uitzit ten. ,,Het is verwerpelijk en onaccep tabel. We slepen ze daarom snel voor de rechter en het uitgangspunt is een celstraf van weken of maan den en die meteen uitzitten ook'', aldus een justitiewoordvoerder. In het liveblog leest u op elk moment van de dag de laatste ontwikkelingen over het coronavirus. Volg het liveblog op pzc.nl of in de app. L maandag 30 maart 2020 PC Roer gaat rap om: meer acute noodhulp Na snoeiharde kritiek vanuit ondernemend Nederland heeft het kabinet dit weekend beslo ten de regeling voor acute noodsteun te verruimen. Win kels in de non-foodsector die wel open zijn, maar dramatisch omzetverlies hebben, mogen vanaf vandaag een verzoek in dienen voor een eenmalige gift van 4000 euro. Jan Hoedeman Den Haag Veel winkels zijn open, maar zien geen klant. foto anp Angelo van Schaik Rome De coronapandemie blijft een ravage aanrichten in Italië. Het aantal slachtoffers op één dag is groter dan ooit. Paus Francis- cus vraagt in een gebed op het Sint Pietersplein God de pan- demie te stoppen. Correspon dent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. De 19-jarige man die vorige week een buschauffeur in Maas tricht bespuugde en daarbij zei dat hij het coronavirus had, moet acht weken de cel in. Ook moet hij de bestuurder 450 euro betalen. Victor Schildkamp Maastricht LIVE I Formule 1-race Zandvoort uitgesteld, afgelopen 24 uur 18 mer 1, m' overleden Et&IZïïïr SIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11