CORONAVIRUS 10 NIEUWS In Brussel groeit de ergernis over de manier waarop Rusland, China en zelfs Cuba de coronacrisis gebruiken om zich te profileren. ,,Dit is een propaganda oorlog. En die moet stoppen." Mark van Assen Brussel Niks mis mee, zou je zeggen. Italië, zwaar getroffen door het coronavi rus, heeft dringend mondkapjes nodig, dus wat maakt het uit waar die vandaan komen? Hetzelfde geldt voor beademingsapparatuur, allerhande medische voorraden, deskundige artsen, virologen, 'vliegtuigen vol' met alles wat maar nodig is. En niet alleen voor Italië, maar ook voor Frankrijk ('Meer dan 1 miljoen maskers'), Spanje, Servië, Iran, Irak en 'heel Afrika. Afzenders: Rusland, China en ja, zelfs Cuba. En dat zullen we weten ook. In de noord-Italiaanse stad Ber gamo reden er afgelopen week Rus sische militaire vrachtwagens door de straten, volgens de Russen zelf boordevol noodhulp. En dat was nadat er al acht 'medische brigades' en mobiele desinfectie-eenheden waren ingevlogen. Voor wie nog mocht twijfelen over de identiteit van de afzender: op de trucks ston den de Russische en Italiaanse vlaggen gebroederlijk naast elkaar, met daar tussenin de tekst From Russia with love. Het was een komen en gaan van hulpacties, de afgelopen twee we ken. De Chinezen waren er het eerst. Aanvankelijk alleen met ad vies (er was immers al ervaring op gedaan in Wuhan), later met medi sche apparatuur, beademingstoe stellen en mondmaskers. Elke nieuwe lading wordt gepresenteerd met een Chinese vlag en de tekst 'De weg van de vriendschap kent geen grenzen'. Toen kwamen de Cubanen, met 37 artsen en 15 ver pleegsters, die aan de slag gingen in de stad Crema. Trots poseerden ze met hun nationale vlag, talloze dankbare commentaren op sociale media waren hun deel. Aarzeling Volgens Pressenza, een onver bloemd links Italiaans persbureau, is dit aan de hand: ,,Cuba en China hebben internationaal actie onder nomen vanwege de bijna totale in eenstorting van de gezondheids- zorg in een aantal kapitalistische landen.'' Dat is maar goed ook, schrijft het, want 'de EU weigert om te helpen omdat ze haar eigen voorraden niet wil aanspreken'. Dat is niet helemaal wat er aan de hand is, al was er aanvankelijk enige aarzeling om de Italianen te hulp te schieten. Nu de ernst van de crisis in Italië voor iedereen helder is, komt er ook vanuit Europa volop hulp. ,,Dat Europa niks doet, is fei telijk onjuist'', zegt een Brusselse diplomaat. ,,Frankrijk heeft in zijn eentje inmiddels meer mondkapjes geleverd dan Rusland en China bij elkaar. Maar door de anti-Europese stemming die er in Italië heerst, wordt dat niet algemeen erkend.'' In Brussel klinkt steeds luider de verdenking dat Rusland en China misbruik willen maken van de si tuatie. De Verenigde Staten zijn zich al een paar jaar terug aan het trekken van het internationale po dium. Dat betekent dat er een pro minente plek is vrijgekomen, en hoe kun je die beter innemen dan met uitgestoken hand? The New York Times citeert een Navo-diplo- maat die rept van een 'groot succes verhaal voor Poetin'. ,,Ik denk dat Italië in de val is gelopen.'' Een an dere Brusselse diplomaat heeft het over een 'propagandaoorlog'. ,,Dit moet stoppen.'' Ook tijdens de laatste vergade ring van de Europese leiders, afge lopen donderdag, werd er gespro- ken over de acties van Rusland en China. Premier Rutte zei dat er is aangedrongen bij de Hoge Verte genwoordiger voor buitenlands be leid, de Spanjaard Josep Borrell, om hier 'iets' tegen te doen. Wat precies werd niet duidelijk. Borrell had eer der al laten weten dat China 'op een agressieve manier de boodschap uitdraagt dat het, in tegenstelling tot de VS, een verantwoordelijke en betrouwbare partner is'. ,,We heb ben pogingen gezien om de EU in een negatief daglicht te stellen'', China draagt de boodschap uit wél een betrouwbare partner te zijn schrijft hij in zijn blog. ,,Er is zelfs gesuggereerd dat alle Europeanen dragers van het coronavirus zijn.'' De East StratCom Taskforce, een EU-organisatie die zich bezighoudt met Russische nepnieuwscampag- nes, trok onlangs ook al aan de bel. Zij vond sinds eind januari meer dan honderd gevallen van foute Russische coronaberichtgeving. Volgens Borrell moeten we ons er van bewust zijn dat deze crisis ook een 'geopolitieke component' heeft, 'met een gevecht om invloed door spinnen (het manipuleren van de media, red.) en een politiek van vrijgevigheid'. ,,Aan ons om gewa pend met feiten Europa te verdedi gen tegen haar tegenstanders.'' Geen solidariteit In Italië zien rechts-nationalisti- sche tegenstanders van Europa hun kans schoon. Giorgia Meloni van de partij Fratelli d'Italia: ,,Laten we el kaar de waarheid vertellen. Het Eu ropa waarvan we droomden, dat van beschaving en solidariteit, be staat niet.'' En Mateo Salvini, de lei der van Lega, Italiës grootste partij (in elk geval in de peilingen): ,,Wat heeft Europa gedaan in deze nood toestand? Op zo'n manier er in blij ven, lijkt me niet nuttig.'' Intussen zocht de krant La Stampa uit wat de Russen nu pre cies met zo veel bombarie hebben geleverd. Haar conclusie: volgens 'hoge politieke functionarissen' zou 80 procent van de goederen waar deloos zijn. Dit weekeinde werd be kend dat ook 600.000 mondkapjes die China naar ons land heeft ge stuurd, onbruikbaar zijn. Volgens bronnen van La Stampa is de Russische president Poetin al leen maar uit op politiek gewin. De Russische ambassadeur in Rome reageerde woedend: ,,Een onzelf zuchtige poging om een bevriend volk te helpen wordt gezien als ver raderlijk. Dit is pervers.'' maandag 30 maart 2020 PA-7B83 Rusland stuurde vorige week negen toestellen met medische hulpmiddelen naar Italië. Ook China leverde producten waar een tekort aan is. fotosepa Coronahulp uit Rusland en China wekt wrevel EU - Josep Borrell, Spaanse politicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10