Ouderen genieten van muziek in de tuin Meer mannen dan vrouwen overlijden aan coronavirus Hoera voor de vrouwen in deze crisis (en andere) Md CORONAVIRUS i 9 Hanneke van Houwelingen Nijmegen We zagen het al in China en Italië, en in Nederland zijn de cijfers niet anders: bijna twee derde van de coronapatiënten die in de afgelopen maand wer den opgenomen in het zieken huis is man. Dezelfde verhou ding - 64,5 procent - tekent zich af bij het aantal sterfgevallen. Terwijl uit testen van de GGD's blijkt dat mannen en vrouwen even vaak het virus oplopen. Het sterfteverschil is volgens Marcel Olde Rikkert, hoogleraar geriatrie aan het Radboudumc, te verklaren door een combina tie van factoren: lichamelijke verschillen, gedrag en leefstijl. Om met het laatste te begin nen: mannen nemen meer risi co's. Ze roken en drinken meer. Sigaretten en drank tasten hart en bloedvaten aan, waardoor het lichaam de gevolgen van het coronavirus minder goed kan opvangen. Roken vermindert bovendien de functie van de longen. Wanneer corona huis houdt in de longen, herstellen deze minder goed en komt er minder zuurstof in het bloed. Een rokende coronapatiënt staat dus met 2-0 achter. Man-vrouwverdeling X 300 E Er is ook een evolutionaire verklaring voor het sterfte- verschil. Vrouwen hebben waarschijnlijk een sterker im muunsysteem dan mannen. Het vrouwelijk geslachtshor moon oestrogeen zou bescher mend werken, terwijl het man nelijke testosteron een snellere veroudering van het immuun systeem zou veroorzaken. Die theorie is onder meer ge baseerd op een Amerikaanse dierenstudie uit 2017. De onder zoekers haalden de eierstokken weg bij muizen en zagen dat de vrouwtjes hierna veel minder weerstand hadden tegen Sars, het broertje van het huidige co ronavirus. ,,Door de evolutie- druk, duizenden jaren geleden, hebben vrouwen hoogstwaar schijnlijk een beter immuun systeem gekregen. Voor de voortplanting en het opvoeden van het nageslacht is het be langrijk dat zij langer leven. Daar lijken grootmoeders, die nu Covid-19 krijgen, profijt van te hebben.'' Vrouwen worden gemiddeld 83 jaar, drie jaar ou der dan mannen. Maar ook ingesleten gedrag speelt mogelijk een rol, zegt Olde Rikkert. Uit eerdere stu dies blijkt dat vrouwen sneller naar de huisarts stappen met gezondheidsklachten. Mannen schuiven die vaker voor zich uit onder het mom van 'het gaat nog wel'. ,,Mannen hangen graag de stoere jongen uit. Dat diepgewortelde gevoel begint al in de puberteit, waarin jongens onderling strijden wie de sterk ste is. Het resulteert erin dat mannen een hogere sterfte la ten zien bij acute ziekten. De dokter ziet hen pas wanneer de klachten ernstig zijn. Dan kan het ook sneller afgelopen zijn." Dat zou ook kunnen verkla ren waarom nu meer mannen in het ziekenhuis belanden, denkt de Nijmeegse hoogleraar. ,,Het zou me ook niet verbazen als mannen iets gemakkelijker omspringen met de maatrege len van de overheid, zoals thuis blijven en afstand houden. Het zit in hun genen om de sterke jongen te willen spelen." Olde Rikkert benadrukt dat we nog te weinig van het virus weten om het sterfteverschil precies te duiden. IN QUARANTAINE Er is een heerlijk verhaal van Kees van Kooten waarin hij schrijft dat de belangrijkste taak van de jonge vader is om de remsporen van zijn kroost uit de wc te plassen. Ik moet er vaak aan denken als ik die kunst beoefen, waar ik na vier kinderen inmid dels zeer bedreven in ben. Een van de weinige dingen waarvan je als man zeker weet dat je er beter in bent dan je echtgenote. Dergelijke absolute waarheden in de man-vrouwverhoudingen zijn er in het huiselijk verkeer niet zo veel. En aangezien onze huise lijkheden deze quarantainetijd immens zijn gegroeid, worden we meer dan ooit op onze essentiële kwaliteiten en onzekerheden teruggeworpen. Stabiele factor Het is bij ons dus vermoedelijk net als bij u thuis. Ik beschouw mijzelf als de emotioneel stabiele factor (mijn vrouw noemt dat KIL). Zij noemt haar emotionaliteit gevoel (en dan houd ik wijselijk mijn mond). Onze taakverdeling tij dens de quarantaine kristalliseert zich langs die lijnen uit. Ik probeer de kinderen af en toe op te voeden, zij brengt ze warmte. ik kook stamppot met worst, want daar zitten vitamines in; zij doet aan taco's, want dat is behalve lekker ook leuk voor de kinderen. Ik heb ongeduld, zij vergeet de tijd met hen. Zij begint een knuffelgooi- gevecht, ik ruim de knuffels op. Zij speelt toneel met ze, ik lees ze voor. Zij doet de school 's och tends, want dat kan ze opbrengen. Ik beheer de kids 's middags ter wijl ik wat vluchtige hangouts doe en zij werkt. Oubolligheden U weet misschien inmiddels hoe dit stukkie tot stand komt. Ik schrijf een proeve, mijn vrouw haalt de oubolligheden eruit, gooit er wat intelligents (EN GRAPPIGS) in en dan maak ik het af met een snufje zout. Het is dus niet omdat ze meekijkt (wacht, ik stuur haar nu even de kamer uit), maar zij is Ik heb ongeduld, zij vergeet de tijd als ze met de kinderen is de beste. Als ik die kids alleen zou hebben tijdens zo'n crisis, ik werd gek. Zij misschien ook bij tijd en wijle en waarschijnlijk intenser, maar ze zouden in die gekte zoveel meer lol hebben. Het gaat vast niet overal langs zulke man-vrouw- lijnen. Ongetwijfeld zijn er man nen die nu juist de geduldigste, warmste, creatiefste pilaar in huis zijn, en koppels waarbij het vol strekt gelijk opgaat. Maar voor zover ik vrouwen ken (en laat ik eerlijk zijn, ik heb er vele gekend): ik verwed er mijn hele voorraad kast om dat het de vrouwen zijn die ons door crises heen helpen. zaterdag 28 maart 2020 TT~J Veel ouderen moeten het in deze tijd stellen zonder bezoek. Om de bewoners van verzorgingshuis Theresiahof in Bornerbroek, bij Almelo, een beetje op te vrolijken, gaven Paul Gelen en zijn dochters Suzan en Manon van Stichting Goal een miniconcertje op ver schillende plekken rond het verzor gingscomplex. En hun liedjes waren niet aan dovemansoren gericht. De bewoners zongen uit volle borst mee met een speciale versie van Samen zijn van Willeke Alberti en het vrolijke Meisjes met rode haren van Arne Jansen. De drie muzikanten trokken daarop verder naar Borne om daar een concert te geven. En de komende tijd zetten ze hun initiatief door. FOTO'S ROLF HENSEL Mannen worden harder ge troffen door het coronavirus dan vrouwen. Ze belanden niet alleen vaker in het zieken huis, er overlijden ook bedui dend meer mannen. Macho gedrag en testosteron lijken een rol te spelen. Besmet Opgenomen Overleden 5000 4000 2000 400 1500 3000 200 1000 2000 1000 c CS 5 0 500 5 ra 0 100 0 E L_ 0 0 Gemelde besmettingen naar leeftijd. Aantal 500 250 Frank Jm Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9