'Ik heb mijn vader verweten dat hij altijd leraar Engels is gebleven op de lts in Horst' logen. Ik associeer dat woord met heel an dere zaken dan praatprogramma's. Maar het is nu eenmaal een geliefd onderwerp om over te schrijven.'' ,,Voor die vraag hebben we heel goede specialisten in Nederland: recensenten." ,,Het past me als een handschoen." ,,Ik heb even geaarzeld, omdat ik dacht: is het niet te vroeg? Ik was ook nog niet klaar met mijn boek. Maar de eindredacteur die me belde deed dat heel slim. Ze zei: we heb ben Frans Timmermans in de uitzending. Het begon meteen te gisten in mijn hoofd. Ik realiseerde me dat ik nog steeds verliefd ben op dit vak. Al zie ik ook de ironie van de omweg die ik heb genomen om terecht te komen bij een programma waar ik precies kan doen waar ik goed in ben.'' ,,Een van de indrukwekkendste gesprekken in het boek. Voor hem was het, nadat het was gebeurd, bijna niet meer mogelijk om interviews te maken met mensen die zich beklagen over kleine dingen. Dat heeft me enorm getroffen. Bij mij is een televisieprogramma niet gelukt. Soit. Dat hoort erbij. Maar wat hem is over komen... Dat zijn de echte drama's die je leven veranderen.'' ,,Dat zegt hij zelf.'' ,,Ik zou mijn tegenslag niet met die van hem willen vergelijken. Ik ben gaan wandelen omdat ik af wilde van de hectiek en de on gewenste aandacht. Maar iedereen in mijn omgeving is gezond, ik ben niets verloren. Ik kan nog steeds doen waar ik goed in ben.'' ,,Als je bedoelt of ik weer wil wonen waar ik vandaan komt: nee.'' ,,In die zin is het een zelfonderzoek geweest. Ik had nooit in Nederland gewandeld en ik was nooit terug geweest naar de gebieden waar ik als kind veel kwam. Ik ben er nu ge weest met een van de leukste mannen van Limburg, zo niet van Nederland: Jack Poels, de zanger van Rowwen Hèze.'' ,,Wat ik vroeger niet begreep. Hoe kan dat? Er gebeurt daar niets. Ik hou van het gebied, maar ik wilde door. Ik was nieuwsgierig en wilde van alles meemaken. Ik had niet de indruk dat ik daar als journalist mijn werk kon doen. Hoe kun je daar nou je hele leven blijven wonen? Maar wat blijkt? Jack is net terug uit Japan. Daar ben ik nooit geweest. Hij doet van alles, alleen is zijn vertrekpunt altijd het dorp America.'' ,,Er is iets bijgekomen: die wandelingen door Nederland. Weet je wat het is: ik vind het als journalist leuk om andermans ver halen naar boven te hengelen. Daar hoefje niet heel ver voor te gaan. Als RTL Late Night was gelukt, was ik nooit aan die wan delingen begonnen. En als ik niet aan die wandelingen was begonnen, was ik er nooit achtergekomen hoe mijn oom, keurmeester in een slachterij, een varkenshart meenam naar de cardioloog om te zien of de man wist waarover hij het had. Hij had een hart infarct gehad. Stress op zijn werk, zei hij. 'Gelukkig ben jij daar net aan ontsnapt.' Dat zijn de verhalen die je hoort als je met je familie op stap gaat in de natuur.'' ,,Ik ben te oud om mezelf nog te verande ren. Wat ik wel zoek is een betere balans. Niet alleen bezig zijn met mijn werk. Maar als ik een goed verhaal tegenkom, dreigt toch vrij snel de obsessie. Daar doe ik niks tegen. Een vriend zei: veel mensen vluch ten voor hun afkomst en vertrekken naar het buitenland, maar het omgekeerde is ook waar. Als je uit een leuk gezin komt, geeft dat je de kracht het avontuur te zoeken.'' ,,Ze hebben in elk geval gezegd dat het fijn was dat het afgelopen was met RTL Late Night, hahaha.'' ,,Dat is zo. Ik was anderhalfjaar lang thuis, zonder er te zijn. Dat is geen goed idee.'' ,,Ja. Toen ik twintig was en mezelf nog moest bewijzen, heb ik hem voor de voeten gegooid dat hij niet ambitieus genoeg was. Dat zou ik nu nooit meer zeggen.'' ,,Wat? Het omgekeerde?'' Misschien wel. ,,Wat dat betreft is het afgelopen jaar een goede correctie geweest. Ik heb nog nooit zoveel tijd doorgebracht met mijn gezin.'' ,,En louterend. Helend en louterend.'' Wat vindt u van de huidige talkshows? U bent nu zelf te zien bij Buitenhof. Doet het u goed om weer terug te zijn op televisie? In Wandellust heeft u het met journalist Caspar Janssen over het verlies van zijn dochter. U schrijft dat hij is gaan wandelen om te ontsnappen. Hoe zit dat met u? U vraagt hem of hij terugverlangt naar het paradijs van zijn jeugd. U schrijft anders met opvallend veel liefde over de Limburgse Peel. Die er altijd is blijven wonen. Hebt u iets gevonden dat u kwijt was? Gaat u het nu allemaal anders doen? Voelden uw kinderen (van 11 en 13) zich door uw dadendrang zich wellicht tekortgedaan? Ik kan me voorstellen dat ze stonden te applaudisseren. U heeft uw eigen vader vroeger verwe ten altijd leraar Engels te zijn gebleven op de lts in Horst. Uw kinderen gaan u later vast ook van alles verwijten. Dat kan helend zijn. Wandellust verschijnt bij Prometheus (€20). ZATERDAG 28 MAART 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93