'Nooit iets proberen waarvan je niet weet wat de afloop zal zijn: dat is pas erg' Deze maand een jaar geleden kwam er een einde aan het grote commerciële avontuur van de gelauwerde televisie journalist TWan Huys bij RTL Late Night. Opeens was de nieuwsjager zelf het nieuws en lag er midden in de nacht in de bosjes voor zijn huis een fotograaf om het ultieme plaatje te maken van de afgang. ,,Ik had in mijn carrière nog nooit iets meegemaakt wat niet zo goed lukte,'' zegt Huys. Het zondagskind, Amerikacorres- pondent, succesvol presentator van pro gramma's als Nova, Nieuwsuur en College Tour, was zichzelf tegengekomen. Wandelen is het beste medicijn, wist de Griekse arts en wijsgeer Hippocrates al. Huys voegde de daad bij het woord, nam fa milie, vrienden en bekenden op sleeptouw en schreef er een boek over: Wandellust. ,,Je bent niet de eerste die dat zegt.'' ,,In het boek spreek ik met Caspar Janssen, de wandelschrijver van de Volkskrant. Die zegt: vroeger was wandelen niet sexy en nu wel. Maar ik wandel mijn hele leven al, daar schaam ik me niet voor.'' ,,Ik haat apparatuur als ik wandel. Je moet gewoon niks bij je hebben als je buiten bent. Ik heb een groep vrienden met wie ik ren. Iedereen heeft zo'n horloge dat alles bijhoudt. Behalve ik. Daar krijg ik alleen maar stress van.'' ,,Zeker, zolang het nog mag van het RIVM. Ik kan het iedereen aanraden die thuis te gen de muur opvliegt. Maar ga vooral niet allemaal tegelijk en zoek een rustig gebied op, zodat je afstand kunt houden. Dit is het ideale seisoen: alles staat in de knoppen en je hoort een oorverdovend gekwetter. In het vogelparadijs wordt al volop gebaltst en gepaard! Afgelopen week liep ik nog in de Mariapeel in de zon, heel bevreemdend. De natuur doet niet aan lockdowns, het lijkt voor even alsof er niets aan de hand is in de wereld.'' ,,Hahaha. Ja.'' ,,Nee, dat klopt. Zeker niet. Ik heb een wan deling gemaakt met prinses Irene. Die is heel openhartig geweest over haar verhou ding met bomen en met de natuur en is er hard om uitgelachen. Dat is een kras op haar ziel. Nu is het heel gewoon. Je wilt het vast niet geloven, maar onderweg kom ik heel veel mensen tegen die even hun armen om een boom slaan.'' ,,Tiengemeten. Het is niet zo'n superieur wandelgebied als Terschelling of Zuid Limburg en ik had er nog nooit van gehoord; het is een eiland in het Haringvliet. Dat vond ik te gek: dat je op zo'n postzegel als Nederland toch nog een onbekend gebied kunt treffen. Ik heb tijdens mijn correspon dentschap gelopen op Hawaï en op Block Island, maar dit had ik wel eerder mogen doen. Nederland is krankzinnig mooi. In de praktijk was dit project nog honderd keer leuker dan ik had bedacht op papier.'' ,,Dat is absoluut zo. Als het goed is loop je in mooie gebieden en - heel verrassend - in Nederland is het bijna altijd goed weer. Ik heb vrijwel alles in de zon gelopen. Alleen al de zuurstof zorgt ervoor dat je beter func tioneert. Het leuke is ook: als je onderweg met iemand praat ,,Ja, dat verhoogt de kwaliteit van de con versatie. Je spreekt veel vrijer als je niet ziet hoe de ander reageert op wat je zegt.'' ,,Je raakt aan een idee waar ik mee speel. Er is een BBC-journaliste die een wandel programma maakt op de radio.'' 'Er moest kennelijk eerst iets misgaan in mijn professionele bestaan,' schrijft Huys. 'Een harde klap maakte plotseling ruimte en tijd voor deze lange wandelingen.' ,,Ik was wel even in de war, vooral vanwege de publieke aandacht. Ik was gewend mijn werk te doen en te worden afgerekend op wat ik deed, niet op wie ik persoonlijk ben.'' ,,Op die vraag zijn vele antwoorden moge lijk. Het lastige is alleen: ^k weet het niet precies. Natuurlijk heb ik me afgevraagd wat er is gebeurd, maar ik kwam al snel tot de conclusie dat dat niet zo zinvol is. Mis schien is het een karakterdefect, maar ik ben vooral benieuwd naar het volgende dat ik ga doen.'' ,,Ik ben gevallen voor het avontuur. Ik mocht voor de commerciële televisie een journalistiek programma maken.'' ,,Ja.'' ,,Als de kijkcijfers niet in orde zijn, ver dwijnt de carte blanche. Zo gaat dat.'' Verrassend. Twan Huys in een rode jopper door bos en hei. Heeft u ook zo'n stappenteller? Helpt wandelen u ook om de stress rond het coronavirus te beteugelen? Trekt u er zelf juist nu veel op uit? Ik las dat u een eik heeft geknuffeld. Best een ontboezeming." Dat zou u vroeger nooit zo hebben opgeschreven. Wat was uw favoriete wandeling? Hersenonderzoeker Shane O'Mara beweert dat je van wandelen een beter humeur krijgt. Kijk je alletwee dezelfde kant op. U zou het eens op tv moeten proberen. Hoe hard was die klap? Wat ging er mis bij RTL? U schrijft dat u zich heeft laten verlei den. U schrijft ook dat u carte blanche kreeg. Maar dat kreeg u niet. Neemt u iemand iets kwalijk? ,,Nee.'' Ook uzelf niet? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90