CORONAVIRUS 8 NIEUWS Volle ziekenhuizen, veel sterfgevallen, maar geen 'intelligente lockdown' I Er wordt in deze tijden vaak verwezen naar de griepgolf van 2018: toen gingen er toch ook veel mensen dood? Klopt, maar die situatie was wel anders dan de huidige coronacrisis. De Brabantse ziekenhuizen liggen vol, honderden geplande operaties worden afgezegd om plaats te ma ken voor acute patiënten. Vanuit ziekenhuis Bernhoven in Uden worden patiënten naar buiten Bra bant verplaatst. Zorgpersoneel draait dubbele diensten. ,,De situa tie is ernstig'', zegt een woordvoer der van het Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg. ,,Zo erg hebben we het nog nooit meegemaakt", stelt het Gelre- ziekenhuis in Apeldoorn. De quotes komen uit februari 2018. In dat jaar werd Nederland tot eind april geteisterd door een griep epidemie. De cijfers van toen, vol gens het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM): 16.000 ziekenhuisopnamen en een oversterfte (meer sterfgevallen dan gemiddeld) van 9444 mensen in achttien weken tijd. Het hoogtepunt in 2018 lag in de tweede week van maart, met 4092 sterfgevallen. Die mensen stierven lang niet allemaal aan de griep, maar het waren wel veel meer doden dan gemiddeld. De laatste keer dat er in één week meer doden vielen was in januari 1945, tijdens de Hongerwinter. Er waren meerdere oorzaken voor het grote aantal doden in 2018. Zo bleek het jaarlijkse griepvaccin slecht opgewassen tegen het virus. Daarnaast was de winter van 2018 erg koud (er woei een ijzige wind, die we de Siberische Beer noem den), wat tot meer sterfte onder ouderen leidde. Toch was er in 2018 geen 'intelli gente lockdown', cafés, winkels en scholen bleven open. Wat maakt de corona-epidemie van nu anders dan die eerste maanden van 2018? Volgens het RIVM is ook dit jaar de sterfte 'sterk verhoogd'. Van 12 tot 18 maart zijn 3233 sterfgeval len gemeld, gemiddeld sterven in deze tijd van het jaar tussen de 2727 en 3040 mensen. Actuelere totaal cijfers zijn er nog niet, maar giste ren werden 112 coronadoden op één dag gemeld, de meeste tot nu toe. Heftiger symptomen Daarnaast kunnen de symptomen van dit virus veel heftiger zijn dan bij een gewone griep, melden pa tiënten. En er zijn coronapatiënten die 'drie weken lang aan de beade ming liggen', zegt Diederik Gom- mers, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Intensive Care (NVIC). Is de druk op de in tensive cares nu hoger? ,,In 2018 lag de ic propvol en daar door moesten we operaties uitstel len. Maar dat is niet te vergelijken met nu'', aldus Gommers. ,,Nu heb ben we al 20 procent meer bedden binnen de ic moeten neerzetten. Vooral Brabantse ziekenhuizen hebben nu operatiekamers of uit- slaapkamers in gebruik als ic, dat hebben we in eerdere griepperio- des niet gedaan.'' Het verschil blijkt uit de cijfers van de stichting Nationale Inten sive Care Evaluatie: tijdens de epi demie in 2018 lagen er op het hoog tepunt 350 patiënten met ademha lingsproblemen op de Nederlandse ic's. Nu zijn dat er al 761. Nog een verschil: doordat Covid- 19 nieuw is, is niemand beschermd. Coen Berends van het RIVM stelt dat reguliere griep zich minder snel verspreidt 'doordat veel mensen enige afweer hebben. „Natuurlijk of door een vaccin (een griepprik, red). Bij het coronavirus heeft nog niemand afweer. Het virus grijpt dus snel om zich heen. Als je niets doet, liggen de ziekenhuizen - en vooral de ic's - in korte tijd overvol. Dat proberen we te voorkomen.'' Ook volgens huisarts Jako Bur gers van het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) is corona niet te onderschatten. ,,Dit is een ernstig beeld. Ik denk dat er meer doden vallen dan in 2018. Dit virus is geen fijne manier om dood te gaan.'' Socioloog Tanja Traag van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vreest dat we nog maar aan het begin staan. ,,Het kan bij een griepepidemie een tijd duren voor dat de sterfte toeneemt. In 2018 werd de piek van de sterfte pas in de dertiende week bereikt. Wat men sen niet moeten vergeten is dat die ruim 9400 extra sterfgevallen in de griepgolf van toen vielen in een pe riode van achttien weken. Dat zijn dus gemiddeld 75 sterfgevallen per dag. Dat is vergelijkbaar met of lager dan de sterfgevallen aan corona de laatste dagen. We weten alleen niet of die aantallen doorzetten.'' Noord-Brabant Een echte vergelijking tussen de griepgolf van 2018 en de corona epidemie kan dus pas over enkele maanden worden gemaakt. Zeker wat betreft het aantal doden. Een overeenkomst tussen corona en de 'gewone' griep van 2018 is wel dat ze allebei fors huishouden in Noord-Brabant. Demograaf Jan Latten: ,,Na de carnaval is de griep- golf altijd meer geconcentreerd in Brabant en Limburg. Hossen hoort erbij en bij het zingen komt er ook wel wat sputum naar buiten. Bij 1,5 meter afstand houden is het toen zeker niet gebleven!'' Luchtwegen 2019 zaterdag 28 maart 2020 De griepgolf van 2018? Ook erg, maar wel anders Marcia Nieuwenhuis Cyril Rosman Rotterdam Bij mensen die acuut last hebben van de luchtwegen, blijkt corona steeds vaker de boosdoener. 280320 BRON: RIVM, NIVEL Influenza, RSV, rhino- of enterovirus Corona (Covid-19) 2020 Aandeel positieve tests 100% 75% 40 weeknummer 52 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8