Zo leest u de digitale versie van uw krant 2? CORONAVIRUS 7 Profiel zaterdag 28 maart 2020 Hij is het 'kompas' waar het kabinet op vaart. Jaap van Dissel van het RIVM speelt een hoofdrol in de coronacrisis. Maar wie is hij? Ooit groef hij overleden kolonisten op, puur uit nieuwsgierigheid. Tobias den Hartog Bilthoven igenlijk is het stomtoevallig dat Jaap van Dissel nu 's lands voornaamste coro nabestrijder is. Tijdens zijn studie geneeskunde in Lei den nam hij een telefoontje aan dat niet voor hem bedoeld was. Het bleek een hoogleraar van de afdeling infectieziek ten die een vakantie-assistent zocht. Van Dissel zei weifelend 'ja'. ,,Op het moment dat ik ermee bezig ging, fasci neerde het.'' Het onderzoeken, dat zat er al langer in. Krap 13 jaar was Van Dissel toen hij in zijn ouderlijk huis in het Noord-Hol landse Bakkum een paar potten naar de kelder versleepte. Hij wilde er bonen in laten groeien. De ene pot gaf hij water, de ander koffie, een derde ketchup. ,,Puur om te zien wat er zou gebeu ren'', herinnerde zijn zus zich onlangs. De jonge Jaap heeft dan net bij schei kunde zijn eerste proefjes mogen doen. En dat wil hij thuis ook wel eens probe ren. ,,Dat is Jaap ten voeten uit: een on derzoeker", zegt een RIVM-collega. Die nieuwsgierige aard heeft Van Dissel sindsdien nooit verlaten, weten intimi. ,,Als Jaap een onderwerp vast pakt, gaat hij er voor 200 procent voor'', vertelt oud-collega René de Vries. Inmiddels is professor doctor Jaap van Dissel (1957) dé raadgever van het kabinet als het gaat om het bestrijden van corona. Als directeur van het Cen trum Infectieziektebestrijding (CIb) van het RIVM adviseert hij welke maat regelen noodzakelijk zijn. Voorgrond Van Dissel is daardoor voor het eerst volledig op de voorgrond sinds hij die baan in 2013 van Roel Coutinho over nam. Na '25 jaar op de afdeling infectie ziekten' van het Leids Universitair Me disch Centrum was de hoogleraar in terne geneeskunde 'wel eens aan iets anders toe', zei hij bij zijn aantreden. Iets bestuurlijks, iets politiekers. En dat werd het. Wat heet. Premier Rutte noemde hem 'het kompas' waarop het kabinet vaart. Bekenden schetsen hem als een 'be dachtzame' man. Intelligent, maar 'geen wereldvreemde professor'. Hij kan organiseren, klinkt het. Doet een stap naar voren als dat nodig is. Jaap van Dissel directeur Centrum Infectie ziektebestrij ding RIVM Als Jaap ergens zijn tanden in zet, gaat hij ervoor -René de Vries, emeritus hoogleraar Misschien is hij niet zo'n gemakkelijke spreker als Coutinho was, zegt men in medische kringen, maar wel iemand 'met gezag'. ,,Als Jaap het woord neemt, zijn mensen geneigd te luisteren.'' Al is hij niet van de boude uitspraken, maar van de onderbouwde stelling, vindt een RIVM-collega. Bij zijn toelichtingen aan de Tweede Kamer valt op hoe voorzichtig hij for muleert: meer wetenschapper dan be leidsmaker. ,,Wat we nu weten is dat klonk het. En: ,,We kunnen alleen maar met zekerheid zeggen dat..." Vasthoudend Want bovenal is Van Dissel specialist, onderzoeker voornamelijk. Van de in telligente, nuchtere en vasthoudende soort, vindt René de Vries. Net voordat Van Dissel aan z'n huidige baan begon, 'trokken ze samen door de jungle'. Emeritus hoogleraar De Vries deed acht jaar geleden studie naar nooit op gehelderde sterfgevallen door een in fectieziekte in Suriname in 1845. Daar was plots een clubje kolonisten overle den. Tyfus, vermoedde De Vries. ,,Maar Jaap dacht dat het anders was.'' En Van Dissel had een opmerkelijk plan: laten we ze opgraven en het via dna-onderzoek bekijken. ,,Ze hadden in die tijd dna-onderzoek gedaan op Toetanchamon. Dus als ze konden kij ken hoe een 3300 jaar oude mummie was overleden, moest een stel kolonis ten van pas anderhalve eeuw geleden niet moeilijk zijn, claimde Jaap.'' Dus banjerde het tweetal niet lang daarna, gewapend met gps-systeem ('want Jaap is gek op snufjes'), over de Surinaamse begraafplaats. ,,Hij had al les voorbereid in de weekenden en avonden. Als Jaap ergens zijn tanden in zet, gaat hij ervoor. Dan is hij een puz zelaar, een speurneus.'' Bloedserieus in zijn werk, weet De Vries. ,,Maar hij heeft een goed gevoel voor humor." Zo kan Van Dissel hele strofes uit de absurdistische komedie Fargo debiteren. En met kerst hangen er op zijn werkkamer gezellig lampjes, vertelt Hans van Vliet, die een deur ver der huist bij het RIVM, als programma manager van het rijksvaccinatiepro gramma. ,,Jaap is geen grijze muis.'' De fascinatie voor infectieziekten draagt hij ook uit. Tegenover de werk kamer staat een kastje vol snuisterijen zoals oude vaccinpotjes en antieke spuiten. ,,Bij ieder voorwerp heeft hij een mooi verhaal.'' Zo kan Van Dissel met smaak het verhaal vertellen van Mary Mallon. Die was als Ierse immigrant een gevreesde verspreider van de buiktyfus in de Verenigde Staten, rond 1900. Als drager had ze geen symptomen, maar was ze wel be smettelijk. Als kok infecteerde ze 47 mensen, van wie er drie stierven. ,,Typhoid Mary, tyfus-Mary, werd ze genoemd. Dat hele verhaal kan Jaap dromen, dat heeft hij helemaal uit geplozen'', weet Van Vliet. Viroloog Ab Osterhaus zag die passie jaren later nog, toen ze samen onderzoek deden naar het marburg virus, de voorloper van ebola. Hij leerde hem kennen als een 'integere man', een goede arts, loyaal en be trokken. Osterhaus zei deze week wel, tegen de adviezen van Van Dis sel in, dat er een lockdown moest komen. ,,Je kunt als wetenschappers immers van mening verschillen. Maar zijn optreden naar buiten is goed, daar wil ik niets aan afdoen.'' Nog even over die opgravingen van de kolonisten in Suriname. Wat de fatale infectie was geweest in 1845 ontdekten ze niet. Maar Van Dissel kreeg wel gelijk: het was met tyfus geweest. Online kunt u ons in alle omstandigheden blijven volgen. Op uw computer, laptop, tablet of telefoon kunt u ook de papieren krant digitaal lezen. Oa naar pzc.nl/digitalekrant of download de app 'PZC Digitale krant' in de app store. PC uffleur van Rutte is 'puzzelaar' van de infectiewereld ai¥>gi koste wat kost behouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7