Levenslessen van opvoedcolumnisten Het afgelopen anderhalf jaar maakten Alex van der Hulst, Hanneke Hendrix en Nynke de Jong wekelijks een opvoedcolumn voor deze bijlage. De komende weken blikken ze terug op die periode en delen ze hun ervaringen over deze verwarrende tijden. Vandaag aflevering 1, waarin Alex hardop twijfelt of hij wel zo'n goede thuisleraar is. Er wordt galgje gespeeld en giechelend tikken ze het woord drol in het chatvenster 27 Onder de titel Lekker Makkelijk begon nen we anderhalf jaar geleden met een column over opvoeden. Over twee weken stoppen we ermee. Met die column dus, opvoeden schijnt nooit helemaal te stoppen. Toch was het een aparte titel, want als er iets niet lekker makkelijk is dan is het wel opvoeden. Het is niet alleen vreselijk moeilijk, je weet nooit of je het goed doet en kinderen zijn bij uitstek schepseltjes die vanzelfsprekende dingen heel lastig kunnen maken. Makkelijker wordt het wel, merken we nu onze twee dames 4 en 8 zijn. Als vrienden net ouders zijn geworden en enigszins wanhopig of dodelijk vermoeid vragen of het echt makkelijker wordt, is het altijd fijn dat geruststellend te bevestigen. Dat dit in ministapjes gaat en je de grootste verschillen pas ziet als ze na vier jaar naar school gaan, vertel ik pas als ze er expliciet naar vragen. Onze basis schoolkinderen doen inmiddels talloze dingen zelf, laten ons af en toe uitslapen en verbazen ons geregeld hoe snel ze opgroeien. We komen er in deze weken plots achter. Het rondwarende virus kluistert ze aan huis en maakt van ons thuisonderwijzers. Iets wat we nooit ge ambieerd hebben en waar we niet voor in de wieg zijn gelegd. Al hebben we niks te klagen met twee gemotiveerde dames. Ik hoor ook verhalen van mensen met pubers die als mokkende vaatdoeken over de bank hangen. Onze dames kunnen niet wachten tot het negen uur is en het zelfgemaakte schema ingaat. De vijfdeklasser heeft een hele lijst taken meegekregen en zet zich ijverig aan het schrijven, lezen en rekenen. Dat rekenen is inmid dels van een niveau dat mijn hersenen bij het nakijken beginnen te kraken. In theorie kan dat niveau nog tien jaar stijgen. Benieuwd hoe lang we nog van nut kunnen zijn. Het is overigens bemoedigend te merken dat ze beter spelt dan de gemiddelde boze facebooker. De kleuter mag wat meer spelen, maar wil zo veel leren dat deze quarantaine niet te lang moet duren, want in dit tempo zit ze over een maand staart delingen te maken. Zo heeft ze Squla ontdekt, de onderwijssite waar het hele land de hoop op heeft gevestigd. Dat is te merken aan het aantal keren dat de site eruit ligt door het massale dataverkeer. Tot zover de positieve verhalen. Minder fijn is dat de dames bij een lastige som, een ingewikkelde op gave of een ander obstakel kermend over de grond rollen. Op de vraag of ze op school ook zo omgaan met moeilijkheden, krijgen we voorlopig geen antwoord. Ook verdoen we ontzettend veel tijd aan gesprekken over de procedures. Wanneer doen we wat van het lijstje? Als iets vijftien minuten gedaan moet worden, hoe houden we de tijd goed bij? Staat het koelkastmagneetje bij het juiste blaadje van het schema dat aan de koelkast hangt? En meer van dit soort vragen. In acht jaar ouderschap wordt pijnlijk duidelijk wat je zwakke punten als ouder zijn. Bij mij is geduld een pijnpuntje, wat deze weken nog eens benadrukt wordt. De kinderen mogen dan bij frustratie over de vloer rollen, ik lig geregeld met mijn hoofd op tafel als een futiliteit enorm wordt opgeblazen. Adem in, adem uit. En dan heb ik het nog makkelijk. Als regelmatig thuiswerkende zelfstandige was ik al lang gewend aan werken terwijl de kinderen van de huiskamer een binnenspeeltuin maken. Wat een ellende als dit allemaal nieuw voor je is. Het leukste in deze ellendige situatie is het videobellen. De klasgenoten van groep 5 blijven met elkaar in contact via onze telefoons en computers. Dat heeft zo zijn beperkingen. Er was deze week een moment dat vier klasgenotes tege lijk probeerden te praten in een WhatsApp- groepsgesprek. Eén grote chaos. Via de computer en de webcam wordt er galgje en Pictionary ge speeld, doen ze samen dans jes en tikken ze giechelend het woord drol in het chat venster. Over enkele jaren kunnen we ze een eigen telefoon niet langer weigeren en zal de oudste steeds vaker haar weg kiezen zonder dat wij weten wat ze doet. Precies wat puberouders altijd zeggen: het wordt makkelijker, maar je krijgt er meer zorgen voor terug. Voor alsnog genieten we nog even van lekker makkelijk en weinig zor gen. Alhoewel, zorgen zat deze weken, maar dat is hopelijk over een tijd voorbij. GO ZATERDAG 28 MAART 2020 Volop pijnpuntjes in acht jaar ouderschap Met Nynke de Jong en Han neke Hendrix maakt Alex van der Hulst (42), vader van dochters van 4 en 8 jaar, de opvoedpodcast Ik ken iemand die. Volgende week blikt zijn collega Hanneke Hendrix terug op het afgelopen ander half jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75