Latten in plaats van verven TT Klusvrouw Hieke Grootendorst 25 Nieuw op Tinder: je kunt swipen tot ver over de landsgrenzen LEKKER LUISTEREN EN LEZEN Nee, zelfisolement en vakantie zijn twee verschil lende zaken. Wat ze gemeen hebben, is dat het uitgelezen momenten zijn om de lees- en luisterhonger te bevredi gen. De bibliotheken zitten op slot, maar de LuisterBieb- app is open en heeft het nog nooit zo druk gehad. Tijdelijk zijn er gratis luisterboeken voor jong en oud, van sterke verhalen tot non-fictie, en vooral: ook voor niet-leden. Op bol.com zijn ondertussen »OPJACHT Normaliter moet je er meters voor maken, maar dankzij een update komen de digi beesten van Pokémon GO nu gewoon bij je op bezoek en kun je ze vanuit de luie stoel vangen. Het is dan wel zaak om in de appstore op 'werk bij' te klikken. Een andere app die door quarantaineperikelen zijn bestaansrecht bedreigd ziet, is Tinder. Een spannende date en 1,5 meter afstand gaan niet per se fantastisch samen. Als troost laat Tinder alle gebruikers gratis verder kijken dan de directe leef omgeving en kun je tot 30 april naar hartenlust swipen tot ver over de landgrenzen. Je hebt er niets aan, maar het schijnt heel vermakelijk te zijn. Van Gogh Museum HET CONCERT GEBOUW en aantal kinderboeken te halen voor het symbolische bedrag van 1 cent. Liefhebbers van podcasts worden op hun wenken bediend door NPO Radio 1. Die zender lanceert sinds begin deze week elke dag een nieuwe podcasttitel, met onder andere het spannende Cokevissers en de persoonlijke herinneringen van Koost Pos- tema in Koos in de oorlog. Te beluisteren via nporadio1.nl en in de NPO Radio 1-app. STILTE OP DE SET! Genoeg kijkvoer geconsumeerd? Dan is wellicht de tijd aange broken om zélf wat moois te scheppen. Scenarioschrijver Willem Bosch (van o.a. Penoza en Baantjer: het begin) slingert elke dag een nieuwe video op Facebook als WMB Film, waarin hij mensen helpt met hoe je precies een film op papier zet, vragen beantwoordt en samen met de volgers een script produceert. Grappig én leerzaam. Voor het maken van een animatiefilm zijn doorgaans drie ingre diënten vereist: geduld, geduld engeduld. Dat biedt kansen, in onze huidige situatie! De acteurs haal je desnoods van zolder (lees: leg0- figuurtjes) en het wemelt van de handige hulpjes. Een prima app die door veel profs wordt gebruikt is Stop Motion Studio Pro (6 euro voor Apple, 5 voor Android). »TIJD VOOR MUZIEK Zin en tijd om je te ver diepen in (muziekstro mingen? VPRO's 3voori2 biedt onder de noemer Homescooling muziek colleges over videoclips, grungemuziek en Neder landse hiphop. Andere koek: Het Concertge bouw trakteert, samen met dertien Europese concertzalen, elke dag om 20.00 uur op Face- book op live-uitvoerin gen; van een eerbetoon aan Maria Callas tot een pianoconcert van Liszt, en jazz uit Boedapest. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een lattenwand maken. Kiezen Zwevend Licht of donker Demontabel En dan nog dit ©KOKEN \©eten GO ZATERDAG 28 MAART 2020 Zelfs tijdens een totale lockdown kan de jacht op Pokémon ongestoord doorgang vinden. Amsterdam Natuurlijk kun je een wand verven of een nieuw behangetje geven. Veel mensen vinden dat al heel wat. Maar wat als je meer uit het leven wilt halen? Wat dacht je van een lattenwand? Die is weer helemaal terug. Als je klust, denk je altijd na over de toekomst. Wat als je het straks niet meer mooi vindt? Of als je gaat verhuizen? Dan moet je die leuke latjes van de muur slopen en blijft er een gatenkaas over. Die moet je dan weer egali seren terwijl je daar helemaal geen zin in hebt. Een zorg voor later, hoor ik je denken. Het kan ook zijn dat je ervan overtuigd bent dat iedereen zo'n wand wel mooi vindt, ook de nieuwe bewoners. Wie zal het zeggen? Laten we kijken wat we met latten kunnen doen. Wil je smalle latten, of liever iets bre dere? En hoeveel ruimte wil je tussen de latten? Als je smalle exemplaren kiest, neem dan de breedte van de lat als tus senruimte. Kies je bredere latten, houd dan een smallere tussenruimte aan dan de breedte van de lat, bijvoorbeeld 15 millimeter. Nu ga je de latten op maat maken. Monteer ze zwevend: laat boven én onder een halve centimeter over voor de werking van het hout. Dat geeft ook een mooi diepte-effect. Meet links, midden en rechts en neem als hoogte het gemiddelde daarvan. Gebruik rechte latten uit één stuk. Je kunt spelen met de kleur van de ondergrond en de latjes. Een lichte wand met whitewash heeft een Scandinavi sche uitstraling. Een donkere wand met donker gebeitste latten zorgt voor een oosters tintje. De achterkant van de latten hoef je niet te schilderen, die zie je niet meer terug. Wil je schroeven of kitten? Als je schroeft, wordt de wand demontabel. Schroef dan drie dwarslatten op de wand en schroef daar de latjes op. Ga je kitten? Kies een goede montagekit en bevestig dan eerst één lat loodrecht en laat die drogen. Dan heb je een goede basis om verder te werken. Nog wat losse tips. Gebruik bijvoorbeeld vuren schaaflatten. Zaag op maat met een handzaag. Schuur licht op en werk af. Maak een mal met dwarshoutjes die precies de breedte van de gewenste tussenruimte hebben en gebruik die om de latten op gelijke afstand te plaatsen. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73