Elke plant krijgt ooit een virus voor de kiezen Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Corona voor, corona na, maar laten we de virussen niet vergeten die onze planten aantasten. saskia3281@gmail.com supertante8@gmail.com VIDEOBELLEN VOOR BEGINNERS Hoe werkt het? Een videogesprek begin je door eerst de chat te openen met het contact waarmee je wilt videobellen. Dan tik je rechtsboven in je scherm op het icoontje met de camera en klaar is Kees. kunt videobellen, niet op je laptop of computer. Ook kun je gesprekken voeren met maximaal vier telefoons tegelijkertijd. Het grootste pluspunt is dat je niet meer hoeft te wennen aan een nieuwe app en dat de meeste vrienden en familie al in je contacten staan. Het coronavirus krijgt veel aan dacht. Alsof er geen andere virussen bestaan. De mozaïekvirussen bij voorbeeld, die je bij uiteenlopende planten als tulpen, komkommers en krokussen kunt tegenkomen. In de 17de eeuw, ten tijde van de tulpengekte (toen je een grachten pand kon kopen voor tien tulpenbol len), werden tulpen met gevlamde en gestreepte bloemen gewaardeerd. Het zou nog tot 1928 duren voordat wetenschappers erachter kwamen dat die vlammen en strepen werden veroorzaakt door het mozaïekvirus. Die decoratieve tulpen waren ziek. Als je een veld bloeiende tulpen passeert, zie je soms mensen die met een aandachtige blik langs de tulpen bedden lopen, alsof ze hun horloge verloren zijn. Dat zijn 'ziekzoekers', wier taak het is geïnfecteerde tulpen op te sporen en te verwijderen. Gevlamde tulpen bestaan nog. 'Rembrandttulpen' worden die genoemd, hoewel die beste Rembrandt nooit van zijn leven een tulp heeft geschilderd. Deze tulpen zijn niet ziek, maar door selectie ontstaan. Vaak zijn ze paars met witte vlammen, of geel met rood. Plantenvirussen worden verspreid door dieren die van plantensappen leven en daarom vaak een snuit als een stiletto dragen. De bekendste is de bladluis. Die prikt in een blad of stengel en verspreidt hier mee het virus. Vooral de vliegende bladluis werkt efficiënt. En omdat luizen overal voorkomen, bestaat er geen virusvrije tuin. Vaak tast zo'n virus de plant niet aan, die is dan alleen drager, maar soms gaat de groei van een besmette plant zicht baar achteruit. Dat zie je in de moes tuin: raakt een courgette of een kom kommer door een virus geïnfecteerd, dan wordt het blad een mozaïek van licht- en donkergroene vlekken. Zo'n patroon is aardig om te zien, maar al snel verdort het blad en sterft de plant. Kun je er iets tegen doen? Jazeker. Er zijn courgetterassen in de handel die redelijk resistent zijn en kom kommers worden vaak geënt op een onderstam die weinig virusgevoelig is. Die geënte komkommerplanten zijn niet goedkoop, maar in goede zomers (komkommers houden van warmte) haal je de investering eruit. Sommige tuinplanten worden niet gezaaid, maar gekloond. Dat zijn bijvoorbeeld planten met dubbele bloemen, waarbij de meeldraden in bloemblaadjes zijn veranderd. Geen meeldraden, geen stuifmeel, en dus ook geen zaad. Je kunt zo'n plant alleen vermeerderen door hem te stekken of te scheuren. Daar mee vermeerder je ook het virus waar mee elke plant vroeg of laat te maken krijgt. En als je eeuwenlang kloont, verzwakt die plant. Hier heeft de moderne techniek uitkomst gebracht: veel planten worden nu gekloond via weefselkweek, een methode waarbij virusvrije groei- topjes in een laboratorium verder gekweekt worden. Een soort reageerbuis- plant, dus. GO ZATERDAG 28 MAART 2020 Ome Theo, je moet je microfoon even aanzetten! Hallooo, is daar iemand? ■BSSirap WmÈËamMgm Als je een 2. Tik op het ANDROID ding wordt ge- smartphone tabblad 1. Open Whats- maakt. hebt, dan staat 'Gesprekken'. App op je An- 6. Kijk in de daar vast al 3. Zoek het droid-telefoon camera, houd WhatsApp op. contact dat je (bijvoorbeeld de camera stil Hoe kun je wilt bellen op in Samsung). en voer je daarmee WhatsApp. 2. Tik op het gesprek. videobellen om 4. Tik op het tabblad in contact te videocamera 'Oproepen'. TIP blijven met icoontje. 3. Zoek het Gebruik wifi in familie en 5. De verbin contact dat je plaats van je vrienden? ding wordt wilt bellen op in databundel, dan gemaakt. WhatsApp. bel je gratis. IPHONE 6. Kijk in de ca 4. Tik op het 1. Open Whats mera, houd de videocamera- App op de camera stil en icoontje. iPhone. voer je gesprek. 5. De verbin- Wat zijn de plus- en minpunten? Minpunt is dat je alleen op je telefoon Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71