11 OZCAN AKYOL Strengere aanpak in coronacrisis krijgt steun Nederlanders CORONAVIRUS Tijdelijk anders, welkon 6 Column Tijdens zijn persconferentie stond Mark Rutte soeverein achter het spreekgestoelte, nog steeds onvermoeibaar, en dat terwijl we de grootste crisis bele ven sinds de Tweede Wereldoor log. Tussen neus en lippen door, na een inwisselbare vraag van een journalist, vertelde hij dat het geen zin had om voor dag en dauw wakker te worden: ,,Het is belang rijk om 7,5 uur per nacht te sla pen.'' We zijn twee weken verder en het draagvlak voor de premier lijkt stabiel. Hij maakte indruk met zijn speech en raakt niet in paniek als sterftecijfers even pieken. Natuurlijk, vervelend is dat laat ste wel, dat blijkt uit de reacties van politieke tegenstanders, kriti sche wetenschappers en natuur lijk de rauwdouwers op sociale media die allemaal hobbyvirolo- gen tevens ic-specialisten zijn ge worden. Er wordt een suggestie gewekt, om wat voor reden dan ook, dat ons kabinet moedwillig voor een verkeerd beleid zou kie- zen, met meer doden dan noodza kelijk - alsof er een waterdicht be wijs bestaat dat andere maatrege len beter zullen uitpakken. die op basis van een verleden heeft laten zien dat hij alles beter kan doen. Dus Klaver, Marijnissen en Wilders kunnen wel heel plicht matig stampvoeten in de Tweede Kamer, omdat ze het zogenaamd allemaal beter weten, maar dat is doorzichtig inspelen op het senti ment van de mensen thuis. Ik ben ervan over tuigd dat Mark Rutte en de zijnen veel fou ten hebben gemaakt. Allereerst werd het virus gebaga telliseerd en pas deze week, nadat een aantal microbio logen openlijk bedenkingen had geuit over het niet testen van mensen, lijkt ook in die aanpak van de rege ring verandering te komen. Ik weet zeker dat wij over een week veel meer gaan testen - rijkelijk te laat. Maar is er sprake van kwade opzet? Neen. Je kunt alleen spre ken van onwetendheid, tegenstrij dige adviezen en een gebrek aan daadkracht. oppositie in het leven geroepen. Niet om Rutte iedere week te ver tellen dat hij een koekenbakker is, maar om hem te controleren op het moment dat zijn ministers weifelen en bepaalde zaken over het hoofd zien. Hoe graag som mige politici ook willen, het is geen kwestie van links versus rechts. In deze crisis zijn alle ideeën en suggesties welkom. Een tip: als je ze niet tettert, maar op een vol wassen manier deelt, zouden ze zomaar ons allemaal vooruit kun nen helpen. Dat blijkt uit een peiling van on derzoeksbureau Markteffect. Vier op de vijfNederlanders (82 procent) geven aan dat ze hun le ven flink hebben aangepast aan de regels: vooral thuisblijven en op 1,5 meter afstand elkaar passe ren. Dat cijfer staat in schril con trast met twee weken geleden, toen er alleen nog een advies was om thuis te werken en afstand te houden. Toen zei slechts 6 pro cent van de ondervraagden zich eraan te houden. Een week gele den was dat nog 20 procent. Na de herhaalde oproepen om thuis te blijven en de hoge boetes die er sinds afgelopen maandag op samenscholen zijn gezet, is bij nagenoeg iedere Nederlander duidelijk wat de bedoeling is van social distancing. Negen op de tien ondervraagden maken zich dan ook grote zorgen over het gedrag van mensen vorig weekend. Toen trok men in groten getale naar stranden, bossen en parken. Nederlanders lijken het toe te juichen dat de overheid strenger optreedt. Twee weken terug gaf twee derde aan vertrouwen te hebben in de aanpak. Nu er stren ger op samenscholen wordt ge- W Ruim 80 procent heeft zijn leven flink aangepast handhaafd, steunt 85 procent van de ondervraagden de werkwijze. Ook vindt 78 procent dat het ka binet en het RIVM voldoende doen om de crisis te lijf te gaan. Wel maken steeds meer men sen zich zorgen over de gevolgen voor de economie. Lang niet ie dereen is overtuigd dat het nood- pakket voldoende is om bedrijven te redden die nu nauwelijks in komsten hebben of tijdelijk hun deuren moeten sluiten. CONTACTLOOS In deze tijd kan een bezoekje aan onze contactloze McDrive net wat anders gaan. Zo hebben we extra maatregelen genomen voor jouw veiligheid én die van onze medewerkers. Omdat we anders werken dan normaal, gaat het op drukke momenten wat minder snel dan je van ons gewend bent. We hebben ons menu tijdelijk aangepast zodat we toch iedereen kunnen helpen. We vragen hiervoor je begrip, ook namens onze medewerkers. Tip: Vermijd de drukke uren, door je lunch of avondeten op een ander tijdstip dan normaal te halen. zaterdag 28 maart 2020 GO $0 @OzcanAkyol Wonderdokter Well, guess again: er is geen wonderdokter in onze politiek Maar precies om die reden is de De meeste Nederlanders heb ben een groot vertrouwen in de 'intelligente lockdown' van het kabinet en het RIVM. Raymond Boere Eindhoven VOOR IEDERS VEILIGHEID Je bent van harte welkom in onze McDrive

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6