een raadsel L x X 19 Noors raadsel 'Welk scenario ook het juiste mag zijn, het is een uiterst boeiende zaak' feurs. De hal staat vol opgezet wild. Wat moest die jongen hier? Mogelijk koos hij de streel jachtgebied. In zijn tentje lr een blaaspijp. Met dat wa pen kun je door te blazen pijlen afschieten. Zo kun je kleine dieren doden. Het is een vrij uitzon derlijk wapen, vooral door tribale stammen ge bruikt. Thorsrud kent het wapen wel, maar trof het in de streek rond Honefoss nooit aan. Buitenlandse jagers ziet hij ook zelden. „Als er al ie mand de wildernis in trekt, komt hij uit de streek.'' Nog zo'n bizar detail in deze zaak: in de tent lag een memory- stick met teksten van newagegoe- roe Carlos Castaneda. Ook zijn werk heeft een sterke link met in- dianenstammen. Wat zegt dat over de tentman? Was hij op weg sjamaan te worden? Kwam hij naar de bossen om dichter bij de natuur te zijn? Om er in op te gaan, helemaal, zoals Christopher McCandless in de filmklassieker Into the Wild? Het is giswerk. Veel vragen, wei nig antwoorden. Om toch wat ver der te komen legt Asted Norge con tact met Lisbeth Edvardsen, team leider bij de politie in H0nefoss. De tentman wekt meteen haar nieuwsgierigheid. Ze besluit de foto's via Interpol aan de Neder landse collega's voor te leggen. Dat lijkt een schot in de roos. Wat heet: een medewerker van de Nederlandse politie denkt Tristan van der Vlis op de foto te herken nen, de man die in 2011 een bloed bad aanrichtte in winkelcentrum de Ridderhof in Alphen aan den Rijn. Het hoofd van Edvard sen begint te ratelen. Haar gedachten gaan als vanzelf naar Anders Breivik. Die ver moordde op het eiland Utoya 69 mensen. Dat was ook in 2011. Van Utoya is het nog geen 15 ki lometer naar Honefoss. Zou er een connectie zijn? Wie de foto's van de tentman naast die van Tristan legt, ziet in derdaad een treffende gelijkenis. Zeker de intense ogen en het voor hoofd tonen overeenkomsten. Maar wanneer deze krant de foto voorlegt aan de ouders van Tris tan, stellen zij dat hij het niet is. Ook drie andere bronnen oordelen onafhankelijk van elkaar dat hij weliswaar sprekend op Tristan lijkt, maar dat hij het niet is. Dit is dus een doodlopend spoor. Het raadsel wordt alleen maar groter. Het Noorse volk, dat door de coronacrisis ook hele dagen en avonden thuis moet doorbrengen, is razend benieuwd naar de uit komst. Op de Facebookpagina van Asted Norge wisselen kijkers driftig theorieën uit over de verdwijning. ,,Deze man is of zelf wegge vlucht, of verongelukt, of ontvoerd of vermoord'', zegt Edvardsen, po- litiebaas in H0nefoss ,,Welk sce nario ook het juiste mag zijn, het is hoe dan ook een uiterst boeiende zaak.'' We rijden de weg van het sta tion naar de heuvel nog eens af. Rechts de kabbelende rivier, de Molvald. Voor ons een verlaten straat. Links geeft een matig ver licht tunneltje toegang tot de weg die de heuvel oploopt. Hier heeft tentman dus gelopen, met zijn rugzak, middenin de nacht, speu rend naar een plek voor zijn tent. Wat zocht je in H0nefoss, tent man? Wat is je verhaal? TT uitkijkt over eindeloze rijen wit- besneeuwde boomtoppen. ,,Er zijn enorme stukken natuur waar niemand woont. Daar leeft van al les: hazen, elanden, maar ook wol ven en bruine beren. Af en toe ver dwijnen mensen gewoon.'' Bekend voorbeeld is Arjen Kamphuis, de Nederlandse cyber specialist die verdween in augus tus 2018. Zijn kajak werd gevon den, maar zijn lichaam nooit. ,,Er is zoveel water, zoveel bos'', zegt Lene Dreyer, redacteur van Asted Norge. ,,Als je verdrinkt, ben je weg. Dat is in Nederland anders, maar hier gaat dat zo.'' Bij de tentman is het nog maar de vraag of hij verdwenen is. Mis schien liet hij zijn spullen gewoon staan, of schrok hij toen hij een agent zag. Toch is het belangrijk om de zaak op te lossen, zegt Han sen. ,,Tot we meer weten, is dit een vermissingszaak. We moeten ge woon weten wie dit is. Al is het maar voor de mensen hier in de straat, die zich al tien jaar afvragen wie al die spullen achterliet. Dat is niet normaal. Als je zoiets doet, is het logisch dat mensen naar een verklaring gaan zoeken.'' Het zijn ook precies deze buurtbewoners die het tv-programma inschakel den: ze konden het niet laten rus ten. In hemelsnaam, waarom reist een jongen midden in de nacht naar een verlaten oord als H0ne- foss? ,,Het is geen Lonely Planet- bestemming'', zegt Dreyer. Het mysterie wordt nog groter als ze bij Asted Norge naar de land kaart kijken die in de bagage zat. Daarop is een cirkel getrokken bo ven Sokna, een dorp iets ten noordwesten van H0nefoss. Bij de cirkel staat in het Engels het woordje 'target' geschreven - doelwit. Waarvan? In het omcir kelde gebied, diameter twintig ki lometer, leeft amper een ziel. Het dorpje Sokna zelf is niet meer dan een straat met een su permarkt en een benzinepomp. En een restaurant, dat gehaktbal len serveert aan hongerige chauf- GO ZATERDAG 28 MAART 2020 De politie in Noorwegen heeft foto's getoond van voorwerpen die tent man bij zich had. Mogelijk helpen ze bij het vinden van de oplossing. gevonden spullen Lisbeth Edvardsen, Noorse politie De rugzak van de tentman. De kaart met de cirkel rond het doelwit De schaar van het Nederlandse merk Homeij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67