In 2010 verdwenen Nederlander plaatst Noorwegen voor Noren kijken massaal 18 De Noren zijn in de ban van een Nederlander die in 2010 op een heuvel zijn tent opzette en spoorloos verdween. Mysterie. Een vraag die opkwam: was het Tristan van der Vlis? Opsporing Verzocht Dit stuk gras is vlak en er staan geen hekken omheen. Het was de eerste geschikte optie.'' U kent Hansen niet, maar moet toch maar even vertrouwen op zijn intuïtie. In Noorwegen is hij een fenomeen. Als rechercheur onderzocht hij ruim dertig moor den, één bleef onopgelost. Nu is hij het gezicht van Asted Norge, een soort combi van Opsporing Verzocht en Wegmisbruikers. Het concept is uit nood geboren. Noorwegen kent niet genoeg cri minaliteit om wekelijks een Op sporing Verzocht te maken. Asted Norge is een doorslaand succes. Wekelijks schakelen zo'n 600.000 Noren in, en dat is veel, in een land met 5 miljoen inwoners. De nieuwe zaak waarin het tv- programma zich vastbijt, is die van de mysterieuze 'tentman' in H0nefoss. De persoon die de spul len op de heuvel achterliet is na melijk nooit gevonden. Hij kwam zelf niet terug, een zoekactie le verde niks op. Het enige wat de Noren hebben, is een vermoeden. Ze dénken dat het om een Neder landse jongen gaat. Om te begrijpen waarom, moeten we terug naar 2010. Thors- rud onderzoekt de spullen, en vindt in de bagage een treinkaartje. Twee con ducteurs vertellen hem dat ze in de trein van Oslo naar H0nefoss een jongen met volle bepakking troffen, die Engels sprak met een buitenlands accent. Om 0.50 uur zette hij voet op het uitgestorven treinstation van H0nefoss. De politie ontdekt nog iets. Het geheugen van de gevonden fotoca mera leek in eerste instantie leeg, maar digitaal rechercheurs slagen erin eerder verwijderde foto's te rug te halen. Ze stuiten op het por tret van een jongen, die met een stoere, ietwat duistere blik de ca mera in kijkt. Ook zien ze een va kantiefoto, met twee vrolijk la chende heerschappen. De politie laat de foto's afdruk ken in de lokale krant, het Ringeri- kes Blad. 'Politie zoekt tentman', staat er boven. Een vervolgartikel meldt dat de man mogelijk een Nederlander is. In de tent lag na melijk een rood-wit-blauw vlag getje. Ook bevatte de rugzak kara- bijnhaken met de inscriptie 'Am sterdam' en een schaar van Homeij, een Nederlands merk. Het blijft stil. Niemand weet wie de jongen is. Langzaam verdwijnt de tentman naar de achtergrond. Thorsrud: „Er was geen lijk, er wa ren geen aanwijzingen dat iemand die jongen miste. Dus de zaak had verder geen prioriteit." „Kijk, dit is Noorwegen", vervolgt hij, terwijl hij Het is 3 mei 2010, en het Noorse stadje H0nefoss ontwaakt. De bewoners van de Vinterroveien, een asfaltweg die te gen een groene heuvel op omhoog zigzagt, draaien de rolluiken van hun bungalows open. Het is maandag en het belooft een rus tige dag te worden. In H0nefoss heb je alles wat je nodig hebt, maar niets wat je el ders niet kunt vinden. Het stadje met dertienduizend inwoners ligt 60 kilometer ten noordwesten van Oslo, en mist toeristische trek pleisters. Het uitzicht vanaf de heuvel is voor Noorse begrippen van een teleurstellend niveau. Een riviertje, een witte fabriek met een rokende schoorsteen en een boel houten huizen, dat is het wel. De verbazing van de bewoners is dan ook groot als ze vanuit hun raam een trekkerstentje zien staan, op een stuk gras langs de kant van de weg. Noem de bewo ners gek, maar ze weten toch echt zeker dat die tent er bij het slapen gaan nog niet stond. Een eigenaar ontbreekt. Na een paar uur bellen ze de politie. Wat moeten ze met deze mysterieuze spooktent in hun straat? Agent Thov Thorsrud weet niet zo goed wat hij met de melding aan moet. ,,Wildkamperen is in Noorwegen niet ongebruikelijk, maar dit was wel een heel vreemde plaats'', zegt hij nu, tien jaar later. Als de volgende dag nog steeds niemand zich gemeld heeft, ver trouwt ook Thorsrud het niet meer. Hij neemt de tent in beslag, evenals de spullen die er in liggen. De politieman treft een rugzak aan, met daarin een fotocamera, een landkaart en jachtbenodigd- heden. En een flink aantal zakjes cannabiszaad. Het is 12 februari 2020. Asbj0rn Hansen stuurt zijn gehuurde Volvo de Vinterroveien op. ,,Ik denk dat die jongen gewoon op een heuvel wilde staan en een plek zocht om zijn tent neer te zetten. Anders kan ik ook niks bedenken. «•'- ÈM ZATERDAG 28 MAART 2020 GO Wat zocht je in H0nefoss, tentman? En wie ben je? i ii» Ook afgelopen maandag scha kelden weer 600.000 Noren in voor Asted Norge. Het pro gramma heeft in het Scandina vische land inmiddels de repu tatie om onmogelijke zaken toch op te lossen. Zo vond een vrouw die dertig jaar geleden als zuigeling in een container werd gedumpt deze winter via Asted Norge haar biologische moeder. De kijkers hopen dat ook het mysterie van de tent man opgelost wordt. Heeft u een idee naar wie de Noren op zoek zijn of heeft u tips? Mail dan tentman@dpgmedia.nl SANDER VAN MERSBERGEN Foto van de Vinterro veien, waar de tent van tentman is aangetrof fen. Boven: portret van de vermoedelijke tentman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66