Ik heb geleefd 'Klinkt misschien gek, maar vroeger was ik het type glas halfleeg, nu is het andersom' China pakt de draad weer op. De Chinese staatstelevisiebrengt het afscheid van de ingevlogen medici uitgebreid in beeld. 'Wat ik weet is dat onze wijk niet meer besmet is' edisch personeel loopt door een erehaag van dankbaar applaudisse rende inwoners van Wuhan. Alsof de olym pische ploeg wordt ingehaald met kof fers vol prijzen. Zo is het ook een beetje. Maar hier worden figuurlijke medailles omgehangen namens in middels 73.000 herstelde patiënten. Er liggen nog zo'n 5000 Chinezen op de intensive care en 3200 hebben het niet overleefd. Maar het keerpunt lijkt bereikt. En in Wuhan lijkt deze week een belangrijke slag te zijn toe gebracht aan Covid-19. Na twee maan den quarantaine herleeft de stad. Be woners mogen weer naar buiten, maar wel onder toezicht. Kinderen spelen op straat, volwassen doen oefeningen in het park. Een man in beschermende kleding desinfecteert de schoenen van bewoners die hun flat binnengaan. ,,Wat ik weet is dat onze wijk niet meer besmet is door het virus", zegt een inwoner tegen televisiestation CCTV. Vreugde in tijden van corona. Af zwaaiende medici. Het zijn beelden waar ook Nederlandse televisiekijkers graag voor zouden gaan zitten. Mis schien over een maand of twee als de coronacurve is geplet en onze medi sche frontwerkers mogen uitblazen. De Chinese zorghelden hebben litte kens van doorzettingsvermogen. Elke spier is moe, maar hun vermoeide ogen stralen. Blij zijn ze ook dat ze het zelf hebben overleefd. Tientallen col lega's kunnen corona niet navertellen. Misschien - als het straks allemaal voorbij is - kan Nederland ook zoiets organiseren: een zorgdefilé, in elke stad. Om de helden van 2020 toe te juichen en te tracteren op een confet- tiregen. En daarna ook belonen. Met premies, toeslagen, verzekeringen en gratis toegang tot alle pretparken in het land, zoals ze dat in China ook krijgen. De beelden van de Chinese staatstelevisie CGNT lijken op die van een soort Bevrijdingsdag. Natuurlijk, er is regie en televisiebeelden hebben allang hun onschuld verloren. CGNT is een propagandakanaal dat ook poogt de geschiedenis te herschrijven. De schuldvraag en de eerste respons worden verdoezeld. Beter nu te bena drukken dat China met al zijn erva ring met corona de wereld te hulp schiet - wat ook zo is. Achter zo'n de- filé wordt een groter en gecompli ceerd geopolitiek en economisch spel gespeeld. Twee presidenten: Trump en Xi willen de wereld laten zien hoe het moet. Ieder op zijn manier. En toch, zoveel blijdschap op de ge zichten van Chinese artsen, verplegers en verzorgers, degenen die zich heb ben kapotgewerkt om mensenlevens te redden, zoiets laat zich moeilijk re gisseren. Je wilt haar omhelzen, die frêle verpleegster die hard begint te huilen als de CGNT-verslaggever vraagt hoe het met haar gaat. ,,Mama ik kom naar huis'', roept ze. Ze mdg naar huis zegt de troostende verslag gever. Thuis is voor deze 200 verple gers en artsen de provincie Guang dong, bijna 1100 kilometer van Wu han. Alleen al die provincie had liefst 2500 mannen en vrouwen als verster kingen naar de zwaarst getroffen pro vincie Hubei gestuurd. 'Engelen' zegt de verslaggever, 'en helden'. ,,Twee maanden geleden kwamen ze hier aan, ze wisten niets van deze ziekte. Ze kwamen om mensen te redden.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Coby Dijkstra (64) heeft onver wacht een nieuwe uitdaging: de coronacrisis overleven. Ze is kan kerpatiënt en als ze op korte ter mijn zou overlijden, valt de af scheidsbijeenkomst die ze zo zorgvuldig had uitgedacht in het water. Door de coro nacrisis gelden strikte regels in de uitvaart branche: niet meer dan dertig mensen bij een laatste afscheid, geen koffie en cake ach teraf. ,,Heel jammer'', zegt Coby via de tele foon. ,,Ik had een borrel in gedachten.'' Die borrel staat zelfs al vermeld op de rouwkaart die ze heeft laten ontwerpen. Graag ziet ze haar vrienden, collega's en fa milie een postume toost uitbrengen op haar leven. De uitnodiging voor haar uitvaart ligt bijna een jaar in de kast. Ze liet me de kaart zien toen de coronacrisis nog sluimerde, be gin maart. Op de voorkant een tekening van een vrouw in een tuinstoel voor een cara van. Een haakwerk hield ze vast, naast haar stond een sportieve fiets. Besneeuwde berg toppen op de achtergrond. ,,Het moeten de Zwitserse Alpen voorstellen'', lichtte Coby toe. ,,Daar komen we graag.'' Ze had de kaart laten tekenen door een il lustrator. Een tekening paste beter bij haar dan een foto. Op de binnenpagina werd melding gemaakt van haar heengaan. 'Mijn allerliefste vrouw en onze lieve moeder is overleden', stond er. Alleen een datum moest nog worden ingevuld. Coby Dijkstra houdt graag grip op de din gen. Vijfjaar is ze ongeneeslijk ziek (darm kanker met uitzaaiingen), maar prijst zich gelukkig dat de behandelingen haar tot nu toe weinig last gaven. Haar kwaliteit van le ven is nauwelijks aangetast door de chemo's en een operatie. ,,Daar heb ik gewoon maz zel mee. Mijn leven met kanker is echt geen kommer en kwel.'' Begin maart vertelde ze dat ze zelfs nog gewoon naar de tennisbaan en sportschool ging en haar werk als school juf weer had opgepakt, zij het op vrijwillige basis. ,,Ik miste de collega's en de kinderen. Nu help ik leerlingen met wat extra begelei ding.'' Twee weken later ziet de wereld er heel anders uit. Ook Coby zit noodgedwongen thuis. Via de telefoon praten we bij. Ze ver telt dat ze maar is begonnen met het soppen van de keukenkastjes en het opknappen van de tuin. Echt ingrijpend is dat de experimentele behandeling waaraan ze mee zou doen, nu is afgeschoten vanwege de coronacrisis. In het ziekenhuis gaat de acute zorg voor. Coby had gehoopt op reservetijd; zou de therapie aanslaan dan kreeg ze er misschien een paar maanden bij. De reguliere behandelingen hebben sinds vorig jaar geen effect meer, haar tumoren groeien. Coby's conditie gaat achteruit. In tussen revalideert haar man thuis, hij kreeg een paar maanden geleden een hersenin farct. Voor haar volwassen zoon die van wege zware epilepsie niet kan werken, doet Coby weleens wat boodschappen. De twee wekelijkse etentjes met de kinderen zijn veiligheidshalve geannuleerd. Kanker heeft haar veranderd, zegt ze. ,,Het klinkt mis schien gek, maar ik ben optimistischer ge worden. Vroeger was ik meer het type 'het glas is halfleeg', nu is dat andersom.'' Hoe dat kan? Omdat je dankbaar wordt voor de dingen die nog wél kunnen, denkt ze. Ook heeft ze eindelijk geleerd nee te zeggen, en dat Nu ik ziek ben maakt het leven een stuk aangena- ga ik toch geen mer. ,,Nu ik ziek dingen doen die iJe^n^di^endoen ik niet wil?' die ik niet wil? Verplichte ver jaardagsvisites schrap ik en tegen straatver kopers zeg ik gewoon nee. Zonder opgaaf van reden, met een vriendelijke glimlach. Dat voelt lekker!'' Samen met haar man Gerben maakt ze overal het beste van, dus nu ook. Tijdens ons gesprek in Leusden vertelde ze hoe ze leeft door steeds weer doelen te stellen. Haar veertigjarige bruiloft wilde ze halen. ,,Is gelukt!'' De zeventigste verjaardag van haar man redde ze ook: ,,Samen met de kin deren maakten we een rit in twee deux- chevauxs.'' Bruiloft jongste zoon: check. Toen werd een kampeervakantie afgelopen zomer het nieuwe streven. Ging door. Nog een keer naar haar geliefde Tenerife in de cember? Kwam ook in orde. Ze zouden zelfs nóg een keer gaan, eind maart. Maar die trip is onlangs door de reisorganisatie gecanceld in verband met Covid-19. Alle begrip, zegt ze. ,,We hebben een voucher gekregen, maar de vraag is of ik gezond genoeg blijf om die reis in te halen.'' Voorlopig stelt ze zich tevreden met een tuinstoel en een boek in de achtertuin. Eerst die coronacrisis maar eens zien te overleven. Chinese zorghelden geëerd met enorme portretten. foto afp GO ZATERDAG 28 MAART 2020 ...intussen eert China de helden BOB VAN HUËT Inwoner van Wuhan tegen CCTV W. >-T> <1, FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65