26 27 25 16 'Het is griezelig en spannend. Vaak gaat het goed, soms stort ineens iemand in korte tijd in' online te zijn gezet. Iedereen schrikt zich rot. De coronanoodpraktijk is NIET om op corona te testen (we hebben als huisartsen helemaal geen testen, nooit gehad ook). Mensen kunnen er niet zomaar heen, alleen mensen waarbij de huisarts vindt dat het nodig is om op het spreekuur te komen krijgen daar een afspraak. Er is dus altijd eerst een telefonische beoorde ling door de eigen huisarts nodig. Het foute persbericht wordt gelukkig door de praktijk manager 's avonds nog gecorrigeerd. Anders hebben we er straks nog een probleem bij. Daar zitten we echt niet op te wachten. Heel veel telefoontjes en niet al leen met patiënten. Het Rode Kruis helpt met vrijwilligers en brancards, iemand brengt voor ons een onderzoeksbank van de praktijk naar de sporthal, het laboratorium brengt CRP-me- ters (voor het meten van de ontstekingswaarde in het bloed); de standbouwer is aan de slag, het loopt als een trein. Ondertussen maak ik een sneetje in de ont stoken vinger van een patiënt en vis er nog een splinter uit. Ook stem ik zorg af met de psy choloog en verpleegkundige in de praktijk. Zij zijn een vast ankerpunt voor veel mensen die extra steun nodig hebben en die zijn er blij mee. Op het coronaspreekuur zie ik patiënten die echt ziek zijn maar nog niet erg genoeg om naar het ziekenhuis te moeten. Voor het eerst in mijn leven laat ik een pa tiënt met zwarte ontlasting - als gevolg van bloedverlies in slokdarm of maag - thuis. Wel na telefonisch overleg met de maag-darm-le verarts uit het ziekenhuis. Als het slechter zou gaan dan mag ze naar het ziekenhuis maar het is daar nu voor haar ook niet veilig. 's Middags gaan we kijken in sporthal T-Kwadraat in Tilburg. De opbouw is in volle gang, het ziet er goed uit. Ik sjouw mee met de onderzoeksbanken en vul de kasten met mate rialen. Morgen is het klaar en testen we alles uit, maandag starten we. Er is een positieve sfeer in de praktijk en we krijgen veel vriendelijkheid en steun van pa tiënten terug. Het helpt om met veel mensen een goede en vertrouwde band te hebben. 'Zeg maar tegen de dokter dat het goed met me gaat'.'Doe maar de groeten aan de dokter te rug'. Het raakt me. Vandaag ga ik eerst even naar de praktijk om te kijken welke pa tiënten ik moet zien of bellen. Mijn collega's doen het meeste werk op de praktijk. Ik ga naar de sporthal en ondersteun daar de mensen die al les in orde maken. Een reeds gepensioneerde huisarts gaat vrij willig meewerken tijdens de spreekuren. Iedere arts en assistente die even langskomt helpt mee: sjouwen van inrichting, maken van instructie formulieren met een plastic be- schermlaagje eromheen. Op de artsentafels komt het schema voor li chamelijk onderzoek en beoordeling te liggen. Dat hebben we gisteravond bij een websemi nar (online nascholing) van de huisartsenver eniging gekregen. Het is alles bij elkaar net zo veel werk als bij een grote verhuizing; alleen nu moest alles in een week worden geregeld. Maar de steun die iedereen geeft en de wil om het voor elkaar te te krijgen is groot. de thuiszorg heeft niet genoeg beschermings materiaal om daar drie maal per dag met be- schermingskleding langs te kunnen gaan. Een moeilijke situatie. De coronanoodpost wordt morgen opge bouwd, de bewegwijzering is al aangebracht. Geregeld telefoontjes om dingen af te stem men, maar in de groepsapp - alleen voor de mensen die alles organiseren - vangen we ge lukkig al veel op. Het is een megaklus.in een week alles regelen terwijl de zorg in de praktijk gewoon doorgaat. Maar het lukt wel. Ook vandaag minder nieuwe patiënten met coronaverschijnselen in vergelijking met vorige week, we houden hoop. Ik ben als huisarts heel erg blij met alle maatregelen die Rutte en zijn ministers hebben genomen, al snap ik ook hoe vervelend en bedreigend het voor sommige mensen en bedrijven uitpakt. Het afstand hou den is nodig en het lijkt er op dat het gaat hel pen, al is het nog te vroeg om dat zeker te we ten. 's Avonds blijkt er een verkeerd persbericht Normaal mijn vrije dag, nu toch even naar de praktijk. Een patiënt komt in matige conditie vervroegd vanuit het ziekenhuis naar huis, de verpleegafdeling moest leeggemaakt worden om plek te maken voor weer een nieuwe co rona-afdeling. Hopelijk gaat dat thuis lukken, zijn partner werkt in de zorg en is gelukkig heel wat mans. Een andere patiënt, die ernstig ziek is ten ge volge van kanker, heeft het erg lastig, ze ligt veel op bed. Ze kan zelf steeds minder en krijgt nu ook weinig bezoek. Haar lichaam geeft ook veel klachten, maar het lukt toch om haar nog wat meer comfort te bieden. Mocht zij corona krijgen dan wil ze niet meer naar het zieken huis, daar is ze heel duidelijk over. Een thuiszorgorganisatie belt; ze komen nor maal drie keer per dag helpen bij een vrouw die wat dementerend is. Nu is die mevrouw ver kouden en een beetje hoesterig geworden maar bellen we op, even horen of ze het thuis redden en hoe ze het verwerkt hebben. De praktijk psycholoog werkt ook zoveel mogelijk telefo nisch, dat is niet ideaal. Vandaag komt alles voor het realiseren van de coronastraat voor elkaar, iedere collega doet wat. Folders worden vertaald in meerdere ta len, vrijwilligers komen ondersteunen, de plat tegronden zijn helemaal uitgewerkt, de dienst roosters gemaakt, ict gaat lukken, de gemeente werkt keihard mee; de standbouwer kan don derdag beginnen, deze week komt het allemaal rond. We zien vandaag in de praktijk niet zo veel nieuwe patiënten met 'coronabeelden' en dromen al van een verbetering, maar het is nog veel te vroeg om dat te kunnen zeggen. Inmid dels zijn er helaas wel meer ernstig zieke pa tiënten. Dat maakt de ziekte griezelig en span nend. Vaak gaat het goed en dan ineens stort iemand in korte tijd in. We proberen mensen goed te instrueren wanneer ze opnieuw medi sche hulp moeten zoeken. Gelukkig gaat dat nu goed. We beginnen het ziektebeeld iets beter te kennen. Tegelijk geven collega's uit het ETZ-zieken- huis vandaag aan ons door dat ze maar blijven opschalen en opschalen, steeds meer verpleeg- afdelingen worden corona-afdelingen, ook re- validatieafdelingen vangen de (iets minder zieke) coronapatiënten op die het thuis zelf nog niet kunnen redden. Er zijn steeds meer artsen en verpleegkundigen nodig en de inten sive care ligt vol. Veel patiënten worden over geplaatst met een soort militaire selectie. Met die verhalen en met wat we eerder zelf hadden voelt deze rustige dag in onze praktijk wat on werkelijk aan. We halen even adem en spreken in het team naar elkaar uit dat we allemaal wel erg ongerust waren. en nog zijn. Het opbou wen van het coronabehandelcentrum voor huisartsen brengt ons wel rust, ook mentaal. We stellen nu heel veel gewone zorg voor pa tiënten uit, soms raakt daar de rek ook wat uit. Een week uitstellen gaat, twee weken ook vaak nog wel, maar hoe lang dan nog daarna.? We hopen dat we weer normale huisartsenzorg kunnen gaan geven aan de mensen die dat het hardst nodig hebben, zodra het coronacentrum draait. Het hele team is gezond nu, mijn familie en vrienden ook, de zieke collega's knappen op, de zon schijnt, veel staat in bloei. Ik kan me weer even blij voelen en voel me daar dan meteen ook wat schuldig over. Dat klopt ook niet be denk ik me dan. Blij zijn en kunnen genieten van de gewone goede dingen van het leven is normaal. De accu moet soms ook weer even opgeladen worden. Vandaag lukt me dat. ZATERDAG 28 MAART 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Het aantal patiënten op de ic neemt scherp toe. Er dreigt komende week een tekort aan ic-bedden te ontstaan. Vanwege de drukte rond het coronavirus ge lieve geen direct contact op te nemen met de praktijk vanwege dit artikel. Mocht u toch wil len reageren: dagboekhuisarts@gmail.com DONDERDAG maart maart maart RIVM: uitbraakstabiliseert langzaam maar zeker'. Viroloog ETZ: een op de vijf van de eerste coronapatiënten in zijn zie kenhuis is overleden (20op100). De sporthal wordt ingericht. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64