24 'Mensen buiten laten wachten, in weer en wind, dat is het veiligst' 15 Je hebt drukke dagen, je hebt hectische dagen, superhectische dagen en dan nog een paar stappen erger dan superhectisch..zo'n dag was het vandaag. En steeds goed blijven nadenken, want verkeerde beslissingen hebben grote gevolgen. Een im mense druk geeft dat, maar tegelijk ook kracht en sterkte. Als het echt moet dan kan je veel. Vanochtend weer het telefonisch nabelspree kuur. Sommige mensen vechten voor hun le ven, anderen willen het leven liever opgeven terwijl ze niet levensbedreigend ziek zijn maar het wel moeilijk hebben. De praktijkpsycho loog steunt zo'n patiënt. Een patiënt met kanker heeft nog een prima leven waar hij gelukkig mee is, nu een begin nende infectie. De huisarts in opleiding gaat erheen. Alles goed voorbesproken. Niet alleen behandeling met medicijnen als dat nodig is maar ook of deze patiënt nog wel naar het zie kenhuis wil bij ernstiger ziek worden. De kan sen zullen dan slecht zijn; mogelijk is thuis waardig sterven een beter alternatief. Deze be slissing nemen de dokter en de patiënt het liefst samen, en dan nog het liefst nog voordat het zo ver is, dan heb je even tijd om er over na te denken. Ondertussen veel telefoontjes en appjes over het coronacentrum in de sporthal. Daar wordt het straks druk. Mensen buiten laten wachten, in weer en wind, dat is het veiligst. De ge meente gaat de route afzetten en geeft marke ringen aan op de grond, steeds met anderhalve meter ertussen. De beheerder van de sporthal zorgt voor de evenementenluchtverversing, als ze die aanzetten dan waaien de badminton- shuttles in de sporthal weg. Hopelijk worden zo ook de virussen snel afgevoerd. De patiënten komen langs een loketje waar een assistente achter plexiglas zit met een soort brievenbusopening op tafelhoogte. Daar steken de patiënten hun hand doorheen; ze krijgen een boterhamzakje om hun vinger en daar overheen een klemmetje op de vinger om het zuurstofgehalte in hun bloed te meten. Ook krijgen ze een klein prikje in de vinger om iets bloed op te zuigen om de CRP (ontstekings- waarde) te meten. Dat helpt de huisarts om een idee te hebben hoe ernstig ziek iemand is. Daarna komen ze bij de huisarts zelf. De huis artsen zitten in een paar 'kamers' zonder ach- m aart Vandaag daalt er ineens een soort rust neer in de praktijk. Mensen bellen vandaag minder. De mensen die weer thuis zijn na een ziekenhuisopname Sporthal T-Kwadraat in Tilburg wordt in ra zend tempo omgebouwd tot coronacen trum. Vanaf maandagmiddag is het operati oneel, maar alleen op afspraak. Gebeld met de ict-mensen (Medicom voor de software, Arcus voor de computers en prin ters). Ze gaan zich geweldig inzetten om het zo spoedig mogelijk rond te krijgen. Eerst wil den we 6 april kunnen starten, dat is nu ver vroegd naar eind deze week. Een megaklus. Zo blij met hoe ze meewerken. De beheerder van de sporthal regelt tafels en terkant en met een klein schotje aan de voor kant, geen plafond. Hier onderzoeken we de mensen; de privacy is bijna nul, maar het is even niet anders nu. Uiteindelijk melden ze zich af bij de laatste balie waar doktersassistentes de zieke mensen nog wat algemene informatie geven. Ook kan daar een recept naar de apotheek worden ver zonden. elkaar moed in. Doen we het goed? Is het wel goed genoeg? Meer doen kan vooralsnog niet. Het is wel erg heftig allemaal. 's Avonds is er mailcontact met de praktijk manager; we werken het plan en de actielijst voor de noodpraktijk vanavond verder uit. stoelen en afscheidingsschotten, de gemeente is verantwoordelijk voor de bewegwijzering, een standbouwer zorgt voor de rest van de in richting, we maken zelf de eerste tekeningen. We zien nog een verbeterpunt na een onli- neoverleg: er komt een mogelijkheid om zuur stof te geven op de plek waar mensen zo nodig wachten tot de ambulance komt. Vandaag was de wachttijd voor de komst van een ambu lance voor vervoer van een coronapatiënt van eigen huis naar het ziekenhuis opgelopen tot één uur. Ondertussen een app van een uitvaartbege- leider uit mijn netwerk met de vraag of er geen coronatest gedaan kan worden bij nabe staanden zodat die mee kunnen naar de uit vaart van een overleden coronapatiënt. Het is zo hartverscheurend als mensen niet op hun eigen manier afscheid van een dierbare kun nen nemen. Mijn antwoord is neewant testen zijn er te weinig. Van iedere huisgenoot van een coronapatiënt wordt nu gezegd dat ze waarschijnlijk zelf ook besmet zijn met co rona, zij moeten allemaal minimaal twee we ken thuis in quarantaine en als ze zelf klach ten krijgen nog langer. De uitvaart moet dan maar online worden gevolgd; het zijn barre tijden met vaak nare en hardvochtige ant woorden. Ik zou mensen zo graag willen troosten en ze soms even bij hun hand willen vasthouden, maar het kan niet. We houden af stand en geven alle nare antwoorden en advie zen die nodig zijn. Bij iedereen, hoe rot ook. Om acht uur 's avonds uur eten gekookt, even een huiselijk momentje en gezond eten is no dig. Daarna weer verder. Om tien uur 's avonds plukt mijn man me weg achter de computer. Nu stoppen, zegt hij, het is genoeg geweest voor vandaag. Naar bed met een hoofd vol gedachten maar tegelijk ook, on danks alles, wel opgelucht dat het actieplan voor de noodpraktijk rond is en al zeer gauw GO ZATERDAG 28 MAART 2020 MAANDAG Persconferentie Den Haag: de maatrege len worden aangescherpt. maart DINSDAG Centraal schriftelijk eindexamen ge schrapt. Aantal doden 276. Op ic: 546. LEES VERDER OP PAGINA 16 iii'fcrtnrAorol Irin "rAfHpn UlLgt.VUt.lU IV CL IA VVV/1U-C1I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63