Saskia Noort Levenslessen, nu gratis verkrijgbaar Zo doen zij dat Ontevreden over Bolsonaro? Brazilië rammelt met pannen VEEL GEDEELD Ooit was het rammelen met pan manier om te zeggen dat men honger leed 12 Niet in de vaas, maar bij het vuil Jammer dan dat je alleen bent, je zult het ook e volgens die duizendste Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Nu de Braziliaanse president Jair Bolsonaro dagelijks dwars ingaat tegen alle redelijkheid en de wereldwijde opvatting over hoe de coronacrisis bestreden moet worden, halen de Brazilianen een klassiek Zuid-Amerikaans strijdmiddel uit de kast om hun onvrede te uiten. Herrie om de president te overstemmen. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO Al zo'n anderhalve week is het elke avond raak in tien tallen Braziliaanse steden. Rond half negen verschij nen de mensen aan hun ra men, op balkons of op straat voor hun huizen. Pan en pollepel in de hand en ram melen maar. Vergezeld van kreten als 'weg met Bolso naro', 'leugenaar' of 'afzet ten.' Afgelopen zaterdag was er een extra zwaar aan gezette editie, ter gelegen heid van Bolsonaro's 65ste verjaardag, die hij tegen de adviezen in vierde door thuis een feest te geven. Terwijl in Brazilië het aan tal besmettingsgevallen en doden dagelijks oploopt, doet de president niets an ders dan het coronavirus bagatelliseren. 'Een griepje', 'fantasie van de media' en 'hysterie', zegt hij, terwijl zijn oproep om de scholen weer te laten beginnen, winkels te heropenen en mensen weer naar buiten te laten gaan, wereldwijd werd veroordeeld. Het pannenprotest ont stond in de 19de eeuw in Frankrijk en waaide over naar Zuid-Amerika. De Chilenen demonstreerden begin jaren 70 als eersten met pannengekletter tegen de voedseltekorten gedu rende het bewind van Sal vador Allende. Daarmee zeiden ze: kijk, onze pannen zijn leeg. Tegenwoordig is het een middel om onvrede over de leiders te tonen, ze te overstemmen. Argentinië en Uruguay kenden be faamde pannendemonstra- ties, terwijl in Venezuela bij elke stroomstoring de pot ten rammelen. Chili haalt nu de pannen uit de kast te gen president Sebastian Pi- nera, ook al vanwege zijn - te lakse, volgens tegenstan ders - aanpak van de coro nacrisis. In Brazilië begon het ver zet tegen de vorige gekozen en uiteindelijk afgezette president Dilma Rousseff in 2015 ook met pannengeklet- ter uit de ramen. Gevolgd door massale protestop tochten. Zolang het 'samen scholingsverbod' nog niet is opgeheven, zullen die er nu voorlopig niet komen. Het pannengekletter zal dus nog wel even aanhouden. Opdoeken die tent. Blijf binnen! En die 125 man personeel die je moet ontslaan ook! Opsluiten! Totale lockdown, hoe vaak moet ik het nog zeggen! Het redt levens! Wat zeg je? Het gaat ook levens kosten? Wat is het leven van onze de mente oma nog waard, nu ze in quarantaine zit te huilen omdat ze denkt dat er weer oorlog is en niemand haar mag troosten? Echtparen die elkaar de tent uitvechten, onderne mers die zich verhangen omdat ze geen andere uitweg uit de schulden zien, kinderen die klappen krijgen? Ja, het is le lijk. Maar die prijs betalen we allemaal. We zitten er met el kaar in! En wees ook dankbaar hè, voor de levenslessen die we gratis in de schoot geworpen krijgen! Maar vooruit, van avond eens een applausje voor jezelf. #blijfbinnen Niet alleen in Aalsmeer en Rijnsburg ligt de handel in bloemen stil. Sinds enkele dagen gooien de medewerkers van de Bliss Flower Farm in Kenia de dagelijkse oogst van rond 120.000 rozen in de afvalcontainer. De klap komt hard aan in het Afrikaanse land. ,,Het voelt alsof we geld weggooien'', treurt een van hen. foto afp Ondertussen kun jij mooi een taal leren. Of een date- night met je partner organi seren. Heel makkelijk. Trek je mooiste kleren aan en be stel eten bij een sterrenres taurant. Kaarsjes, muziekjes, et voill Liefde is een werk woord tenslotte. Als je maar binnen blijft met elkaar. Ja, jammer dan dat je al leen bent. Je zult het ook blijven, volgens die dui zendste viroloog bij Opi nog minstens tien jaar. Virussen nemen de wereld over. We zijn zelf ook een virus. Bill Gates zei het al. Zeur niet en koop een puzzel. Of Lego Tech. Ja, dat is duur, maar verder geef je niks uit toch? En je krijgt een uitkering. Superkut voor je bedrijf, snap ik ook wel, maar je redt levens, bedenk dat maar. Had je maar geen artiest moeten worden, of ondernemer, of zzp'er, of eenmansbedrijf, ofVOF of whatever. oe moeilijk kan het zijn. Op de bank hangen, bin nenblijven en Netflix kijken om het land te red den. Tot 6 april. Of nee, 1 juni. Nee, zeker tot half juli. Maar waarschijnlijk een heel jaar. Nee ander half jaar. Nee, jaren. Want het muteert, het slui mert, het laait op, het neemt toe. Reken maar op nooit meer vakantie, nooit meer uit, zeg maar dag met je handje tegen opa en oma, via de Ipad. En tegen je vrienden, je dates, je klanten. Stel je leven in het nu maar uit. Doe je kasten, je tuin, bak een taart, een onlineyogaklas. Bestel je eten on line, en blijf positief. Zing een lied. Zet het op Insta. Lees een boek, fijn toch? Eindelijk tijd. Zeeën, oceanen van tijd. Wel opletten hoor, dat je niet dik wordt. Of een drankpro bleem ontwikkelt. Je weerstand moet wel onfleek blijven. Waarom eigenlijk weet niemand, er gaan alleen oude men sen dood. O nee, toch ook jonge. Het is geen pretje. Check dit filmpje. Er is een baby geboren met corona. En deze, een jongen van zeven is eraan doodgegaan. O nee, toch niet. Als je maar binnen blijft. Stay the juck inside. Met je kinderen, die tegen de muren opvliegen. Dat is helemaal je eigen schuld. Kijk al die kindertjes op In- stagram eens, hoe braaf die zitten te studeren. En zich stilletjes hebben bekwaamd in souffles bakken. Nu wer pen de vruchten van een goede opvoeding zich af. ZATERDAG 28 MAART 2020 GO FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60