Zelfstandigen krijgen nooduitkering van maximaal 1500euro CORONAVIRUS I 5 Farmaceut Roche deelt toch 'geheim recept' voor vloeistof - >4 gen op andere afdelingen worden daardoor ge confronteerd met sterven. Aan het begin van de uitbraak herkenden ze het ziektebeeld niet. Ze zagen patiënten zo snel achteruitgaan dat ze dachten: ben ik wel alert geweest? Bij een normaal ziektebeeld weet je wat er gaat gebeu ren. Dat was hier niet zo. Daar is enorm schrik ken en geestelijk enorm belastend. Nu gaat dat beter." Het kabinet maakte gistermiddag de voorwaarden bekend. Zelfstan digen moeten via een digitaal for mulier zelf 'naar waarheid' een schatting maken van de inkomsten die zij in de periode tussen 1 maart en 31 mei denken te hebben. Ver volgens wordt per maand bepaald hoe groot de aanvulling moet zijn. Voor alleenstaande zelfstandigen bedraagt de uitkering maximaal 1050 euro netto. De bedragen zijn gelijk aan het sociaal minimum. Voor de maand maart geldt dat de uitkering met terugwerkende kracht wordt uitgekeerd. Wie momenteel helemaal niets verdient, krijgt het volledige bedrag uitgekeerd. Zijn er nog wel inkom sten, dan wordt de uitkering met dat bedrag verminderd. Wie meer verdient dan de bijstandsnorm krijgt niks. Indien stellen die sa menwonen allebei zelfstandige zijn, dan bedraagt het totaalbedrag voor dit huishouden maximaal 1500 euro. De bedragen die worden uitge keerd zijn een gift. Zij hoeven dus niet terugbetaald te worden, tenzij achteraf blijkt dat het inkomen vooraf te laag is ingeschat. Deze bij stelling moeten zelfstandigen zelf doorgeven aan hun gemeente. Vol gens staatssecretaris Tamara van Ark zal daarop achteraf worden ge controleerd. Tegelijkertijd doet het kabinet een dringend beroep op zelfstandige ondernemers om al leen gebruik te maken van de rege ling als dat écht nodig is. ,,Zo voor komen we misbruik van publieke middelen en onnodige druk op de uitvoering", stelt het ministerie van Sociale Zaken. De noodmaatregel, die de Tijde lijke Overbruggingsregeling Zelf standige Ondernemers (Tozo) is gedoopt, kent veel soepeler voor waarden dan de bestaande bijstand voor zzp'ers. Zo maakt het bij de Tozo niet uit of iemand een partner heeft die in loondienst werkt. Ook spaargeld of ander vermogen wordt De bedragen zijn een gift en hoeven dus niet te worden terugbetaald buiten beschouwing gelaten. Wel moet iemand in Nederland geves tigd zijn en hoofdzakelijk in Neder land werken. De enige echt strenge voor waarde voor de Tozo is dat de zelf standige voldoet aan het urencrite rium: dat is de maatstaf waaraan zelfstandigen toch al moeten vol doen om in aanmerking te komen voor belastingvoordelen voor on dernemers, zoals de zelfstandigen aftrek. Aanvragers moeten kunnen bewijzen dat zij het afgelopen jaar minimaal 1225 uur als zelfstandige hebben gewerkt. Het kabinet wil met de regeling inkomen en kapitaal bieden 'zodat zelfstandig ondernemers zich ge steund voelen en we gezamenlijk zo goed mogelijk door deze lastige periode heen komen', aldus Van Ark. Het bedrijfwil 'in nauwe samen werking met de overheid zoeken naar partijen die in staat zijn om deze buffer veilig en betrouw baar te kunnen produceren', stelde Roche gisteren in een ver klaring. Daardoor kunnen in Ne derland de komende weken waarschijnlijk veel meer mensen getest worden op het virus. De afgelopen dagen ontstond flinke ophef over het bedrijf, na dat onderzoeksplatform Follow The Money had gemeld dat de Zwitserse farmagigant het recept niet deelde met Nederlandse la boratoria. Die willen dat graag, omdat ze dan de vloeistof, een lysisbufferoplossing, zelf kun nen maken. Omdat er wereld wijd een enorme vraag is naar de vloeistof kan Roche zelf de pro ductie niet aan en is er schaarste in Nederlandse laboratoria. Vrij geven van het recept kan voor het bedrijf echter inhouden dat het in de toekomst minder geld aan het product kan verdienen. Die testlabs kunnen niet zo maar zelf aan de slag om nieuwe testvloeistof te maken, ze heb ben vaak apparatuur van Roche en die werkt alleen goed met de door het bedrijf geleverde vloei stof. De weigering van het be drijf leidde tot veel woede. Zo werd een pand van Roche in Al- mere beklad met de tekst: 'Hoe veel doden?' „Dat is moeilijk. Normaal plannen we dagen vooruit, nu moeten we in maanden denken. Twee maanden lijkt ons een heel reële termijn. Het zal in die periode geleidelijk dalen, hope lijk. Maar we hebben schuld naar de rest van Nederland, zo ervaren we dat. Zij hebben pa tiënten van ons overgenomen. Als wij ruimte krijgen, helpen we hen. Dus het zal druk blij ven." „Nou, we hebben in ons ziekenhuis mensen die ook werken voor Defensie, die in Kandahar vreselijke beslissingen hebben moeten nemen. We hebben huisartsen die tropenarts zijn ge weest, die hebben ook ervaring. Maar het is nog niet aan de orde. Het is nu nog een naar scenario. Zoals er meer nare scenario's zijn." „Heel veel. Allereerst is het fantas tisch en hartverwarmend hoe we elkaar weten te vinden. De crisis structuur is goed. Het werkt. Min der enthousiast ben ik over het feit dat we onze maakindustrie hebben verplaatst naar heel ver weg. Alleen geld was belangrijk, de laagste prijs. Mondkapjes wor den voor 6 cent in China gemaakt. Dat is wel een keuze. Nu hebben we ze nodig, en betalen we bij wijze van spreken een euro, omdat ieder een ze wil. Kritische goederen kun je dus misschien beter wat dichterbij maken." „Nee, dat ben ik niet met u eens. Het is niet zinvol om heel veel lege bedden te hebben klaarstaan. Je moet wel zorgen dat je voldoende flexibiliteit hebt. Gebruik be ademingsapparatuur wat korter, en leg ze na een paar jaar in de opslag. Een ding is wel cruciaal: zorg dat je genoeg personeel hebt. Altijd." „Ik ben echt bezorgd. De verantwoordelijkheid is zwaar. Het is niet gemakkelijk. Gedraagt de epidemie zich zo als we voorspellen? Dat heb je niet in de hand." zaterdag 28 maart 2020 GO k Bart Berden, directeur van het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis: ,,Ik ben echt bezorgd.'' foto etz Zelfstandig ondernemers die door de coronacrisis in financi- ele problemen komen, kunnen vanaf volgende week bijzondere bijstand aanvragen in hun ge meente. De uitkering bedraagt maximaal 1500 euro per maand. Laurens Kok Den Haag Farmaceut Roche gaat toch de receptuur van een test vloeistof die nodig is voor co- ronatesten delen met de Ne derlandse overheid. Cyril Rosman Den Haag Waar bereidt u uw personeel op voor? Het gaat lang duren... Er ligt een draaiboek, voor het geval de ic vol is en er gekozen moet worden: wie wel en wie niet. Is het personeel daarop voorbe reid? We zien een ontzettende druk op de zorg. Aan materialen is een nijpend tekort. Wat leert u hiervan? Zie je dat ook bij de ic-capaciteit, dat we te zuinig waren? Die is nu veel te laag. Met wat voor gevoel kijkt u naar komende dagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5