9 Wat moeten we doen als de zorgvraag plotseling enorm toeneemt? WETTELIJKE ROL vestigd. Waar we jarenlang getracht hebben om zo veel mogelijk toeristen naar Zeeland te trekken, zijn we vandaag begonnen aan een campagne om diezelfde toeristen juist te weren. Dat is een hele omschakeling, maar we hebben daar een heel goede reden voor. Als we hier een stroom toeristen bin nenkrijgen, zou dat tot gevolg kunnen heb ben dat het zorgstelsel in onze provincie wordt overbelast. Dat is iets wat we nu ab soluut niet kunnen riskeren. Daarom is er een campagne opgezet op Facebook en is ook de Duitse schrijvende pers benaderd. Het is dan de kunst om de juiste toon te vin den. Je wilt ze namelijk niet voorgoed af schrikken, maar ook niet het risico bagatel liseren. In elke uiting hebben we verwezen naar de bijzondere situatie waarin we verkeren en het belang dat iedereen de zorg moet kunnen krijgen die hij of zij nodig heeft. Het helpt dan ook mee dat dit niet een Zeeuws probleem is. Op dit moment wordt iedereen, wereld wijd en jong en oud, met corona geconfron- teerd. Ook de toeristen die normaal naar onze provincie komen, zullen begrip op kunnen brengen voor ons besluit. Maar het blijft een raar fenomeen: toeristen afraden om naar onze provincie af te reizen. Terwijl je dit besluit neemt en het uit- voert weet je dat het een enorme impact heeft op alle mensen die in de toeristische sector werkzaam zijn. Dan stuit je op verzet, maar ik zie ook berusting en begrip. In de kranten lees ik verhalen van ondernemers die afgelopen week hun zaak voor de ko mende maanden al gesloten hebben. Dat doen ze niet onder dwang, maar omdat ze zelf hun verantwoordelijkheid nemen. Ik kan niets anders dan bewondering opbren gen voor zo'n moeilijk en dapper besluit. Vooruitkijken. Bij een crisis als deze wil je niet achter de feiten aanlopen. Wat betreft onze zorgcapaciteit zitten we nu liever mee verlegen dan óm verlegen. Om die reden hebben we de afgelopen tijd enkele scena rio's uitgewerkt. Wat moeten we doen als de zorgvraag plotseling enorm toeneemt? We hebben daar, op verschillende niveaus, overleg over. We zetten alles op papier en werken het uit. Alle besluiten die we nu kunnen nemen, hoeven we dan straks niet onder grote druk te nemen. Nu kunnen we er nog enigszins rustig over nadenken en een weloverwogen besluit nemen. Maar we zitten ook met het bestellen van materiaal. Als je bijvoorbeeld een noodhospitaal voor een ziekenhuis wil opbouwen, moet je daar nu al de spullen voor bestellen. Zo bereiden we ons zo goed mogelijk voor op wat er mogelijk kan ge beuren. Na een week vol overleggen en besluiten is het nu vrijdag. Maar eerst een dag vol be sluitvorming. Op de agenda: besluitvor ming over de maatregelen, in verhouding met onze zorgcapaciteit en de omvang van deze economische pijler een specifiek Zeeuws probleem. Bijna weekend. Tenminste weekend op papier, want voor mensen die in de zorg werken of bij de Veiligheidsregio is het geen weekend. Het gaat onverminderd door. Voor hen, voor onze provincie en voor Ne derland hoop ik dan ook dat mensen dit weekend zo veel mogelijk binnenshuis blij ven. Of het de goede kant op gaat, ligt aan ons eigen gedrag. Het is al vaker gezegd, maar ik wil het heel graag nog eens benadrukken: we moeten dit samen doen! GO ZATERDAG 28 MAART 2020 Jan Lonink (1951) is voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland, waar ook de GGD onder valt. Daarvan zijn er 25 in Ne derland en vaak vervult de burgemeester van de grootste gemeente deze rol. In tij den van crisis heeft de veiligheidsregio veel te zeggen. Daarom komen we steeds de naam van de burgemeester van Ter- neuzen, Jan Lonink, tegen in de berichten over maatregelen die de verspreiding van het virus moeten remmen. Waarom de voorzitter van de veiligheidsre gio? En niet de commissaris van de koning of de burgemeester? Daarvoor moeten we kijken naar de Wet publieke gezondheid. Die regelt wie wat te zeggen heeft als er een besmettelijke ziekte uitbreekt, zoals nu corona of Covid-19. Hoe erger de ziekte, hoe meer maatregelen kunnen wor den opgelegd. Corona is er een van de zwaarste categorie A. De minister voor Medische Zorg neemt de leiding over de bestrijding van het virus. Voor het uitvoe ren van de maatregelen wendt hij zich tot de veiligheidsregio's. De minister draagt de voorzitter van de veiligheidsregio op om maatregelen te nemen. De wet geeft de voorzitter van de veiligheidsregio hier voor verregaande bevoegdheden. Zo kan die besluiten dat mensen in quarantaine moeten en gebouwen of terreinen sluiten. Daarnaast kan in geval van een ramp de voorzitter van de veiligheidsregio bepaalde bevoegdheden van de burgemeesters overnemen zoals het uitvaardigen van noodverordeningen. De juridische basis hiervan is te vinden in de Wet veiligheids regio's. Van die bevoegdheid maakte Lo- nink twee weken geleden gebruik toen Zeeland werd overspoeld door Belgische dagjesmensen. Op zaterdag 14 maart vaardigde Lonink de eerste noodverorde ning uit. Daarin werd het strafbaar gesteld om met meer dan 100 mensen samen te komen. De verordening is later steeds ver der aangescherpt aan de hand van nieuwe landelijke maatregelen. Overigens kunnen burgemeesters voor hun eigen gemeente aanvullende maatre gelen nemen. Voorbeeld hiervan was het sluiten van de parkeerterreinen in Sluis. Lonink heeft weliswaar de bevoegdheden, hij opereert uiteraard niet in zijn eentje. Landelijk spreekt hij met zijn collega's uit de andere 24 regio's in het veiligheidsbe- raad. Binnen Zeeland is er overleg met de burgemeesters. Donderdag 26 maart Vrijdag 27 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57