Jan Lonink beschrijft een week coronacrisis in Zeeland 8 De week van Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, maar deze tijd toch vooral in beeld als voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland. Hij beschrijft hoe zijn dagen in het teken staan van de coronacrisis. m Handelen in de waan van de dag, maar tegelij kertijd vooruitkijken. Naast een drukke week was het een week vol tegenstellingen. Iedere dag worden op de Veiligheidsregio aandachtig de laatste ontwikkelingen gevolgd. Ik heb het dan over de ontwikkelingen op internationaal, nationaal en regionaal niveau. Van al die ont wikkelingen schatten we in welk effect ze heb ben op Zeeland en daar reageren we op. Soms moet dat meteen. Denk daarbij aan de beelden van de overvolle stranden afgelopen zaterdag. We hebben toen besloten om de volgende och tend een NL-alert te sturen met het dwingende advies om zo veel mogelijk thuis te blijven. Dat zijn dingen die kun je niet plannen, dat is een kwestie van inschatten en zo snel mogelijk rea geren. Dat kan niet als je geen team hebt dat 24 uur per dag en zeven dagen per week paraat staat. Ik ben erg blij dat ik altijd op mijn men sen bij de Veiligheidsregio Zeeland kan reke nen. Iedere dag staan we met elkaar in contact. We doen dat aan een vergadertafel waaraan we de anderhalve meter afstand van elkaar in acht nemen, maar soms loop ik ook een hele och tend met een telefoon aan m'n oor of schiet ik van de ene WhatsAppgroep in de andere. Het is duidelijk dat de smartphone geen luxe meer is, maar pure noodzaak. Zo ook dit weekend, na aanvullende maatregelen van België ontstond er grensproblema- tiek. Op zaterdag avond laat is het dan lastig om mensen te bereiken. Uiteinde lijk is het gelukt en is ervoor gezorgd dat minister Knops en minister De Crem (België) dit pro bleem gezamenlijk aanpakten. Via deze kanalen is ook de zorgproblematiek van Zeeland aange kaart. Dit resul teerde in een tele foontje van minister Grapperhaus, 'Wat heb je nodig?'. Voor beide is aandacht vanuit het land gekomen. De grensproblematiek, die zaterdag speelde, is opgelost via vignetten en de zorg- problematiek in Zeeland is erkend. Persconferenties van het kabinet werden zel den zo goed bekeken als in de afgelopen tijd. Dat was gisteravond niet anders. Iedereen voelde het aan, er zouden nieuwe maatregelen worden aangekondigd. Alle evenementen tot 1 juni worden geschrapt en burgemeester krij gen middels een verordening een instrument in handen om handhavend op te treden. Het is een hard gelag. Juist in een tijd als deze hebben mensen behoefte om ergens naar uit te kijken, maar de agenda is alleen maar leger geworden. Maar ik merk ook begrip en een alsmaar groei end besef dat we dit met z'n allen moeten doen. Ik hoop daarom ook dat de hoge boetes die zijn afgekondigd niet uitgedeeld hoeven worden. Iedereen moet nu handelen uit respect voor de mensen om ons heen en niet uit angst om een boete krijgen. We moeten door de zure appel heen bijten. Dat moeten we met z'n allen doen. Laten we hopen dat gedeelde smart ook daadwerkelijk halve smart is. Op maandag schreef ik al over een week vol te genstellingen. Vandaag werd dat weer eens be- ZATERDAG 28 MAART 2020 GO 'Bij een crisis wil je niet achter de feiten aan lopen' JAN LONINK Maandag 23 maart Dinsdag 24 maart T-'ri A-.iiii Voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland, Jan Lonink, tijdens een bijeen komst van de VRZ. Alle leden zitten minstens anderhalve meter van elkaar. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Woensdag 25 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56