Derk Alssema op weg naar het pluche in Gilze en Rijen V Wrr> (I If 6 Te lang hetzelfde doen, daar houdt Derk Alssema niet van. Als het voortkabbelt, wordt hij onrustig. Dus vond de Goesenaar het na vijf jaar wethouderschap tijd om burgemeester te worden. Bij de eerste poging was het raak. Bepaald geen toevalstreffer volgens hem. ,,Ik had me tot in de puntjes voorbereid." 11 Derk Alssema (33) wordt over ruim een week de nieuwe burgemeester van de Brabantse gemeente Gilze en Rijen. Hij is dan één van de jongste burgemeesters van het land. En dat terwijl het in zijn jeugd bepaald niet te voorzien was dat hij in het openbaar be stuur terecht zou komen. Hij had weinig met politiek. Vader Dick is militair, een beroep dat Derk ook wel zag zitten. ,,Maar net toen ik naar de Koninklijke Militaire Academie in Breda wilde gaan, hadden ze daar een studenten stop'', vertelt de vertrekkende wethouder. ,,Toen ben ik maar Management Economie en Recht gaat studeren. Zo'n studie waar je nog alle kanten mee op kunt.'' ,,Dat komt door Jo-Annes de Bat (CDA-gede- puteerde en oud-wethouder van Goes, red). Wij kenden elkaar al toen hij nog medewerker van de statenfractie was. Hij zocht een stagiair en vroeg tijdens een rondje hardlopen of ik in teresse had. Ik was in die tijd nog helemaal geen lid van het CDA en ook nog niet bijster geïnteresseerd in politiek, maar besloot het toch te doen. Toen ging het ineens snel. Op de laatste dag van mijn stage werd ik gevraagd iets te gaan doen voor het CDA in Goes. Ik was er in de tussentijd achtergekomen dat de partij echt bij me paste, dus daar heb ik positief op geant woord. Ik kwam in 2010 op de zesde plaats van de kandidatenlijst en werd gekozen. In die tijd ging ik op donderdagavond altijd een biertje drinken met mijn beste vriend. Dan stuurden we elkaar steevast een berichtje. '20.15 uur in Lambik?' Maar toen kwam de avond dat ik moest antwoorden dat ik in een raadsvergade ring zat. Het was voor iedereen wennen. Alles bij elkaar ben ik ondertussen al zo'n vijftien jaar actief voor het CDA in Goes. Ik hoor men sen nu zeggen dat ik snel vertrek, maar eigen lijk valt dat dus best mee.'' Alssema wijst naar een poster in zijn werkka mer in het Goese stadskantoor. 'Life begins at the end of my comfortzone', staat erop. ,,Dat zou je mijn lijfspreuk kunnen noemen. Ik word onrustig als het voortkabbelt. Nieuwe uitda gingen geven me energie. Daar komt bij dat ik het moment voor wilde zijn waarop mensen zouden gaan vragen of het niet eens tijd wordt om iets anders te gaan doen. Nu zeggen men sen het jammer te vinden dat ik wegga. Dat is een stuk leuker om te horen.'' ,,Nee hoor, daar hoeven ze niet bang voor te zijn. Ik heb gezegd dat ik in elk geval één peri ode van zes jaar ga volmaken. Daar houd ik me aan. Ik mag dan ambitieus zijn, het gaat mij niet om het aantikken van functies enkel om een mooi cv op te bouwen. Overal waar ik werk, wil ik impact hebben en dingen berei ken. Dat was in Goes niet anders. Er zijn veel dingen waar ik tevreden op terugkijk. Er wor den veel nieuwe huizen gebouwd en ook voor bedrijven gaan we weer mogelijkheden bieden. Het plan voor een bedrijventerrein aan de andere kant van de Deltaweg lag in de diep vries. Dat heb ik eruit gehaald. Ook ben ik blij dat ik samen met anderen Omnium in een wat rustiger vaarwater heb kunnen brengen.'' ,,Er is geen onderwerp waarbij ik het gevoel heb dat ik de boot compleet heb gemist, maar de procedure rondom de komst van de nieuwe school in Kloetinge had beter gemoeten. Veel omwonenden hadden het gevoel dat ze niet werden gehoord. De bouw van een nieuwe school moet iets moois zijn. Dat gevoel heb ik nu ook bij het nieuwe bedrijventerrein. Dat is een belangrijk project voor Goes. Ik wil dat we daar allemaal achterstaan en later met trots op terugkijken.'' ,,Dat klopt. Hoewel er schot in de zaak zit, lijkt het besef dat gemeenten daar echt meer geld voor nodig hebben nog steeds niet helemaal te zijn doorgedrongen in Den Haag. Er wordt zo kil met middelen omgegaan. Het gaat hier om jonge kinderen die in de bloei van hun leven zijn. Als zij hulp nodig hebben en je houdt de kassa dicht, dan is dat niet oké.'' ,,Omdat ik denk dat die functie bij me past. Ik hou ervan om mensen met elkaar te verbinden. En ik kan goed luisteren. Dat is heel belangrijk. Veel mensen denken nog steeds dat je als poli ticus een grote mond moet hebben, maar grote oren zijn veel belangrijker.'' ,,Niet echt. Dat klinkt misschien arrogant, maar zo is het zeker niet bedoeld. Ik had me tot in de puntjes voorbereid. Ik ben voor de procedure begon vier keer naar Gilze en Rijen toegegaan, deed er boodschappen en heb inwoners aange sproken. De eigenschap dat ik heel veel dingen als een wedstrijd zie, heeft me denk ik gehol pen. Dat uit zich heus niet altijd in het per se willen winnen of mijn zin willen krijgen, maar tijdens bijvoorbeeld een debat vind ik het wel fijn als mensen denken: 'die heeft zich goed voorbereid en zit goed in de materie.' Als een nipte meerderheid van de gemeenteraad met een voorstel instemt, voelt dat voor mij niet goed. Het liefst overtuig ik heel de raad. Dat is een eigenschap die met de jaren is gegroeid, hoor. In mijn jeugd was ik ook gewoon zo'n type dat een 5,5 voldoende vond. Maar nu doe ik het daar niet meer voor.'' ,,Dat kun je wel zeggen. Ik heb daar anderhalve dag echt last van gehad. De eerste nacht heb ik zelfs helemaal niet geslapen. Ik ga nooit een wedstrijd half in, we hadden er keihard voor geknokt. Dan komt zo'n verlies hard aan. 'Heb ik iets verkeerd gedaan of ergens een afslag ge mist?', ga je denken. Later vond ik wel verkla ringen. De VVD had aardig wat stemmen ge wonnen, wij misten de zesde zetel op een haar na en er deed een nieuwe partij mee die drie ZATERDAG 28 MAART 2020 GO 'Ik zie heel veel dingen als een wedstrijd' ROB PAARDEKAM Hoe ben je dan uiteindelijk de politiek inge rold? Toch valt die reactie te begrijpen als je al na vijf jaar wethouderschap een andere baan ambieert. Dit doet wel vermoeden dat je in Gilze en Rijen ook niet lang zult blijven. Zijn er ook dossiers waar je met minder te vredenheid op terugkijkt? Om de jeugdzorg heb je je de afgelopen ja ren behoorlijk boos gemaakt. Waarom wilde je zo graag burgemeester worden? Heeft het je verrast dat het meteen bij de eerste sollicitatie raak was? Dan zul je flink hebben gebaald toen het CDA bij de gemeenteraadsverkiezingen twee zetels verloor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54