w 'Nee, ik voorzie een tropenjaar' 'We hopen de eerste box deze zaterdag af te geven 5 JW er er Om het ingewikkeld te maken, bestaat naast de stichting ook een coöperatie Zeker Zeeuws met 55 leden. Die is bezig productboxen met Zeeuwse waar te ontwikke len. Manager Karin Witkam: ,,Chef Syrco Bakker van tweester renrestaurant Pure C werkt aan zo'n productbox. Wij nemen deel aan dat initiatief. Daarnaast komt er een lobsterbox met Ooster- scheldekreeft die samen met het Amsterdamse bedrijf Fishtales wordt ontwikkeld. De bedoeling is gekookte Oosterscheldekreeft per fiets bij consumenten in Am sterdam te bezorgen, inclusief een fles wijn en wat oesters. Verder verschijnt er vanaf 1 april - en dat is geen grap - een nieuwe website waarop alle webshops van Zeker Zeeuws-ondernemers te vinden zijn: zekerzeeuws.nl/bestel-ze- ker-zeeuws. Daarnaast zoeken we nauwere samenwerking met su permarkten om meer streekpro ducten in de schappen te krijgen. Zo zijn we onder meer in overleg met Jumbo Foodmarket in Goes." Canadese kreeft Zeker de 39 leden tellende kreef tensector kan wel een duwtje in de rug gebruiken, zegt voorzitter Ida Sinke van de vereniging van beroepsvissers op de Ooster- schelde, Westerschelde en Voor delta (OWV). „Afgelopen donder dag hadden we het seizoen willen openen met het opvissen van de eerste Oosterscheldekreeft. He laas ging dat feest niet door. Nu de horeca is gesloten, is de afzet na genoeg stilgevallen. Het is ook geen makkelijk product om in thuismenu's aan te bieden. Wat ook niet meehelpt, is dat geïm porteerde kreeft uit Canada mo menteel belachelijk goedkoop is. Er ging altijd veel Canadese kreeft naar China, maar sinds de corona- uitbraak daar dumpen de Canade zen hun kreeft op de Europese markt. Cruciaal is wat er na 1 juni gebeurt. Als de horeca weer open mag, kunnen we nog tot 15 juli op kreeft vissen. Daarna sluit de vis serij omdat moederkreeften dan eitjes dragen. Hoe dan ook is dit een enorme klap voor de kreef tenvissers." Boxen met streekproducten Toch is het niet allemaal treur nis in voedselproducerend Zee- land. Her en der ontstaan initia tieven voor productboxen met lekkernijen van eigen bodem. Naast Syrco Bakker hebben men sen op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen zich op dat idee ge stort. In Zeeuws-Vlaanderen zelfs uit onverwachte hoek. De Ter- neuzense businessconsultant Liet Erpelinck en stadgenoot Frede- rike van Battum, exploitant van drie modezaken, hebben een box met regionale producten samen gesteld. Worstenmakerij Dat is bepaald niet hun expertise, dus hoe kwamen de twee Terneu- zenaren ertoe? Liet: ,,We zijn geïnspireerd door Samuel Levie, die met een paar vrienden in Am sterdam een worstenmakerij drijft. Hij zat onlangs aan tafel bij Eva Jinek om zijn initiatief sup- portyourlocalsNL toe te lichten. Levie wil met dat platform lokale voedselproducenten ondersteu nen en korte ketens opzetten. Dat sprak ons erg aan. We hebben na melijk veel kennissen in de food. Aangezien het in onze eigen be drijven nu rustiger is, hebben we tijd om een Zeeuws-Vlaamse pro ductenbox in de markt te zetten. Dat is trouwens erg leuk om te doen." Het idee is met enthousiasme begroet. Liet: ,,Zo'n twintig pro ducenten doet al mee. Daardoor kunnen we een mooi assortiment uit Zeeuws-Vlaanderen aanbie den. Een box zal onder meer aard appelen, groente, fruit, fruitsap, kaas, ketchup, brood, chocola en wat snoepjes bevatten. Een gezin kan er een paar dagen mee uit de voeten." Box voor zorgpersoneel Wie zo'n box blieft, kan hem be stellen op supportlocalszvl.nl. Liet schat dat de box tussen de 40 en 45 euro gaat kosten. Betalen kan online met iDeal. Hygiënisch in pakken en vervolgens aan huis bezorgen doet het Terneuzense span zelf. ,,We hopen de eerste box deze zaterdag af te geven. Hoeveel we er gaan leveren? Geen idee, misschien wel honderd of meer. Het is trouwens geen een malige actie. We willen dit vol houden zolang deze crisis duurt. Misschien breiden we het aanbod uit, bijvoorbeeld met een luxe box en eentje speciaal voor zorgperso- neel. Doen we er een wc-rol en een mondkapje bij!" GO ZATERDAG 28 MAART 2020 -w- V r- Tl f, M v«' h Dennis Coppens tussen de kroketten en bitterballen. foto camile schelstraete Zeeuws appelsap wacht op een consument. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN groenteboer, viswinkel, bakker en lokale winkelier in het dorp of de streek. Koop altijd, maar juist nu, producten van eigen land en uit eigen zee." Jomien van Eenennaam van Zuivelboerderij Hoogelande in Grijpskerke: „Mensen grijpen mis in de supermarkt en rijden vervolgens naar de boerderijwinkel.'' foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53