II CORONAVIRUS 4 Update Bart Berden, ziekenhuisdirecteur in Tilburg, had een maand geleden de eerste coronapatiënt van Nederland, en zag er nadien honderden passeren. Aan het begin van een cruciaal weekend blikt hij terug en vooruit. Een volle ic? ,,Dat is een naar scenario.'' Of ik bang ben dat ik het zelf krijg? Dan kun je niet werken, dan staat alles in dat licht Coronapatiënten 1 -J Aantal besmettingen wereldwijd: 576.859 Aantal doden wereldwijd: 26.454 Aantal mensen genezen wereldwijd: 127.336 Aantal besmettingen in Nederland: 8603 Aantal doden in Nederland: 546 ,,Ik was mijn handen, zit niet aan mijn gezicht, houd afstand. En ik probeer fit te blijven. Ik woon hier een kilometer of 30 vandaan, ben met de fiets gekomen. Of ik bang ben dat ik het zelf krijg? Dan kun je niet werken, dan staat al les in dat licht. Ik vertrouw erop dat we de juiste maatregelen nemen. Als ik ziek word, stapt iemand anders in. Ook bij ons grijpt het echt om zich heen." „Wie ziek is, blijft thuis. Maar we zien dat mensen het nog steeds volhouden. Na elke dienst vraagt een psycholoog de mensen hoe het is, die kijkt ze echt in de ogen. Dat is nodig. We zijn er nog lang niet. Dit trekt een enorme wissel, het is span nend. De patiënten zijn heel ziek, erg benauwd. Fysiek is het zwaar, de pa tiënt moet gedraaid worden. En het is heel moeilijk om de familie goed te begeleiden. Er mag maar een iemand bij." „Ik ben zelf arts, en heb als me disch student op de ziekenauto gereden. Dus ik weet wat ik me moet voorstellen bij be nauwde patiënten. Het is gewoon vreselijk. Ze lig gen aan de zuurstof, dat is verschrikkelijk. De lon gen lopen vol met slijm en verontreiniging. Het longoppervlak om zuurstof op te nemen wordt steeds kleiner." „Het is gewoon zo: een deel van de patiënten moet naar de intensive care, en een deel overlijdt. De meeste doden vallen niet op de ic. Verpleegkundi Het is dezer dagen gratis parkeren bij zieken huis Bernhoven in Uden, maar er zijn maar weinig mensen die daar gebruik van maken. Langs de weg staan al grote, gele borden: GEEN BEZOEK. De ontvangst is surrealistisch. Wie naar binnen wil, moet langs een beveiliger, een gastvrouw en een receptionist. De hal oogt verlaten, donker, spookachtig haast. Af en toe loopt er iemand langs. Diverse bezoekers dragen mondkapjes. Met stickers en linten wordt inkomend en vertrekkend volk van elkaar gescheiden. Ziekenhuis in coronatijd. Aan een tafeltje in de foyer zit Bart Berden druk te bellen. Hij is directeur van een ander Brabants ziekenhuis, het Elisabeth-TweeSte- den Ziekenhuis in Tilburg, maar is hier voor regionaal overleg. 'Als jij met die schakelt, bel ik met die', roept hij richting de andere kant van de lijn. 'Dan nemen wij die patiënt over.' Berden is voorzitter van het Regionaal Overleg Acute Zorgketen in Brabant. ,,We pro beren het onderling te regelen. Bernhoven heeft een enorme aanwas, nog steeds. Dat blijft maar duren. Dus helpen we hen." Deze vrijdag is het precies een maand gele den dat hij in Tilburg de eerste coronapatiënt van Nederland had liggen. Berden had toen niet kunnen bevroeden dat hij nu in zo'n enorme rollercoaster zou zitten. ,,We dachten: nou, dat kan gebeuren. Ergens moet de eerste vallen, en dat is bij ons. Onze modellen gaven aan dat het daarna heel langzaam zou gaan, dat er tijd was om het goed te regelen. Maar al snel kregen we een enórme aanwas. De lijn in het model was heel sober, maar in de realiteit was de lijn heel steil." I 125 - 397 100 - 125 50 - 100 25 - 50 10 - 25 10 0 zaterdag 28 maart 2020 GO i De Belgen moeten twee weken langer thuisblij ven, tot het weekend van 18 april. De handhaving wordt verscherpt. Het virus eiste in 24 uur 69 levens in België. i Vijf plaatsen in het noordoosten van Turkije zijn volledig afgesloten om de verspreiding van het virus in te dammen. In Turkije zijn meer dan 3600 besmettingen en 75 sterfgevallen gemeld. i De besmettingen in Ita lië hebben hun hoogte punt nog niet bereikt. Dat zei het hoofd van het na tionale gezondheidsinsti tuut van het land. Het dodental steeg in een et maal met 919, het aantal besmettingen met 6000. i Parijse ziekenhuizen kunnen de behandeling van het stijgend aantal patiënten dit weekend al niet meer aan. Deze waarschuwing deed de voorzitter van de Franse ziekenhuisfederatie Fré- déric Valletoux. Hij vraagt om hulp uit andere delen van het land. i Spanje heeft in een et maal bijna 800 corona- doden geteld. Het aantal sterfgevallen door het co ronavirus is daarmee op gelopen tot 4858, melden de autoriteiten gisteren. i De Zweedse regering heeft vanaf zondag alle bijeenkomsten verboden waarbij meer dan vijftig mensen komen. 'We hebben een schuld aan de rest van Nederland' Kijk op de site bij /video W voor meer uitleg en het laatste nieuws 1 l 7 d*grn prr wrrk br 70 OOu, o( milltn Koningin Maxima sprak afgelopen week met Bart Berden en personeel van het ziekenhuis in Tilburg. fotos etz Hier in de hal lopen mensen met mondkap jes op. Hoe doet u dat? Ook bij het personeel? U was ook op de ic. Hoe is dat? Hoe is het om zo veel mensen te zien sterven? Bij jullie wa ren het er woensdag al 41. Sander van Mersbergen Tilburg -Bart Berden, ziekenhuisdirecteur 270320 BRON: RIVM Meldingen per 100.000 inwoners GGD-regio's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4